خانه / ایران / نگرانی کاخ سفید از دست درازی‌های سپاه در حوزه‏‌ی کشاورزی

نگرانی کاخ سفید از دست درازی‌های سپاه در حوزه‏‌ی کشاورزی

– پس از توافق اتمی، میزان تجارت بین ایران و آمریکا به ویژه در بخش کشاورزی افزایش قابل توجهی داشته است.
– ایران از صادرت و واردات محصولات و فن‌آوری‌های کشاورزی سود می‎برد.
– یک نماینده در کنگره آمریکا می‌گوید سپاه حتی در کشاورزی ایران هم سهم عمده‎ای دارد و این خطرناک است.

اسفند سال ۱۳۹۵ محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه در چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در نمایشگاه دانش‌بنیان دانشگاه آزاد عنوان کرد که «سپاه کنار سایر مأموریت‌ها، اخیراً برای کمک به اقتصاد مقاومتی وارد عرصه‌های کشاورزی نیز شده است».

ورود سپاه به بخش کشاورزی با وجود نهادهایی همچون «سازمان بسیج مهندسین کشاورزی» و «قرارگاه جهاد کشاورزی» چندان پروژه دشواری برای این نهاد نظامی نبود.

از طرفی سپاه در واسطه‌گری برای خرید و فروش محصولات کشاورزی سابقه زیادی دارد و دی ماه ۱۳۹۱ مجید خراسانی فرمانده بسیج سازندگی، رسماً اعلام کرد که این تشکیلات مسوولیت جمع‌آوری و فروش محصولات کشاورزی در ایران را بر عهده گرفته است.

این موضوع آنقدر دامنه‏ وسیع پیدا کرد که در یک نمونه سردار محمد حسین بابایی، فرمانده سپاه کربلای استان مازندران در مورد مسئله تخم مرغ و گوشت بلدرچین و محصولات کشاورزی و اقتصاد مقاومتی سخنرانی می‌کرد.

با وجود مخالفت‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و برقراری تحریم‌های تازه علیه رژیم ایران، گزارش‌ها حکایت از آن دارد که تجارت وزارت کشاورزی ایالات متحده با ایران در حال افزایش است. روندی که از زمان دولت باراک اوباما آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است و حالا گروهی در کاخ سفید از آن ابراز نگرانی می‌کنند و آن را راهی برای افزایش حمایت‌های ایران از تروریسم می‌دانند.

اواخر اردیبهشت امسال (۱۳۹۶) یک سال پس از توافق اتمی میان ایران و شش قدرت بزرگ دنیا، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت ایران خبر داد که پس از برداشته شدن تحریم‌ها صادرات بعضی کالاها و محصولات به آمریکا آغاز شدهاست.

اما گزارش‌ها نشان می‌دهد روابط تجاری ایران و آمریکا پیش از امضای برجام با چراغ سبز دولت باراک اوباما به ویژه در بخش کشاورزی آغاز شده بود.

اسفند سال ۱۳۹۲ شمس‌علی هادی‌زاده، رییس پیشین کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گزارش داد که با مجوز اوفک (واحد خزانه‌داری آمریکا به نام دفتر مدیریت دارایی‌های خارجی) واردات و صادرات بعضی اقلام و محصولات میان دو کشور انجام می‌شود.

از جمله واردات «دانش انتقال جنین و اسپرم گاوی»، انتقال تکنولوژی روز در اصلاح نژاد دام و تولید گوساله، کره بسته‌بندی‌شده و تخم سبزیجات از آمریکا و صادرات کمی زعفران، زیره و گیاهان دارویی از ایران به ایالات متحده.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که در ژانویه سال ۲۰۱۷ (پیش از پایان کار دولت اوباما) صادرات ایران به آمریکا به ۵.۶ میلیون دلار رسید، اما پس از آن با افت روبرو شد و به حدود ۴.۹ میلیون دلار کاهش یافت.

همچنین بر اساس آمار سال ۲۰۱۶ رقم صادرات آمریکا به ایران نزدیک ۸۸ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۵ میلیون دلار افزایش داشت.

یکی از جلسات مدیران جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان با فرماندهان سپاه

 

پایگاه خبری «فری بیکن» در گزارشی با اشاره به نگرانی کاخ سفید از افزایش تبادلات تجاری آمریکا و ایران نوشته است، پس از برداشته شدن تحریم‌ها ایران بازار خوبی برای فروش محصولات کشاورزی خود به خصوص خاویار و پسته در آمریکا پیدا کرده است.

آمریکا اولین صادرکننده محصول پسته در دنیاست و ایران در رتبه دوم قرار دارد و به نوعی رقیب ایالات متحده محسوب می‎شود.

در این گزارش آمده، دسترسی ایران به تجهیزات و فن‌آوری‌های جدید بر تولید و مصرف کشاورزی این کشور تاثیرگذار خواهد بود و سبب خواهد شد که فروش خود را افزایش دهد، اما این یک سوی ماجراست.

‌پیتر روسکام، نماینده جمهوری‎خواه کنگره آمریکا می‌گوید وزارت خارجه ایالات متحده باید در مورد خطرات افزایش کسب و کار و تجارت با ایران به عنوان حکومتی حامی تروریسم آگاه باشد.

به گفته این نماینده، سپاه پاسداران به طور فزاینده‌ای در بخش کشاورزی ایران فعال است و کشاورزان ایالات متحده و واردکنندگان مواد غذایی باید بدانند که آنها از این موقعیت در جهت اهداف خصمانه‎ی خود بهره خواهند برد.

بعضی دیگر از تحلیلگران مطرح می‌کنند که افزایش مراوادات تجاری با ایران به رژیم مشروعیت می‌دهد.

در هفته‌های تقریباً اکثر حوزه‌هایی که سپاه در آنها فعالیت دارد مورد توجه آمریکایی‌ها قرار گرفته است که نشان می‌دهد با حساسیت زیادی در حال شناسایی شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که مستقیم و غیرمستقیم با سپاه مرتبط هستند.

 

منبع: کیهان لندن

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن