خانه / ایران / چاپ مجموعه شعر ”آیاتای” شامل اشعار ۵۸ شاعر تورک در کهگیلویه و بویر احمد / نوذر استوار

چاپ مجموعه شعر ”آیاتای” شامل اشعار ۵۸ شاعر تورک در کهگیلویه و بویر احمد / نوذر استوار

مجموعه شعر ”آیاتای” شامل اشعار ۵۸ شاعر تورک برای اولین بار توسط واحد آفرینش‌های ادبی حوزه‌ی هنری استان کهگیلویه و بویراحمد به چاپ می‌رسد.

به گزارش یول‌پرس، نوذر استوار مؤلف و گردآورنده‌ی کتاب آیاتای در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با این اثر گفت: آیاتای به معنی «نظیر ماه» است و اشعار موضوعی منتخب ۵۸ شاعر تورک با ۱۶ موضوع شامل دعا و نیایش، مدح حضرت رسول (ص) و ائمه اطهار (ع)، واقعه‌ی عاشورا، انتظار، بهار، جوانی و پیری، پدر و مادر، کوچ و ایل، باران، زبان مادری، عاشقانه‌ها، معلم، ماه رمضان، ایران و انقلاب اسلامی را در بر می‌گیرد.

وی بیان کرد: این مجموعه شامل ۱۷۱ شعر در ۳۳۹ صفحه به صورت موضوعی و با ترتیب الفبایی نگاشته شده، که با راهنمایی آغازین کتاب برای تمامی مخاطبان قابل فهم و درک است.

استوار ابراز داشت: با توجه به سکونت تورک‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد و سایر نقاط کشور و همچنین توجه به عدالت فرهنگی و جغرافیایی مجموعه شعر آیاتای گردآوری و از سوی واحد آفرینش‌های ادبی حوزه‌ی هنری استان کهگیلویه و بویراحمد تا مهرماه امسال به چاپ می‌رسد.

گردآورنده‌ی مجموعه شعر آیاتای اظهار کرد: نبود یک مرجع مکتوب تورکی برای هنرمندان شامل خوانندگان، موسیقی‌دانان، مداحان و نوحه‌خوانان به ویژه در مناسبت‌های ملی و مذهبی در استان باعث شد تا کتاب شعر آیاتای تألیف و به زودی در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

وی افزود: خلاء اشعار مناسب و فاخر تورکی در مناسبت‌های ملی و مذهبی احساس می‌شد و این کمبود در حوزه‌ی اشعار لری نیز وجود دارد. زیرا تمام اشعار موجود به زبان فارسی است و برای پخش از صدا و سیمای مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و شبکه‌های ملی نیز مشکلاتی وجود داشت.

استوار گفت: تاکنون حمایتی از اشعار شاعران تورک نشده بود و حوزه‌ی هنری کهگیلویه و بویراحمد به کمبود اشعار تورکی پی برد و با توجه به اشرافی که بر این موضوع داشت و در راستای سیاست‌های سازمانی خود برای چاپ مجموعه شعر آیاتای حمایت ویژه‌ای از ما داشتند که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی به کمیت و کیفیت اشعار شاعران در مجموعه شعر آیاتای اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه خودم از مسئولان ارزیابی و نظارت صدا و سیما بوده و هستم تلاش کرده‌ام تا حد امکان از اشعار کم‌مایه و سخیف در این کتاب خودداری کنم و به لحاظ محتوایی و زیبایی‌شناختی هنری نیز با توجه به ذوق و قریحه‌ای که در حوزه‌ی شعر دارم بهترین اشعار شاعران تورک را انتخاب کرده و در مجموعه‌ی آیاتای به چاپ برسانم.

این نویسنده، شاعر و برنامه‌ساز تلویزیون افزود: قطعاً مجموعه شعر آیاتای نمی‌تواند بهترین و ناب‌ترین اشعار تورکی باشد و به طور طبیعی یک سلیقه و گزینش اشعار وجود دارد. ضمن اینکه بسیاری از این شاعران اشعار بسیار زیبا و بامحتوا داشته‌اند و لزوم اختصارنویسی باعث شد از هر کدام فقط یک یا دو اثر انتخاب شود.

استوار ابراز داشت: مجموعه‌ی آیاتای اشعار شاعران معاصر و قدیمی تورک از زمان آقای معزون تا شاعران جدید را شامل می‌شود.

وی به تأثیرات کتاب شعر آیاتای در جامعه نیز اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم فقدان این کتاب احساس می‌شد زیرا بیشتر اشعار برگزیده‌ای که تاکنون چاپ شده در حوزه‌ی تغزل بوده و در بخش مذهبی کار فاخری تولید نشده است. هر چند دو سه اثر از شاعران گچسارانی چاپ شده بود اما مخاطبان را اقناع نمی‌کرد و اشعار مجموعه شعر آیاتای را بیشتر خواننده‌ها و مداحان می‌توانند استفاده کنند.

گردآورنده‌ی مجموعه شعر آیاتای بیان کرد: تا زمانی که یک نفر به یک زبان حرف بزند و شعر بسراید و بنویسد آن زبان از بین نخواهد رفت و تورکی در شرایط کنونی (در استان ما) جزو زبان‌های در معرض انقراض تلقی می‌شود اما حرکتی که توسط نویسندگان و شاعران در یکی دو دهه‌ی اخیر شکل گرفته، باعث شده است تا این روند به تأخیر بیفتد.

این کارشناس ارشد زبان‌شناسی همگانی افزود: تاکنون و پیش از گردآوری مجموعه شعر آیاتای، کتاب ”بالدان شیرین” (شیرین‌تر از عسل) که شامل مجموعه‌ی ضرب‌المثل‌ها، داستان‌ها و حاضرجوابی‌های تورکی است و همچنین کتاب ”دستور زبان مختصر تورکی”، کتاب برگزیده‌ی اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های تورکی با برگردان فارسی را با هزینه‌ی شخصی تألیف و به چاپ رسانده‌ام که در بازار موجود هستند.

گفتنی‌ست از سال ۹۶ تاکنون چهار مجموعه شعر بومی از سوی واحد آفرینش‌های ادبی حوزه‌ی هنری کهگیلویه و بویراحمد به چاپ رسیده است. یک رمان و دو مجموعه‌ی داستان کوتاه نیز تولید شده‌اند که در نیمه‌ی دوم سال ۹۷ منتشر خواهند شد.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن