خانه / بین الملل / والی دست‌نشانده بارزانی در کرکوک برکنار شد

والی دست‌نشانده بارزانی در کرکوک برکنار شد

بعد از تصمیم مجلس ملی عراق و تائید حیدرالعبادی والی دست‌نشانده بارزانی در کرکوک از سمت خود برکنار شد.

مجلس ملی عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است با تائید حیدرالعبادی، کریم والی  دست نشانده بارزانی و نزدیک به گروه تروریستی پ ک ک  در کرکوک، از سمت خود برکنار برکنار شده است. همچنین در روزهای گذشته مجلس عراق با تصویب طرحی رفراندوم خود خوانده اقلیم کردستان عراق را غیرقانونی خوانده بود.

کریم والی کرکوک در مصاحبه با شبکه روداو در واکنش به تصمیم مجلس عراق مبنی برکناری خویش ضمن رد این تصمیم گفت مجلس عراق من را به پست والی کرکوک انتخاب نکرده که الآن بخواهد من را برکنار کند. و من تا انتخابات بعدی در پست خودخواهم بود.

کریم والی کرد کرکوک درعین‌حال که اعضای حزب دموکرات کردستان عراق می‌باشد ، روابط نزدیکی نیز با گروه تروریستی پ ک ک دارد بطوریکه وی در هفته‌های گذشته اجازه‌ی استقرار ۲۰۰ تن از تروریست‌های پ ک ک را در کرکوک صادر کرد.

کریم در جریان تصمیم اقلیم برای برگزاری رفراندوم، بدون حضور نمایندگان عرب‌ها تورکمن ها  در مجلس محلی کرکوک اقدام به تصویب طرح برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم در استان کرکوک کرده است وی پیش‌تر نیز با اعمال فشار بر مجلس محلی استان کرکوک پرچم اقلیم کردستان را در مراکز دولتی کرکوک برافراشته بود.

کریم همچنین در روزهای گذشته در بیک اظهار نظر جنجنالی و نژاد پرستانه و تصفیه نژادیدر رآینده کرکوک پرده برداشته و خطاب به رئیس مجلس عراق که اصالتاً وی نیز کردتبار و مخالف رفراندوم است گفته بود اگر لازم باشد عرب‌ها و تورکمن ها را از کرکوک بیرون خواهیم کرد.

کریم والی دست‌نشانده بارزانی در کرکوک در حالی رفراندوم استقلال را به کرکوک کشانده بود که اصولاً کرکوک جزو اقلیم کردستان نیست و جزو مناطق مورد مناقشه محسوب می‌شود که بر اساس قانون اساسی باید ماده ۱۴۰ قانون اساسی در مورد این شهر اعمال می‌شد که بعد از تصرف این شهر توسط پیشمرگه ها بارزانی ادعای کردستانی بود این شهر تورکمن ها را بیان داشت و گفت که با ورود پیشمرگه های اقلیم به کرکوک ماده ۱۴۰ قانون اساسی اجراشده است.

 

منبع: آرازنیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن