خانه / ایران / پدیده نوظهور فروش نوزادان و کودکان

پدیده نوظهور فروش نوزادان و کودکان

فرزند فروشی پدیده ای که در استان یزد یک پدیده نوظهور است و تبدیل به تجارتی سودآور برای دلالان فروش کودکان شده است.
در یزد و در برخی از شهرستان‌های استان اخیراٌ عده‌ای به عنوان دلال فرزندان تازه متولد شده در خانواده‌های معتاد، فرزندان زنان معتاد و یا خانواده‌های فقیری که نمی‌خواهند و یا امکان آن را ندارند که فرزند خود را نگهدارند را به مبالغ ۱۵ تا ۳۰ میلیون می‌فروشند و مبلغ ۱ تا ۲ میلیون را از این مبلغ به خانواده فقیر یا خانواده معتاد می‌دهند.

فروش کودکان ۲

اخیرا در استان یزد افرادی که به هر نحوی صاحب فرزند نمی‌شوند از راه‌های غیر قانونی اقدام به پذیرش فرزندخواندگی می‌کنند که همین امر برای این خانواده‌ها و فرزند خوانده‌های آنها مشکل ساز می‌شود.
چرا که افرادی که از طریق غیر قانونی اقدام به پذیرش فرزندخواندگی کرده‌اند نمی‌توانند برای این بچه‌ها شناسنامه بگیرند و با مشکل مواجه می‌شوند.
بیش از ۸۰ مورد از این موارد تا کنون شناسایی شده‌اند که برای ۴۱ نفر از این بچه‌ها شناسنامه بر اساس ماده قانونی مبنی بر اینکه اگر کسی بچه‌ای را پیدا کرد تا قبل از شش ماه به مراجع قانونی مراجعه بکند می تواند برای این کودکان شناسنامه بگیرد؛ صادر شده است اما بقیه آنها شناسنامه ندارند.
به گزارش مقامات استانی پیدایش این پدیده و علت این پدیده تقریبا نو ظهور معامله کودکان در یزد، این است که ۶۰۰ خانواده در لیست انتظار هستند که از بهزیستی و از طرق قانونی صاحب فرزند شوند، این درحالی است که بهزیستی یزد فقط ۳۰  نوزاد دارد.
به گفته این مقامات همین عامل سبب شده است که افرادی که نمی خواهند منتظر این زمانبندی باشند بدون طی مراحل قانونی برای پذیرش فرزندخواندگی اقدام به فرزند دار شدن و قبول کودکان به عنوان فرزندخواندگی می کنند. در نتیجه، حاصل سود و تجارت کلان دلالان، کودکانی هستند که معامله شده اند.

اگرچه در گزارش حاضر اساسأ اشاره‌ای کوتاه به ظهور این پدیده در استان یزد شده است اما این پدیده شوم نیز که در سطح کشور بسیار گسترده تر از این است مثل فروش کلیه و اعضای بدن، مثل کارتن خوابی، مثل کودکان کار، مثل کولبری، مثل دستفروشی، مثل اعتیاد گسترده، مثل گورخوابی و مثل بیکاری خیل عظیم جوانان و فارغ‌‌التحصیلان دانشگاهی و . . .  همه حاصل وضعیت بحرانی و فاجعه‌بار اقتصادی اجتماعی ایران است.

در حاکمیتی که تمام هم و غم دولتمردان و مقامات، پر کردن جیب خود و آقازاده‌ها و افزودن سرمایه در حسابهای بانکی خویش است. در حاکمیتی که به همه هویت ایرانی و تمام منابع ثروت ایران برای خوش‌امد حکومتهای دیکتاتوری منطقه چوب حراج زده شده است، ظهور این پدیده و تمام این پدیده ها از یک طرف عادی و قابل پیش‌بینی است و از طرف دیگر تا آنجا که به خود مقامات برمی‌گردد موجب هیچ نگرانی و تعلق خاطری در آنها نمی‌گردد.

تنها راه برای خلاصی از همه آسیب‌های اجتماعی و همه بحرانهای اقتصادی و اجتماعی و پایان دادن به این همه فقر و بی عدالتی برقراری نظام و حاکمیتی است که حداقل تعهد و مسئولیت را در قبال مردم ایران در  خود حس کند.

 

 

منبع: ایران کارگر

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن