خانه / ایران / هشدار یک مقام امنیتی ایران نسبت به بحران آب در این کشور

هشدار یک مقام امنیتی ایران نسبت به بحران آب در این کشور

 

در حالی که شهر اهواز، مرکز استان خوزستان در روزهای گذشته رکورد گرمای هوا را شکست و با مشکل کم آبی نیز روبروست، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از بی‌توجهی به کمبود آب در ایران، گفت که این مشکل “امنیتی” شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا بروجردی گفته است: ” بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم.”

به گفته وی در بسیاری از رودخانه‌های ایران “فاضلاب ” وارد آب می‌شود و آب سالم را از بین می‌رود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین تاکید کرد: “در شرایطی که برای استفاده شرب و صنعتی که تنها 10 درصد مصرف کشور را تشکیل می‌دهد دچار مشکل هستیم، عملا به دست خود ما و بی‌توجهی‌های ما و عدم اجرای قانون منابع آبی کشور از بین می‌رود.”

درحالی که بسیاری از مقامات ایران، “مصرف بی‌رویه” را عامل اصلی کم آبی می‌خوانند، کارشناسان محیط زیست می‌گویند که “سیاست‌های جمهوری اسلامی” در دو دهه گذشته در به وجود آمدن این مشکل، نقش اصلی را داشته است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو پیش از این هشدار داده بود که “حیات، تمدن و بقای ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید” است. او گفته بود “تامین آب برای شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است.”

با فرارسیدن فصل تابستان، مشکل گرمای هوا نیز بر کم آبی افزوده می‌شود. در اهواز روز پنج‌شنبه نهم تیر دمای هوا به 53 درجه سانتیگراد رسید و رکورد گرمای هوا در آن روز از سال در جهان شکسته شد.

مهران ورناصری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز شنبه 10 تیر از بستری شدن 16 نفر در بیمارستان بر اثر گرمازدگی خبر داد و گفت: “آمار افراد گرمازده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 10 درصد افزایش داشته است.”

همچنین به دلیل افزایش بیش از اندازه گرمای هوا در استان خوزستان، روز شنبه همه ادارات و دستگاه های دولتی از ساعت 13 تعطیل شد.

از سوی دیگر هفته گذشته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو اعلام کرد که شش کلانشهر اصفهان، بوشهر، بندرعباس، شیراز، کرمان و مشهد و ۲۸۹ شهر دیگر در معرض “تنش آبی” قرار دارند و منابع آب و مصرف در این شهرها “در حالت سر به سر” است.

این مشکلات در خوزستان درحالی است که اغلب شهرهای این استان به ویژه اهواز با مشکل افزایش گرد و غبار نیز در چند سال گذشته مواجه بوده‌اند.

به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست؛ ایران برای سایر کشورها کانون گرد و غبار نیست، بلکه این مشکل ناشی از کشورهای همسایه است.

وی در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار با اشاره به اینکه عربستان یکی از کشورهایی است که کانون‌های گرد و غبار آن، ایران را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد در ادامه گفته است: ” سدسازی‌های ترکیه، صحرای قراقوم ترکمنستان از مسائل مهم در موضوع گرد و غبار ایران است. افزون بر این، سیستان و بلوچستان از کانون‌های گرد و غبار افغانستان تاثیر می‌پذیرد.”

منبع:rfi

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن