خانه / ایران / هشدار نسبت به سرعت ابتلای زنان به ایدز

هشدار نسبت به سرعت ابتلای زنان به ایدز

شیرین احمد‌نیا، مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی از سرعت ابتلای زنان به بیماری ایدز خبر می‌دهد. او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرده که زنان جوان بیشتر در معرض خطر ایدز قرار دارند

دکتر احمدنیا بالا رفتن تعداد موارد ابتلا از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده را به نسبت سایر روش‌های انتقال ویروس، نگران کننده خوانده است. به تاکید این مقام بهزیستی، شمار قابل توجهی از زنان مبتلا به ایدز در ایران در چارچوب روابط زناشویی بیمار شده‌اند: «این بدان معناست که از طریق همسرشان و در محیط خانواده و در نقش همسر و مادر بیمار شده‌اند.»

احمدنیا به ایلنا گفته است که برای افزایش اطلاعات جامعه در خصوص بیماری ایدز و آگاهی طبقات مختلف مردم، قرار است کلاس‌های آموزشی برای دانش آموزان تشکیل شود.

در سال ۱۳۸۲ برخی نهادها پیشنهاد کرده بودند که مسائل مربوط به اعتیاد و ایدز در متن کتاب‌های درسی گنجانده شوند اما سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش با این پیشنهاد مخالفت کرد.

دو سال قبل، محمدرضا سیدقاسمی، مدیرعامل موسسه خیریه “پیام‌آوران همیاری” که به مبتلایان به بیماری ایدز کمک می‌کند، به رسانه‌ها گفته بود که برخی مدارس، کودکان مبتلا به ایدز را اخراج می‌کنند و برخی مادران شاغل و مبتلا نیز بیکار می‌شوند.

بیماری ایدز چهارمین علت مرگ و میر در سراسر جهان است و نرخ ابتلاء مردان به آن در دنیا همواره بالاتر از زنان بوده است.

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران چند ماه قبل گفته بود که ایدز در این کشور با رشد ۱۰درصدی گسترش می‌یابد.

از نظر کارشناسان پزشکی، دلیل اصلی رشد سریع انتقال ویروس “اچ‌آی‌وی” در ایران، عدم آگاهی و کتمان بیماری است. این علت در همه گزارش‌های تخصصی‌ مرتبط با آمار مرگ و میر ایدز در بانک‌های اطلاعاتی رسمی جمهوری اسلامی پیوسته تکرار می‌شود. با این همه هیچ برنامه‌ موثر ریشه‌کن‌کننده‌ای برای مبارزه با آن طرح‌ریزی و پیاده نشده است.

ایران تا میانه دهه‌ ۱۹۸۰ از جمله کشورهایی بود که وجود ویروس “اچ‌آی‌وی” در جامعه را انکار می‌کرد. هر چند داده‌های رسمی در این زمان ابتلای ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر به این ویروس را تایید می‌کردند اما واقعیت پنهان می‌شد.

وزارت بهداشت ایران در بهار ۱۳۹۵ در آخرین آمار رسمی خود گزارش داد که بیش از ۳۰هزار فرد مبتلا به ویروس در کشور شناسایی شده‌اند که حدود ۱۵ درصدشان زنان هستند. در این گزارش نیز آمده  بود که بیش از ۹۰ درصد زنان بدون اینکه آگاه باشند، از طریق شوهرانشان به ویروس مبتلا می‌شوند.

بر اساس داده‌های دکتر زهرا بیات جوزانی، مدیر مرکز تحقیقات ایدز کشور، که آذر ۹۵ در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد،  شمار مبتلایان به ویروس ایدز نزدیک به  ۲۷ هزار نفر است که دستکم ۵ هزار تن از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

راه‌های اصلی انتقال ایدز در ایران، آمیزش جنسی و استفاده معتادان تزریقی از سرنگ مشترک است. به دلیل پنهان‌کاری‌های مرسوم، آمار دقیقی از میزان ابتلا در ایران وجود ندارد و هشدارها و ابراز نگرانی‌ها کلی هستند. در حالی که آمار ابتلا به ایدز و مرگ و میر ناشی از آن در دنیا روندی نزولی دارد، سازمان بهداشت جهانی روند رو به رشد این بیماری در ایران را هشدار دهنده خوانده است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن