خانه / ایران / پیشنهاد تفرقه‌افکنانه نماینده مهاباد به وزارت کشور/ تلاش برای تحریف هویت و تاریخ آذربایجان

پیشنهاد تفرقه‌افکنانه نماینده مهاباد به وزارت کشور/ تلاش برای تحریف هویت و تاریخ آذربایجان

به گزارش سایت خبری تحلیلی یول پرس  ، هنوز مدت زمان زیادی از تلاش عناصر معلوم‌الحال و مغرض برای تحریف نام تاریخی “یئددی گؤز” در شهرستان سولدوز (نقده)، هویت‌زدایی از این منطقه جغرافیایی و نهادن اسامی جعلی و من‌درآوردی بر آن نگذشته است که به دنبال تبدیل روستای پرجمعیت گوک تپه شهرستان مهاباد به شهر، آقای جلال محمودزاده نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی با نگارش نامه‌ای به وزارت کشور، با طرح بهانه‌های واهی و توجیه‌های غیرمنطقی، خواستار تغییر نام این شهر تازه تاسیس از تورکی به فارسی یا کردی شده است.

درخواست آقای محمودزاده مبنی بر حذف نام فعلی و انتخاب نامی جدید در حالی مطرح می‌شود که گوک تپه همچون بسیاری دیگر از اسامی روستا‌ها، شهرها، رودها، کوه‌ها و دیگر واحدهای جغرافیایی استان آذربایجان غربی و به ویژه شهرستان‌های جنوبی و بعضا کردنشین، تورکی بوده و ریشه در تاریخ، زبان و هویت این منطقه دارد. همچون نام تاریخی و اصیل “سویوق بولاق” که متاسفانه در راستای سیاست‌های تورکی‌ستیزی و آسیمیلاسیون فرهنگی رژیم پهلوی، تحریف و نام جدید مهاباد جایگزین آن شده است. هرچند که امروزه خود مردم مهاباد حتی کردزبان‌های این شهر، به جای مهاباد از نام سابلاغ (سویوق بولاق) به صورت گسترده استفاده می‌کنند.

آقای محمودزاده در نامه خود شش نام پیشنهادی برای جایگزینی با گوک تپه را مطرح ساخته‌اند که کاملا رنگ و بوی قوم‌گرایانه دارند. اسامی همچون موکریان، آگری دشت، زاگرس، مادشهر و… که بیشتر در ادبیات مورد استفاده از سوی گروه‌های رادیکال پانکردیسم و گروه‌های تروریستی ضدانقلاب به چشم می‌خورند و تبدیل به جزء جدایی‌ناپذیر آرمان‌ها و ایدئولوژی‌های تجزیه‌طلبانه و توسعه‌طلبانه ارضی این جریانات غیرقانونی شده‌اند.

تلاش نماینده مهاباد و رسانه‌های همسو با ایشان برای تحریف نام تورکی و کهن گوک تپه و جایگزینی آن با یک نام فارسی جدید با رنگ و بوی پانکردیسمی، کاملا مشکوک، خطرناک و برخلاف مصالح ملی و امنیت غرب آذربایجان و منطقه بوده و می‌تواند با تحریک اذهان عمومی مردم استان و همچنین فراهم ساختن فرصت و بهانه‌ای مناسب برای گروه‌های ضدانقلاب، منجر به شکل‌گیری و تشدید اختلافات قومی و کاشتن بذر کینه و کدورت در میان اقوام مختلف استان شود.

نباید فراموش کرد که اسامی کهن و ریشه‌دار جغرافیایی اسناد زنده هویت فرهنگی و طبیعی ملل روی زمینند که به دور از امیال سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ پدید آمده و در حقیقت زاییده فطرت انسان‌ها می‌باشند. نام‌های جغرافیایی ریشه در فرهنگ و زبان اقوام و ملل ساکن در واحدهای مختلف جغرافیایی دارند و به منزله سند هویت و شناسنامه اقوام مختلف محسوب می‌شوند.

تغییر نام اسامی جغرافیایی به سود قوم یا زبانی خاصی در حقیقت حراج تاریخ و  دیگر فرهنگ ها محسوب می‌شود. کیفیت ترکیب جمعیتی ایران باید همه را از زشتی‌های ناسیونالیسم افراطی و توسعه‌طلب دور نگه دارد زیرا وحدت ملی ایران در گرو تساوی حقوق همه اقوام ایران و برخورداری آنها از مزایای مساوی و عادلانه استحکام می‌یابد. پروردگار جهانیان خطاب به دانشمندان نشانه‌های خود را این چنین بیان فرموده است: «و من ایاته خلق السموات والارض و اختلاف السنتکم و الوانکم ان فی ذالک لایات اللعالمین» و از آیت‌هایش آفریدن آسمان‌هاست و زمین و اختلاف زبان‌های شما و رنگ‌های شما، بدرستی که در آن هر آئینه آیت‌هاست برای دانایان.

کردنشین بودن شهرستان مهاباد در زمان فعلی به هیچ وجه نباید به عنوان بهانه و توجیهی برای تیشه زدن به ریشه تاریخ و هویت این منطقه مورد سوء استفاده قرار گیرد و لازم است تا آقای محمودزاده و جریان پشت پرده‌ای که به دنبال اختلاف افکنی در میان اقوام ایرانی هستند، با عقب نشینی از چنین درخواست و پیشنهاد قوم‌گرایانه و اختلاف افکنی، از تشدید گسل‌های قومی و ریختن آب در آسیاب دشمنان ایران و انقلاب اسلامی خودداری کنند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

هشدار وزیر کشور ترکیه به ایران درباره پناه دادن به تروریست‌های پ.ک.ک

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » به گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو که برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن