خانه / ایران / واکنش آمریکا به پرتاب موشک سیمرغ؛ تحریم ۶ شرکت ایران

واکنش آمریکا به پرتاب موشک سیمرغ؛ تحریم ۶ شرکت ایران

آمریکا ۶ شرکت دیگر ایران را مشمول تحریم کرد. این تحریم در واکنش به “فعالیت‌های تحریک‌آمیز موشکی” ایران و از جمله پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ انجام شده است.

Iran Space Zentrum (FARS)

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۶ شرکت ایرانی وابسته به  گروه صنعتی “شهید همت” را در فهرست سیاه تحریم خود قرار داد. بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری، این تحریم واکنشی است به فعالیت‌های تحریک‌آمیز موشکی ایران و از جمله آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ. 

ایران روز پنجشنبه (۲۷ ژوئیه/ ۵ مرداد) از پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر سیمرغ خبر داد. این پرتاب از  پایگاه فضایی جدید “امام خمینی” در سمنان انجام شد که نخستین پایگاه سکو ثابت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

بنا به داده‌های جمهوری اسلامی، این موشک ماهواره‌بر که ساخت صنایع هوافضای ایران است، می تواند ماهواره‌هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داد.

ساعاتی پس ازپرتاب موشک سیمرغ، هدر نائورت،  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  این اقدام ایران را  “تحریک‌آمیز” و ناقض روح توافق هسته‌ای عنوان کرد.

نائورت گفت: ما این پرتاب را نوعی توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ارزیابی می‌کنیم و این اقدام نقض قطعنامه شورای امنیت است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این موضع آمریکا ، آن را مصداق “مداخله در امور داخلی و نشانه‌ای از مخالفت دولت آمریکا با پیشرفت های علمی و تکنولوژیک کشورهای مستقل” عنوان کرد. او افزود که “تمسک مقامات آمریکایی به چنین موضوعاتی بعنوان نقض برجام تلاش بی اساس و بی منطق دولت آمریکا برای توجیه اقدامات و سیاست‌های  کینه توزانه و ضد ایرانی واشنگتن” است.

رشته‌ای از تحریم‌های جدید

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که تمامی اموال و دارایی‌های ۶ موسسه وابسته به گروه شهید همت در قلمرو حاکمیتی آمریکا مسدود شده و افراد آمریکایی از تعامل با آنها منع شدند. همچنین بانک‌ها و موسسات مالی خارجی که تسهیلات تراکنش‌های عمده مالی برای نهادهای یادشده فراهم کنند  یا افرادی که مواد یا کمک برای این نهادها تامین کنند در خطر تحریم قرار می‌گیرند و ممکن است دسترسی آنها به سیستم مالی آمریکا قطع یا اموال و دارایی‌هایشان در قلمرو حاکمیتی آمریکا مسدود شود.

تحریم‌های جدید در حالی اعلام می‌شوند که کنگره آمریکا طی روزهای اخیر تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران و از جمله سپاه پاسداران تصویب کرده است. این مصوبه در صورت امضای دونالد ترامپ لازم‌الاجرا خواهد شد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت که انتظار دارد که در گزارش سوم مربوط با رویکرد ایران نسبت به توافق هسته‌ای (برجام) عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و برجام اعلام شود. این گزارش قرار است در ماه سپتامبر انتشار یابد. در دو گزارشی که تا کنون انتشار یافته ایران به مفاد برجام متعهد و پایبند اعلام شده است. ترامپ در مصاحبه یادشده افزود: «من فکر می‌کنم که آنها (ایرانی‌ها) پایبند نخواهند بود. من فکر می‌کنم آنها دارند از آمریکا سوء‌استفاده می‌کنند. آنها از رئیس‌جمهوری به نام باراک اوباما بهره برداری کردند؛ کسی که اصلا نمی‌دانست که چه کار غلطی داشت انجام می‌داد. من این انتظار و توقع را ندارم که ایران به توافق پایبند بماند.»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن