خانه / ایران / هشتادمین سالروز تولد صمد بهرنگی در آنکارا گرامی داشته شد

هشتادمین سالروز تولد صمد بهرنگی در آنکارا گرامی داشته شد

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق »  مراسم بزرگداشت هشتادمین سالروز تولد صمد بهرنگی، داستان نویس٬ منتقد٬ مترجم و پژوهش‌گر فولکلور آذربایجانی به همت سازمان بین‌المللی فرهنگ ترک (TÜRKSOY) با حضور اساتید دانشگاهی٬ شعرا و سایر نویسندگان و دانشجویان در آنکارا، پایتخت ترکیه برگزار شد.
دکتر بلال چاکئجی، معاون دبیرکل سازمان بین‌المللی فرهنگ ترک طی سخنانی در این مراسم گفت: سازمان بین‌المللی فرهنگ ترک با ایجاد روابط دوستانه در بین جوامع و مردمی که به زبان ترکی صحبت می‌کنند فرهنگ٬ زبان٬ تاریخ و هنر مشترک را به نسلهای بعدی انتقال می دهد.
وی افزود: این سازمان همواره تلاش کرده تا به معرفی شخصیتهای مهم و تاثیرگذار ترک نیز بپردازد. یکی از این شخصیتها نیز صمد بهرنگی است. وی در ادبیات دنیا میراث بزرگی به جا گذاشته است. وظیفه ما خواندن آثار او و زنده نگه داشتن نام و یادش است.
چاکئجی ادامه داد: او همانند نامش رنگهای زیبای دنیا را در آثارش جای داده و آنها را برای ما به جا گذاشته است. وی با آثار ماندگارش توانسته بعد از مرگش نیز ما را گرد هم آورده و چراغی برای نسل آینده باشد.
دکتر یعقوب عمراوغلو، رئیس اتحادیه نویسندگان اوراسیا نیز در این مراسم گفت: بهرنگی در سن جوانی درگذشت و در همین مدت کوتاه عمر خود دهها اثر برجای گذاشت. برخی از آثار وی به عنوان یک اثر ادبی جهانی شناخته شده است. پرداختن وی به ادبیات و فولکور آذربایجان نشانگر شعور ملی والای او است. وی امکانات محدود خود را برای معرفی ملت خود بکار برد. بهرنگی با آثارش ادبیات فولکور آذربایجان را به نسلهای بعدی انتقال داد.
وی افزود: در اصل پرداختن به ادبیات کودک اهمیت بسیاری دارد. کسانی که به ادبیات کودکان می پردازند به نسلهای آینده پیامی می دهند. پرداختن به ادبیات کودکان و فولکور از ویژگیهای مهم بهرنگی است. گرامیداشت وی بعد از پنجاه سال و خوانده شدن آثار وی بعد از سالها نشان می دهد که وی و آثار وی هنوز زنده است.
در پایان این مراسم بزرگداشت٬ قطعاتی از موسیقی و رقص آذربایجانی اجرا شد.
گفتنی است صمد بهرنگی یکی از نویسندگان شهیر آذربایجانی است که آثار وی در دوران پهلوی دوم در ایران منتشر شده است. مهارت نویسنده، مضمون آثار و استفاده از فولکلور، افسانه و اساطیر ترک در آثار بهرنگی را می توان از علل گرایش خوانندگان به آثار این نویسنده دانست.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن