خانه / ایران / همسر دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار زندانی در ایران، خواستار اقدامی از سوی دونالد ترامپ برای آزادی او شد

همسر دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار زندانی در ایران، خواستار اقدامی از سوی دونالد ترامپ برای آزادی او شد

همسر “ژیو وانگ” دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار که از ٣ سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است، روز پنجشنبه ۸ اوت/ ۱۷ مرداد از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تقاضا کرد تا برای آزادی شوهرش با مقامات ایران مذاکره کند. وی با تأکید بر بی‌گناهی همسرش که برای انجام تحقیقات دانشگاهی به ایران سفر کرده بود، خواستار همکاری‌های بین‌المللی برای آزادی او شد.

“هووا کو” همسر “ژیو وانگ” شهروند آمریکایی و چینی‌تبار زندانی در ایران، روز پنجشنبه ۸ اوت/ ۱۷ مرداد در جریان نشستی مطبوعاتی در واشنگتن به مناسبت سومین سالگرد حبس او، به خبرنگاران گفت: «مقامات جمهوری اسلامی ایران، تعمداً با وارد آوردن اتهامات جاسوسی بر علیه همسرم، از او به عنوان مهره‌ای برای پیشبرد سیاست‌های خود استفاده می‌کنند».

وی که پس از زندانی شدن همسرش در ایران، مسئولیت بزرگ کردن پسر ۶ سالۀ خود در آمریکا را به تنهایی برعهده گرفته است، در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد که «دولت ایران از تحقیقات دانشگاهی همسرش “ژیو وانگ” به عنوان ابزاری برعلیه او استفاده کرده تا بر دولت آمریکا فشار بیاورد».
او در ادامه گفت که «زندانی شدن همسرش را باید به منزلۀ نوعی گروگان‌گیری در منازعه‌ای ژئوپولیتیک قلمداد کرد».
“هووا کو” تأکید کرد که «تصمیمات اتخاذ شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، هیچ تأثیر مثبتی در وضعیت همسرش که تنها به علت داشتن ملیت آمریکایی در زندان به سر می‌برد، نداشته است».
او در ادامه افزود «از جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحدۀ آمریکا، کشورم چین و جامعۀ بین‌المللی تقاضا می‌کنم که برای آزادی همسر بی‌گناهم، همکاری کنند».

“هووا کو” ضمن قدردانی از حمایت‌های آمریکا در این زمینه، تأکید کرد که طی سه سال گذشته هیچ گفتگوی سازنده‌ای میان ایالات متحدۀ آمریکا و ایران دربارۀ وضعیت همسرش صورت نگرفته است. وی با ابراز تأسف از فقدان هر گونه گفتگوی مستقیم میان تهران و واشنگتن، از مخالفت دولت دونالد ترامپ با مبادلۀ زندانی بین دو کشور انتقاد کرد.

“ژیو وانگ” شهروند چینی‌تبار آمریکا و دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون، هنگام پژوهش برای رسالۀ خود دربارۀ سلسلۀ قاجار در ایران، در ماه اوت سال ۲۰۱۶ بازداشت و به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت‌های خارجی، در ژوئیه ۲۰۱۷ به ١٠ سال زندان محکوم شد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

معترضان عراقی کنسولگری ایران در نجف را به آتش کشیدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  معترضان عراقی شامگاه چهارشنبه ضمن تجمع مقابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن