خانه / ایران / چرا آزربایجان شعار خلیج عربی‌ سر میدهد؟

چرا آزربایجان شعار خلیج عربی‌ سر میدهد؟

«چرا آزربایجان شعار خلیج عربی‌ سر میدهد؟ این شعار از روی لجبازی با فارس هاست یا یک سبب علمی‌ و سیاسی دارد» ؟

‫خلیج عربی طرفداران تراکتور‬‎ ile ilgili görsel sonucu

بعضی از فعالین ملی که بدون اطلاع از اسناد تاریخی تورکها، وبدون اطلاع از ماهیت سیاسی و سبب سردادن شعار “خلیج عربی‌ “,(دانسته یا) ندانسته فارسهای ناراحت از شعار درست خلیج عربی، را مخاطب میگیرند و برای دلجویی از انها و توجیه شعار حرکت ملی میگویند:تا زمانی که اسم شهرهای آزربایجان را درست صدا نزنی منم خلیجت را درست صدا نمزنم”و یا میگویند : چرا نام آنرا خلیج ایران نمیکنی‌ تا زمانی‌ که خلیج ایران نام گذاری نشود من آن را عربی‌ خواهم گفت (گویی هویت ایرانی‌ هویت ساختگی خود فارس نبوده و هویت ایرانی‌ مترادف با فارس نیست).

‫خلیج عربی تراکتور‬‎ ile ilgili görsel sonucu
ولی‌ آنها نمیدانند سر دادن شعار خلیج_عربی از طرف آزربایجانیان در میادین به چه علت است شعار خلیج_عربی از کجا و چگونه آمده و بر چه دلیل سیاسی و تاریخی‌ سر داده میشود.سر دادن شعار خلیج_عربی را یک عمل ساده و واکنش گرا میبینند .حتی نمیدانند این شعار سالها با “اورمو خزر بیزیمدی خلیج عرب لریندی” آمیخته و معروف بوده است .

با ادعای غیر علمی‌ و احساسی‌ این دوستان(دانسته یا) ندانسته هم تاریخ و اسناد خود تورکان را زیر سوال میبریم،هم اینکه اشغال الاحواز و ملت عرب بدست فارس را مشروع میکنیم و میگوییم انجا مال فارس است و اگر رژیم از این کار دست بکشد آزربایجان هم اسم اصلی‌ آن خلیج ف.ا.ر.س را قبول دارد . هم به اتحاد حرکتهای ملی دو ملت عرب و تورک مقابل فاشیست فارس ندانسته لطمه میزنییم هم حرکت ملی خودمان را نه یک حرکت سیاسی بلکه یک حرکت عکس العملگرا و سطحی نگر و غیر سیاسی جلوه میدهیم.
این چه تناقض خنده داری است!اگر فارسیزه کردن شهر‌ها و هویت ملت تورک آزربایجان توسط فارس‌ها کاری زشتی است !پس چرا آنرا برای ملت اسیر عرب هم نمی‌خواهیم و از فارس‌ها می‌خواهیم اسم آنجا را دوباره به خلیج ایران جعل کنند؟
اگر نه فارسیزه کردن شهر‌ها واستعمار رژیم اشغالگر و فاشیست ایرانی‌ را در همه‌‌جا نهی کرده و بد می‌دانیم این چه شرطی است که با پان ایرانیست‌ها و اشغالگران میگذارید که تا اسم شهر‌های مرا ( آزربایجان )درست صدا نکنی‌ منم این کار را نخواهم کرد ؟در نظر این حضرات گویی اسم درست آنجا خلیج عربی‌ نیست و برای لجبازی با سیاست فارسیزه کردن رژیم فارس این شعار سر داده شده و میشود.

اول از همه باید بدانیم که شعار خلیج عربی چون اسم واقعی آن خلیج عربیست سر داده میشود نه برای لجبازي با رژیم فارس!

در تمامی اسناد دولتی چین ،روس و بیشتر کشورهاو حتی در تاریخ اسلام اسم این خلیج , خلیج عربی یا خلیج بصره بوده است .حتی خود کلمه “خلیج” واژه ای عربیست .در کّل تاریخ و حتی طی‌ ۹۰ سال حاکمیت فارسها تا بدین روز ,شهر یا ده فارس نشین یک سانتیمتر هم به این خلیج راهی ندارد.در تمامی اسناد تاریخی تورکان و اسناد دولتی تمامی امپراطوری تورک(عثمانی ،قاجاریه ،صفوی ،اتابکیان ،خوارزمشاه ،افشار ،سلجوق… ) این خلیج با نامهای”عرب کورفزی”،”بصره کورفزی”،”کنگر کورفزی” شناخته شده است . اگر امروز شونسیم فارس اسم شهرهای آذربایجان را جعل نکندباز از نظر اخلاقی و علمی‌ انرا خلیج#عربی خواهیم شناخت.

نود سال قبل با ایجادکشور موسوم به ایران بجای ممالک محروسه قاجاریه و ایجاد تاریخ و هویت جعلی ایرانی وبا شروع آسیملاسیون ملل غیر فارس وطنهای ملل را تجزیه و اسمهای آنهارا فارسیزه کردندو زیر نام هویت جعلی ایرانی‌ (ایرانی‌=فارس)ترکیب ملی‌ وطن‌ها ملل غیر فارس را بهم زدند.
شونیسم فارس زیر نام هویت جعلی ایرانی‌ اسم شهرها،دهات،اماکن وخیابانها ،رودهاوکوهها وحتی سنگها را هم به فارسی دوبله کرد.این عمل کثیف استعمارگری همانطور که در آزربایجان جنوبی اجرا شد و اسم هزاران مکان فارسیزه شد,اورمو به ارومیه سولدوز به نقده -آراز به ارس -خانا به پیرانشهر-سویوق بولاق به ماهاباد -گوی مچید به مسجد کبود – زنگان به زنجان -خزر به مازندران…. به همین منوال ،وطنهای ملل دیگر تحت اشغال ایران هم فارسیزه گشت. بعد از اشغال الاحواز اسامی شهرهای آنها هم فارسیزه شد:محمره به خرمشهر -خلیج عربی به خلیج فارس -عبادان به آبادان …آن سالها بهنگام جعل و تبلیغات وسیع ایران،کشورهای عربی خلیج، تازه دولت تشکیل داده بودند و با تبلیغات ایران و بعضی از کشورهای غربی که ایران را ایجاد کرده بودند نتوانستد برابری کنند.

نوشته : 
✍️آراز آتاخان

این مطلب را شیر کنید

Check Also

روحانی: نمی‌دانیم پایان کرونا کی هست مردم دست‌ها را شسته و ماسک بزنند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد …

یک نظر

  1. خلیج همیشه عربی..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن