خانه / ایران / پتک‌هایی که بر سر «گنبد کبود» کوبیده می‌شود

پتک‌هایی که بر سر «گنبد کبود» کوبیده می‌شود

مراغه و برج‌های گنبدی‌اش یکی از ویژگی‌های مهم این شهر هستند اما مهم‌ترین و قدیمی‌ترین این برج‌ها چند ماهی است که نه تنها درگیر و‌ دار برخی طرح‌های ساختمانی جدید شده بلکه مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی نیز با مشکلاتی مواجه شده به اندازه‌یی که در جریان ساماندهی گنبد کبود مراغه، کارگر پروژه با پُتک بر گنبد این بنای تاریخی کوبید!

در نخستین روزهای سال خبر رسید بیل‌های مکانیکی‌ و جرثقیل‌ها در فاصله‌ یکصد متری «برج مقبره‌های کبود و مدور» مراغه در آذربایجان شرقی قرار است «طرح ساماندهی محوطه برج کبود و مدور» را اجرایی کنند، طرحی که حتی محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم در نامه‌یی به رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی نسبت به ادامه‌دار بودنش ابراز نگرانی کرده و خواسته بود تا نخست مطالعات باستان‌شناسی حریم این برج‌های تاریخی انجام شود.

یعقوب طالبی، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراغه در این زمینه توضیح می‌دهد: در دهه ۵۰ پوشش گالوانیزه گنبد کبود روی دیواره بتونی اجرا شده بود که با توجه به وضعیت نامناسب و تخریب آن که بخش اعظم بارش‌ها را به داخل گنبد هدایت می‌کرد، اصلاح سقف و پوشش در دستور کار اداره میراث فرهنگی مراغه قرار گرفت.

او با بیان اینکه برای ایجاد پوشش جدید باید دیواره بتنی تخریب می‌شد، ادامه داد: در زمان کار حساسیت‌های موجود در تخریب توده بتنی گنبد به پیمانکار گوشزد شده بود اما به دلیل سختی بتن استفاده شده در گنبد یکی از کارگران با نیت برش بخشی از بتن متاسفانه لحظاتی از پتک استفاده کرده که با دخالت سریع عوامل میراث فرهنگی شهرستان این اقدام متوقف شد.

طالبی ادامه داد: پس از این حادثه پیمانکار و عوامل از محوطه اخراج و از پیمانکار خلع ید شد و هم‌اکنون برداشت بخش بتنی با حوصله و دقت هر چه تمام‌تر درحال انجام است تا سریعا ایجاد پوشش مناسب قبل از شروع نزولات جوی انجام شود.

برج گنبد کبود مراغه یکی از آثار منحصر به فرد معماری ایرانی بوده و با توجه به اسلوب خاص معماری آن با وجود نبود کتیبه‌یی که در گاه‌نگاری به‌ آن استناد شود از سوی کارشناسان میراث فرهنگی به عنوان اثر دوره سلجوقی شناخته شده است.

این آرامگاه به مقبره مادر هلاکو نیز شهرت دارد از سوی دیگر به اعتقاد آندره گدار(باستان‌شناس فرانسوی) این اثر مربوط به قبل از زمان هلاکو است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن