خانه / ایران / نیویورک‌تایمز: همکاری نظامی ایران و طالبان در افغانستان

نیویورک‌تایمز: همکاری نظامی ایران و طالبان در افغانستان

رژیم ایران از طالبان در حملات این گروه به ارتش افغانستان حمایت نظامی می‌کند. افزایش حضور نظامی رژیم ایران در افغانستان هم‌زمان است با تضعیف حضور نظامی ایالات‌متحده در این کشور.

به گزارش اؤیرنجی سسی، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از منابع امنیتی افغانستان مدعی شد که ایران از طالبان در حملات این گروه به ارتش افغانستان حمایت نظامی می‌کند. این گزارش که شنبه، پنجم اوت منتشر شد، با توصیف حمله‌ «برق‌آسا» طالبان به نیروهای ارتش افغانستان در شهر فراه آغاز می‌شود.

نجیب‌الله امیری، یک افسر پلیس ۳۵ ساله برای نیویورک‌تایمز نقل کرده که چگونه صدها عضو مسلح طالبان اکتبر گذشته طی نیم ساعت از مرزهای ولایت فراه به کرانه غربی رود شهر فراه، مرکز این ولایت می‌رسند و در حمله‌ای برق‌آسا آنجا را به تصرف درمی‌آورند.

این حمله سرآغاز محاصره سه‌هفته‌ای شهر فراه در اکتبر گذشته بود. نیروهای هوایی ارتش آمریکا نهایتاً دستور پایان دادن به این محاصره را دریافت و نیروهای طالبان را بمباران می‌کنند. تنها پس‌ازاین بمباران است که نیروهای امنیتی دست‌های ایران را پس این حمله تشخیص می‌دهند.

در میان کشته‌شدگان بمباران نیروهای آمریکایی چهار کماندوی ایرانی نیز حضور داشتند. نیروهای امنیتی افغانستان تشییع‌جنازه آن‌ها در ایران را نیز گواهی دیگر بر دست داشتن ایران در حمله به فراه می‌دانند.

بسیاری از کشته‌شدگان و مجروحان این بمباران نیز به روستاهای مرزی با ایران بازگردانده می‌شوند. به ادعای مقام‌های افغانستان، طالبان در این روستاها به عضوگیری و آموزش نظامی اعضای خود می‌پردازد.

روز گذشته خبرگزاری پژواک افغانستان نیز در گزارشی تلویحاً به دخالت ایران در درگیری‌های فراه اشاره‌کرده بود.

 

منبع: اؤیرنجی سسی

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نوید افکاری اعدام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، به نقل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن