خانه / ایران / هدف آنکار از احداث دیوار مرزی با ایران چیست؟ واکنش تهران نسبت به این اقدام ؟

هدف آنکار از احداث دیوار مرزی با ایران چیست؟ واکنش تهران نسبت به این اقدام ؟

روزنامه حریت چاپ ترکیه نوشت: دولت آنکارا می گوید این اقدام در راستای اعمال فشار دولت ترکیه علیه  پ.ک.ک و ممانعت از ورود آنها به ترکیه صورت می‌پذیرد.
به گفته مقامات ترکیه‌ای، این دیوار سیمانی به طول 70 کیلومتر در امتداد مرز شرقی از استان آغری تا ایگدیر در ترکیه کشیده می‌شود. همچنین بقیه مرز شرقی ترکیه با ایران با حصارهای آهنی، چراغ و برج دیده بانی بسته می شود.
مقامات ترکیه مدعی هستند پ.ک.ک چندین اردوگاه با 800 تا 1000 شبه نظامی در نزدیکی مرز ترکیه و در خاک ایران دارند و آنان از طریق این مرز، وارد ترکیه شده و برنامه های خود را اجرا می کنند.
ترکیه همچنین به منظور جلوگیری از ورود غیرقانونی پناهجویان سوری و شبه نظامیان، ساخت دیوار 900 کیلومتری در مرز سوریه را آغاز کرده است که فاز اول آن با احداث 556 کیلومتر، ماه گذشته به پایان رسید.

واکنش تهران 

مقام وزارت خارجه ایران امروز (سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت) به ایرنا گفت که کشیدن چنین دیواری در مرز دو کشور مانع از ورود کالای قاچاق به ایران خواهد شد

او گفته اجرای طرح ساخت دیوار زمان‌بر است و ایران مشکلی ندارد که “ترکیه برای تدابیر امنیتی خود در مرزهای مشترک بر اساس تفاهم، کار جدیدی انجام دهد.”

ایرنا از قول این مقام نوشته است که با توجه به قاچاق سالانه ۲ میلیارد دلار پارچه و پوشاک از ترکیه به ایران، ساخت دیوار مانعی در راه قاچاق خواهد بود و به این دلیل “ما حتی تشویق می کنیم این اتفاق زودتر بیفتد و کالای قاچاق به ایران نیاید.”

این مطلب را شیر کنید

Check Also

۴۲ تن در شمال ایران به اتهام شیطان پرستی دستگیر شدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران گفته است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن