خانه / ایران / یازدهمین سالگرد یکم خرداد 1385 آزربایجان

یازدهمین سالگرد یکم خرداد 1385 آزربایجان

یکم خرداد ماه  قیام خرداد سال 1385  ملت آذربایجان جنوبی علیه سیاست آسیمیلاسیون ملت تورک توسط حکومت مرکزی ایران در تبریز و به دنبال آن در سایر شهرهای آذربایجان جنوبی است.  اعتراضی مدنی علیه تحقیر، تبعیض ملی و سرکوب حقوق ملی- مدنی ملت تورک آذربایجان و سایرتورک های ایران که با اعمال خشونت حکومت تهران به خون کشیده شد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۵ شمسی روزنامه ایران بعنوان ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران کاریکاتوری را منتشر کرد  که محتوایش به سخره گرفتن میلیونها ترک  بود. به دنبال این گستاخی صدها هزار آذربایجانی در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله تبریز، اردبیل، سولدوز (نقده)، مراغه، اهر، اورمیه ومرند،زنجان… به خیابان ها ریخته و نزدیک به ده روز با تظاهرات گسترده خواستار برعلیه سیاست های جکومت مرکزی ایران قیام کردند. قیامی که در سراسر شهرهای کوچک و بزرگ آذربایجان جنوبی با قربانی دادن ده ها شهید، صدها زخمی و هزاران دستگیری و زندان و شکنجه، موجب یک تحول عمیق در تاریخ مبارزات ملت آذربایجان جنوبی گردید. رسانه های داخلی و خارجی فارس ، این حرکت آزادیخواهانه ملی آذربایجان را بایکوت خبری کردند وحتی در مواردی مخالفین رژیم اعلام کردند در کنار رژیم ایران و در برابر خواسته های آذربایجان ایستاده اند.

این قیام نشان داد ، پیوستن نسل جوان آذربایجان به حرکت ملی آذربایجان بویژه دانشجویان و دانش آموزان، و پیوستن ده ها هزار از فعالین جوان از هر طبقه و قشر واز سایر ترک های ایران به صفوف حرکت ملی آذربایجان، ارتقاء فراگیر و تعمیق شعور ملی، سیاست آسیمیلاسیون رژیم  اسلامی ایران را دچار شکست کرده و نوید بخش آینده ای روشن است.

قیام خرداد ۱۳۸۵ ترکهای آذربایجان با مرکزیت تبریزکه روز یکم خرداد شروع شد حرکتی بود که هزینه و ضربه های سنگینی به نظام اجتماعی و سیاسی  فارس محورایران وارد کرد و نیز گفتمان کثرت فرهنگی و حق طلبی آنان را وارد فضای سیاسی و افکار عمومی کشور کرد.

شعارهای قیام یک خرداد بدین قرار بود:

آذربایجان وار اولسون  ایسته میین کور اولسون

هارای هارای من تورکم

یاشاسین آذربایجان

آنا دیلده مدرسه اولمالیدی هر کسه.

تورک دیلی رسمی اولسون.

اولوم اولسون فاشیسته.

بیز اولمه گه حاضیریک،  بابکین سربازیییک.

گزارش می شود در یازدهمین سالگرد قیام یک خرداد امسال نیز به مثابه سالهای گذشته فعالین حرکت ملی در شهرهای مختلف جهان تجمعات اعتراضی برگزار خواهند کرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

۴۲ تن در شمال ایران به اتهام شیطان پرستی دستگیر شدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران گفته است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن