خانه / ایران / پیشنهادهای رئیس مجلس برای کاهش تنش میان مسئولان

پیشنهادهای رئیس مجلس برای کاهش تنش میان مسئولان

با افزایش کم‌سابقه کنایه‌ها، انتقادها و جدال آشکار میان مسئولان ارشد جمهوری اسلامی، رئیس مجلس علی لاریجانی از همه‌ی طرف‌ها خواست به طور جدی از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای اجتناب کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، لاریجانی در همایش گرامی‌داشت هفته قوه قضائیه که صبح یک‌شنبه (۱۱ تیر/ ۲ ژوئیه) برگزار شد گفت: «این گونه نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد. جدال‌های امروز نباید به مسئله اصلی کشور تبدیل شود. بهبود وضعیت اقتصادی مسئله اصلی کشور است.»

رئیس مجلس همچنین افزایش هماهنگی بین قوا و اجزای آنها را نیاز لازم و ضروری امروز کشور خواند و به مدیران استان‌ها در قوای سه‌گانه توصیه کرد برای این منظور نشست‌های مشترک بیشتری برگزار کنند.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به مسئولان ارشد توصیه کرد اختلاف‌های خود را علنی نکنند و آنها را در محافل خصوصی حل کنند.

پیشنهاد آتش‌بس یک‌طرفه اصول‌گرایان

چند روز پیش علی زاکانی، نماینده سابق مجلس و یکی از اصول‌گرایان افراطی مخالفت دولت، در کانال تلگرامی خود نوشت: «به نظرم امروز باید هوشیار بود، از جنجال پرهیز کرد و حتی آتش‌بس یک‌طرفه داد و با ایجاد آرامش، فرصتی به عموم مردم داد تا با بازشناسی سره از ناسره، راه اصلاح اساسی جهت‌گیری مسئولان کشور را فراهم آورند.»

جدال علنی میان مسئولان ارشد حکومت از زمستان گذشته و با حمله‌ها و انتقادهای صریح و بی‌سابقه رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای به سیاست‌ها و عملکرد دولت آغاز شد که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت امسال تشدید شده است.

فرمان “آتش به اختیار” خامنه‌ای در دیدار ۲۷ خرداد ماه او با شماری از دانشجویان نقطه عطف این حمله‌ها به شمار می‌رود که ناظران توهین و پرخاش به حسن روحانی در راهپیمایی “روز قدس” را یکی از پیامدهای آن ارزیابی می‌کنند.

در این فاصله و با افزایش اعتراض‌ها به فرمان خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دست‌کم دوباره از این فرمان عقب‌نشینی کرده و مدعی شده که منظور او بی‌قانونی و حمله به مسئولان کشور نبوده است.

به‌رغم این و به‌رغم درخواست رعایت آتش‌بس یک‌طرفه از سوی اصول‌گرایان که زاکانی مطرح کرده، تکرار شعارهای تند قبلی و مقایسه روحانی با نخستین رئیس جمهور ایران ابوالحسن بنی‌صدر همچنان ادامه داشته است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، دهم تیرماه در یک نشست خبری دولت را به “تخریب و تضعیف قوه قضائیه” متهم کرد.

خامنه‌ای و تشدید حمله به دولت

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه یک روز پیش از آن در خطبه‌های نماز جمعه با کنایه‌ای آشکار به روحانی گفت، بنی‌صدر هم فکر می‌کرد مردم به شخص او رأی دادند و “جامعه را دوقطبی و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد”.

پایه‌ی این بحث را خامنه‌ای گذاشت که ۲۲ خرداد نسبت به تکرار تجربه سال ۵۹ هشدار داد که به گفته‌ی او در آن «رئیس جمهور وقت [ابوالحسن بنی‌صدر] جامعه را دوقطبی و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد.»

به گزارش ایسنا، رئیس مجلس در همایش هفته‌ی قوه قضائیه و در واکنش به سخنان محسنی‌اژه‌ای گفته است: «اگرچه ممکن است کشمکش‌ها مورد اقبال برخی رسانه‌ها باشد اما سخنگوی قوه قضائیه باید مراقب باشد تا در دام این کشمکش‌ها نیفتد.»

احمد توکلی، رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس از پیشنهاد آتش‌بس استقبال کرده و در صفحه توئیتر خود نوشته است: «با این اختلافات خانه‌سوز، پیشنهاد دکتر زاکانی را باید با آب طلا نوشت که گفت حتی یک‌طرفه هم شده آتش‌بس دهیم تا اصلاحات اساسی به دست دولت انجام شود.»

گفت‌وگوی ملی به جای آتش‌بس

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی نیز در یک پیام توئیتری پیشنهاد علیرضا زاکانی به دوستانش درباره برقراری آتش‌بس را درست خوانده اما توصیه می‌کند به جای آن “گفت‌وگوهای ملی” شروع شود.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین بهمن ماه سال گذشته خواستار “تحقق آشتی ملی” شد و گفته بود که با این کار می‌توان زمینه “همبستگی همه نیروها در مسیر منافع ملی و دفع و رفع تهدیدها و توطئه‌ها” را فراهم آورد.

Iran, Präsident Hassan Rohani (ISNA)در راهپیمایی روز قدس عده‌ای علیه رئیس جمهور شعارهای تند و توهین‌آمیز می‌دادند

این پیشنهاد که با استقبال اصلاح‌طلبان روبرو شده بود واکنش تند اقتدارگرایان را به همراه داشت تا جایی که خامنه‌ای آن را “بی‌معنا” خواند.

در دو روز گذشته فرمانده سپاه پاسداران محمد علی جعفری و نماینده ولی فقیه در سپاه علی سعیدی به انتقاد از حسن روحانی ادامه داده‌اند.

سعیدی نهم تیرماه در واکنش به انتقاد رئیس جمهور از دخالت سپاه در سیاست و نقش انحصارگرایانه نظامیان در اقتصاد گفت: «هم آمریکا به سپاه حمله می‌کند هم برخی خودی‌ها به سپاه حمله می‌کنند.»

حسن روحانی در مراسم هفته قوه قضائیه بار دیگر تاکید کرده که نیروی انتظامی و سپاهیان به عنوان ضابط قضائی حق ندارند وارد مسائل حزبی و دسته بندی‌های جناحی شوند.

از سوی دیگر برخی از شخصیت‌های شاخص اصلاح‌طلب مانند مصطفی تاج‌زاده به پیشنهاد آتش‌بس زاکانی روی خوش نشان نداده‌اند: «نه آتش ‌به ‌اختیار را می‌پسندم و نه آتش‌بس را، زیرا نه‌ ‌فروپاشیده‌ایم و نه سیاست‌ورزی را میدان ‌جنگ می‌دانم که پیروزی ‌یکی مستلزم نابودی ‌دیگریست.»

به گزارش وب‌سایت “رویداد ۲۴” علی صوفی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران نیز درباره این پیشنهاد می‌گوید، دست‌کم اصلاح‌طلبان با مردم یا دیگر گروه‌ها سر جنگ ندارند که بخواهند آتش‌بس اعلام کنند.

علی صوفی معتقد است کسانی که رأی مردم در یک رقابت انتخاباتی را برنمی‌تابند و فکر می‌کنند منافع آنان با حضور مردم در پای صندوق‌های رأی به خطر می‌افتد، باید در نگرش خود تجدیدنظر کنند و “آتش‌بس را میان خود و مردم اعلام کنند”.

منبع: دویچه وله

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن