خانه / بین الملل / پاریس بار دیگر برای اعتراض جلیقه زردها آماده می‌شود

پاریس بار دیگر برای اعتراض جلیقه زردها آماده می‌شود

اعتراضات عمومی جلیقه زردها بعد از حادثه تروریستی استراسبورگ در مقابل چالش امنیتی بزرگی قرار گرفته است. فراخوان مقامات دولتی فرانسه برای عدم برگزاری این اعتراضات گوش شنوایی پیدا نکرده و تعداد کمی با آن موافقت کرده‌اند.

به گزارش دويچه وله، یک مقام پلیس فرانسه به کانال تلویزیونی “آر تی ال” گفته است که هشت هزار پلیس پاریس روز شنبه برای تامین امنیت شهر آماده می‌شوند. این تدابیر با چاره‌اندیشی هفته پیش که چهارمین هفته اعتراض‌ها در پاریس بود منطبق است. برای مقابله با اعتراض‌ها ۱۴ زرهپوش به حال آماده‌باش درآمده و پلیس خود را برای بدترین شرایط آماده می‌کند. دولت فرانسه هفته پیش۹۰ هزار نیروی پلیس را بسیج کرده بود.

به گفته این مقام پلیس برخلاف هفته پیش بسیاری از موزههای پاریس از جمله موزه مشهور لوور باز خواهند ماند. او تاکید کرد که پاریس نباید به یک شهر مرده تبدیل شود.

بعد از حادثه تروریستی استراتسبورگ دولت فرانسه از تظاهرکنندگان جلیقه زرد خواست که این بار در آخر هفته تظاهرات نکنند. مقام‌های فرانسه این فراخوان خود را با کار زیاد نیروهای امنیتی توجیه کردند.

اما معترضین بعد از حادثه تروریستی درباره فراخوان دولت متفق‌القول نیستند و در این باره تصمیم قطعی نگرفته‌اند. بسیاری از جلیقه زردها هنوز هم می‌خواهند دست به اعتراض بزنند زیرا با امتیازاتی که از دولت امانوئل مکرون ارائه کرده راضی نیستند. اما برخی دیگر از نمایندگان معتدل جلیقه‌زردها خواستار متوقف شدن اعتراض‌ها و آغاز گفت‌وگو با دولت هستند.

امانوئل مکرون جلیقه زردها را به “آرامش” و رعایت “نظم” دعوت کرد. رئیس جمهوری فرانسه پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفته که دموکراسی فرانسه تاب خشونتها را دیگر نخواهد داشت.

در هفتههای اخیر صدها هزار نفر معترض برای مقابله با برنامه‌های اصلاحی دولت فرانسه به خیابانها آمدند. پلیس فرانسه فقط در هفته پیش بیش از دو هزار نفر از جمله بیش از هزار و پانصد دانش آموز را بازداشت کرد. نیمی از این دستگیری‌ها در پایتخت پاریس بوده است.

موافقت مکرون با درخواست‌های جلیقه زردها

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، دوشنبه شب، ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) برای نخستین باردر یک نطق تلویزیونی با مردم سخن گفت. او در این سخنرانی با هدف فروکاستن از حجم تظاهرات معترضان، امتیازاتی اقتصادی پیشنهاد داد. بر اساس وعده رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است به صورت ماهیانه ۱۰۰ یورو به حداقل دستمزدها افزوده شود. حداقل دستمزد در فرانسه در سال ۲۰۱۸، هزار و ۴۹۸ یورو پیش از کسر مالیات و پس از کسر مالیات به صورت خالص هزار و ۱۸۵ یورو بوده است.

جنبش جلیقه زرد با هیچ حزب سیاسی مرتبط نیست و فعالیت آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی می‌شود. آنها با طرح‌های اصلاحی امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، از جمله در ارتباط با گران شدن قیمت سوخت و ارزاق عمومی تظاهرات کردند.

با وخیم شدن اوضاع در پاریس و دیگر شهرهای فرنسه رئیس‌جمهور فرانسه در مقابل اعتراضات سراسری در این کشور تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. اما این اقدام مکرون نیز معترضان را آرام نکرد و جلیقه‌زردها از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

بسیاری از معترضان اکنون خواستار استعفای مکرون‌ هستند. اعتبار مکرون نزد شهروندان فرانسه بعد از این تظاهرات به شدت کاهش یافته است. برمبنای نظرخواهی اخیر انستیتو ایفوپ محبوبیت مکرون در میان شهروندان فرانسه به ۲۵ درصد رسیده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تکرار سلام نظامی بازیکنان تیم ملی ترکیه پس از گرفتن تساوی ارزشمند در پاریس مقابل فرانسه

بازیکنان تیم ملی ترکیه پس از بازی با فرانسه بار دیگر با سلام نظامی روبروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن