خانه / ایران / پرتاب خشن دختر معترض به حجاب اجباری از روی سکوی مخابرات توسط پلیس

پرتاب خشن دختر معترض به حجاب اجباری از روی سکوی مخابرات توسط پلیس

پنحشنبه 22 فوریه، دختری دیگر در یکی از خیابان‌های ایران، با رفتن بالای سکوی مخابرات، برداشتن روسری سفید از روی سر و گرفتن آن در دست، اعتراض خود را به «حجاب اجباری» نشان داد.

در ویدیویی که از این حرکت منتشر شده، یکی از نیروهای پلیس بالای این سکو رفته و دختر معترض را با حرکتی خشن، به پایین پرتاب می‌کند. تا لحظه تنظیم این گزارش، اطلاعی درباره محلی که ویدیو در آن ثبت شده، نیست.

از چندی پیش، حرکت «اعتراض به حجاب اجباری» در ایران آغاز شده که آغازگر آن، فغالی مدنی با نام «ویدا موحد» بود. از این رو که این حرکت در خیابان انقلاب تهران شروع شد، به آن «دختران خیابان انقلاب» یا «دختران انقلاب» هم گفته می‌شود.

هجدهم فوریه، خبر آزادی اعظم جنگرودی، نرگس حسینی و سپیده فراهان، سه کنشگر مدنی و از معترضان به «حجاب اجباری»، توسط خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منتشر شد.

بنا بر این گزارش، این کنشگران، تودیع وثیقه و به طور موقت از زندان آزاد شده‌اند.

سیپده فراهانی با وثیقه‌ای 250 میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.

نرگس حسینی نیز با تودیع وثیقه‌ای 60 میلیون تومانی از زندان قرچک ورامین آزاد شد. از میزان وثیقه‌ای که اعظم جنگرودی برای آزادی موقت خود پرداخت کرده، اطلاع دقیقی در دست نیست.

در مجموع شمار دختران و زنان معترض به حجاب اجباری که توسط نهادهای امنیتی ایران دستگیر شدند، به 29 تن می‌رسد.

دستگیری اعظم جنگرودی در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب وسیعی داشت. فیلم دستگیری جنگرودی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. نحوه دستگیری اعظم جنگرودی توسط ماموران پلیس که «خشن» توصیف شد نیز با انتقادهای وسیعی روبه‌رو شده است.

ناهید خدا کرمی، عضو شورای شهر تهران، با انتشار توییتی در این باره از جمله چنین نوشت: «چگونه مامور به خود اجازه داد با یک دختر جوان به بهانه عدم رعایت حجاب اینگونه برخورد کند؟ کدام گناهش بیشتر است؟ موهای اعظم جنگرودی یا دست‌های آن مرد؟»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن