خانه / ایران / نهم مهر ، سالگرد به جوخه آتش کشیده شدن ايلخان قشقايی ها در دادگاه انقلاب !

نهم مهر ، سالگرد به جوخه آتش کشیده شدن ايلخان قشقايی ها در دادگاه انقلاب !

نهم مهر ماه مصادف است با اعدام خسروخان قشقايی، ايلخان ايل قشقايی و از منتقدان نظام حکومتی جمهوری اسلامی .

 چند روز دیگر سالگرد روزی مهم در تاریخ قشقایی ایست . سالروز اعدام خسرو قشقایی !

خسرو خان قشقايی که بود و چرا اعدام شد؟

خسرو قشقايی متولد ۱۲۹۶ شمسی و فرزند صولت الدوله ايلخان قشقايی بود . قشقایی ها  به طور تاريخی بزرگترين وقدرتمندترين  بخش  از جنوب و مراکز ایران بودند  و مناطق همجوار آن نیز با نفوذات آنان اداره میشد و خانواده خسرو خان قشقايی حداقل دريک قرن گذشته رهبری اين بخش بزرگ از تورکان ایران را برعهده داشتند. 
قشقايی ها هم با حکومت پهلوی و هم با حکومت جمهوری اسلامی ميانه خوبی نداشتند.در دوره حکومت رضا شاه و تلاش وی برای بسط قدرت و حاکميت دولت مرکزی ، صوالت الدوله قشقايی با دولت دچار اختلاف شد و به زندان افتاد و جان خود را در زندان از دست داد . اگر چه کمی بعد قشقايی ها به فرماندهی ملک منصور خان عليه دولت شوريدند اما مدتی بعد وی نيز همراه با ديگر برادرش محمد حسين خان مجبور به ترک کشور و اقامت در اروپا شد.

در جريان اختلافات شاه و محمد مصدق در سال ۱۳۳۲، نيز برادران قشقايی يعنی ناصرخان، ملک منصورخان، محمدحسين خان و خسروخان قشقايی به عنوان سران ايل قشقايی از مصدق حمايت کردند و تنها نيروی مسلحی که به حمايت از محمد مصدق تفنگ بدست گرفت مردم قشقايی بود.
به همين دليل بعد از سرنگونی دولت مصدق و استقرار دولت سپهبد زاهدی ، برادران قشقايی که بعضا املاکشان مصادره شده بود ايران را ترک کرده و در اروپا اقامت کردند و.خسرو قشقايی نيز تا سال ۱۳۵۷ در کشور سوئيس زندگی می‌کرد.

با سقوط حکومت پهلوی ، قشقايی ها هم با انقلاب همراه شدند و ناصر خان وخسرو خان قشقايی نيز به ايران و محل قدرت خود يعنی فيروز آباد شيراز برگشتند و با استقبال گسترده ملت قشقايی روبرو شدند. حتی خسرو قشقايی از حوزه شير برای مجلس انتخاب شد اما اعتبار نامه وی را تصويب نکردند.

حکومت نوپا نیز به مانند پهلوی  فشار و تعرض بر قشقايی ها را شروع کرد و آنها هم به همين دليل به کوه زدند و بر حکومت شوريدند. ناصر خان به خارج رفت ،خسرو خان نيزکمی بعد بازداشت شد.

خسرو خان قشقايی متهم به همکاری با دريادار مدنی استاندار وقت خوزستان عليه امنيت کشور شد ودر سال ١٣٦١ در شيراز دستگير شد .معروف است که وی هنگام اعدام گفته است بدانيد که انگليسها دارند انتقام از ما می گيرند وانگليسها من را کشتند و اينها عوامل انگليس هستند. خسرو خان قشقايی ۹ مهر سال 1361 در فیروز آباد اعدام شد .

اتهامی که به خسروخان قشقايی وارد شد “مبارزه مسلحانه عليه حکومت” عنوان شد. حکومت معتقد بود خسرو خان قشقايی با حمايت محافل بيگانه اقدام به جمع آوری نيرو و تحرکات مسلحانه در رويارويی با انقلاب و جمهوری اسلامی کرده است. اما وی همانند برخی از مخالفانی که در آن سال ها اعدام شدند فرصت هیچگونه دفاع از خود در يک دادگاه علنی را پيدا نکرد.

در برخی منابع آمده است . پس از بازداشت، يک مصاحبه اجباری با رسانه ها برای خسرو خان قشقايی ترتيب داده شد و وی را  در اين مصاحبه  مجبور به اعتراف به وابستگی به آژانس های جاسوسی خارجی کردند  و بعد از آن به جرم جاسوسی محاکمه و به جوخه آتش سپرده شد. فقط اعلام شد که دادگاه انقلاب شيراز حکم اعدام وی را صادر کرده است…. و خسرو از سوی دادگاهی به نام انقلاب اعدام شد که حتی حق حضور وی در این دادگاه برای دفاع از خود را نیافت .

اعدام خسرو قشقایی در فیروز آباد فارس اگرچه برای مدتی مردم قشقایی را سر به زیر و گوشه گیر نمود اما رفته رفته مسله اعدام خسرو قشقایی به کانون وحدت ایل قشقایی مبدل گشت به طوریکه می گویند در سال 1395 کتاب ” آخرین ایلخانی ” نوشته یک بازنشسته سپاه و وابسته به حکومت  بر علیه این کانون اتحاد و ضربه دیگر به این قوم و تاریخش می باشد . 

خوانندگان این مطلب می توانند مطالب مرتبط با این نوشته را جهت انتشار در سایت را از بخش خبرنگار افتخاری برای ما ارسال نمایند .

????

خبرنگار افتخاری 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

گل های فکری خسرو قشقایی پژمرده نمی شوند

بایداق – گل های فکری خسرو قشقایی پژمرده نمی شوند، سی و پنجمین  سالروز اعدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن