خانه / ایران / هفت نفر در مشهد و کرمانشاه اعدام شدند

هفت نفر در مشهد و کرمانشاه اعدام شدند

طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفت نفر در شهرهای مشهد و کرمانشاه به دار آویخته شدند.

به نوشته خبرگزاری برنا، سحرگاه روز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۹۸، حکم دو زندانی در مشهد که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بودند، در مشهد اجرا شد.

این زن و مرد اعدام شده به نام های «مریم» و «مهدی» در تیرماه سال ۹۲، یک زن ۵۲ ساله را به قتل رسانده بودند. این دو متهم توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به اعدام محکوم شدند.

همچنین به نوشته هرانا، بامداد روز دوشنبه ۱۸ آذرماه نیز دستکم ۵ زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بودند، در محوطه زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شدند.

هویت دو تن از زندانیان اعدام شده «امیرخرم نجف آبادی و خلیل کرمی» احراز شده است. هویت سه زندانی اعدام شده دیگر در دست بررسی است.

اعدام این افراد تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش؛ بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام «مخفیانه» می‌گویند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن