خانه / ایران / نمایندگان مجلس ایران: روحانی دوره سختی در پیش دارد

نمایندگان مجلس ایران: روحانی دوره سختی در پیش دارد

علی اکبر کریمی، حسین نقوی حسینی و علیرضا رحیمی سه نماینده مجلس ایران در گفتگو با خبرنگار آناتولی در تهران از باید و شایدهای دولت دوازدهم و سطح اختیارات رئیس جمهور این کشور برای حل مشکلات اقتصادی را مورد ارزیابی قرار دادند.

– تمامی اختیارات حوزه اجرایی در دست رئیس جمهور است

علی اکبر کریمی نماینده اصولگرای مجلس ایران که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز است در پاسخ به این سوال که بزرگترین مشکلاتی که حسن روحانی باید در دولت دوازدهم با آنها دست و پنجه نرم کند چیست گفت:

اولویت اول روحانی به عنوان منتخب مردم قطعا باید توجه ویژه به حل مشکلات مردم در حوزه اقتصادی باشد. بیکاری بزرگترین مشکلی است که برای عموم مردم مطرح است.

همچنین رکود فعالیت‌های اقتصادی برای فعالان اقتصادی، ساماندهی و تقویت انضباط اقتصادی، ساماندهی سیستم‌های اقتصادی جامعه از قبیل نظام بانکی و نظام مالیاتی و مسایل کلان در حوزه بازار سرمایه و بورس نیز بسیار مهم هستند و توجه ویژه دولت بعدی را طلب می کنند.

توجه ویژه به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در دولت دوازدهم خواهد شد. رفع نقاط ضعف در این موارد بزرگترین دغدغه و وظیفه حسن روحانی در چهار سال پیش رو خواهد بود.

جایگاه رئیس جمهور در ایران قطعا دارای اختیارات لازم برای حل تمام مشکلات اقتصادی کشور است. با توجه به اصلاح قانون اساسی و تمرکز اختیار قوه مجریه در دست رئیس جمهور، قطعا ایشان به همراه کابینه شان می توانند حرکت‌‎های بسیار جدی ای برای پیشبرد اهدافشان داشته باشند و همچنین اختیارات لازم برای آقای رئیس جمهور در قانون اساسی پیش بینی شده است.

البته ما اصل تفکیک قوا را در جمهوری اسلامی ایران داریم که براساس آن قوا هر کدام دارای اختیارات مشخصی هستند که در مجموع باعث ایجاد تعادل و توازن در اداره امور محتلف جامعه می شود اما آن چه محرز است این است که تمامی اختیارات مربوط به حوزه اجرا و اداره موارد مهم در دست رییس جمهور و دولت است.

به همین دلیل است که ما امیدواریم آقای روحانی به خوبی بتوانند از این اختیارات استفاده کند و دولت دوازدهم دستاوردهای به مراتب بیشتر و بهتری برای مردم در دوره چهارساله بعدی داشته باشد.

– ویترین دولت قشنگ تر بود

حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرای مجلس ایران و سخنگوی کمیسیون ویژه برجام، درباره بزرگترین مشکلات و دغدغه های روحانی در دولت دوازدهم ضمن بیان اینکه “آقای روحانی چهار سال سختی را پیش رو خواهد داشت چرا که در دوره اول وعده هایی داده است که محقق نشده و برای دوره دوم هم مجددا وعده های دیگری دادند که باید محقق بشود”، تصریح کرد:

“همچنان کشور با رکود اقتصادی روبرو است، بحران بیکاری وجود دارد، معیشت مردم با مشکلات فراوان روبرو است. در سیاست خارجی معضلات زیاد و تنشها و مناقشان زیادی وجود دارد.

در حوزه های اجتماعی آسیبها همچنان دست به گریبان مردم است. فرهنگ هم که نیازمند یک رسیدگی جامع و کامل است. مسائل زیادی وجود دارد که دولت دوازدهم باید نگران آنها باشد.

هم وعده های دوره گذشته و هم وعده های جدیدی که داده شد باید محقق شوند. اقتصاد مقاومتی منتظر پیاده شدن است. ما امیدواریم که دولت بتواند با کمک همه جریان های سیاسی و مجلس و قوه قضاییه، با کمک هم نامزدهایی که در صحنه رقابت بودند، این چالشها و موانع را از سر راه بردارد.

همانطور که مستحضر هستید در نظام جمهوری اسلامی ایران رییس جمهور بعد از رهبری عالیترین مقام سیاسی کشور محسوب میشود. مجری قانون اساسی است و همچنین دخل و خرج کشور دست دولت است. شما می دانید که طبق قانون اساسی دولت در چایان سال لایحه بودجه به مجلس ارائه می کند.

بودجه طرح نمایندگان نیست، لایحه دولت است چرا که دخل و خرج کشور در دست دولت است. دولت می آید و به مجلس می گوید من در این سال ها از این ردیف ها درآمد کسب می کنم، و این را در این ردیفها خرج می کنم. مجلس هم طبق اصل 85 قانون اساسی نمی تواند ردیف درآمدی از دولت را حذف کند مگراینکه برایش جایگزینی بگذارد.

سیاست های مالی و پولی و اقتصادی را هم دولت تنظیم می کند. اگر هم جایی قانون نیاز داشته باشد لایحه می نویسد و مجلس با او همیشه همراهی می کند، بنابراین دولت نباید مانعی برای حل مشکلات اقتصادی داشته باشد.

مکانیزم انتخابات در ایران پیچیده است مردم به برنامه های افراد نگاه می کنند. به وعده های افراد نگاه می کنند. براساس این نگاهها و برداشتها و سوابق و تجربیات است که سرجمع رای می دهند.

شما شاهد بودید که حدود 42 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند. از این مقدار 57 درصد به آقای روحانی رای دادند و حدود 43 درصد نیز به او رای ندادند. معنایش این است که خیلی ها هم با وضع موجود موافق نبودند.

من فکر می کنم به جهت وعده هایی که دولت داده و بسته بندی های قشنگی که از این وعده ها داشته، نظر ملت را جلب کرد. مردم هم خواهان زندگی بهتر هستند. در نهایت نظر بنده این است که ویترین دولت ویترین بهتری بود و به همین خاطر نظر مردم را جلب کرد.

-انتظارات از قوه مجریه باید معقول باشند

علیرضا رحیمی نماینده اصلاح طلب مجلس ایران که جزو لیست سی نفره امید از طرف شهر تهران است نیز در مورد مهمترین مشکلات پیش رو و برنامه های اصلی روحانی در دولت دوازدهم اظهار داشت:

در سیاست خارجی مهمترین برنامه دولت روحانی پیش بردن برجام و استیفای حقوق ایران در چارچوب برجام است به علاوه تلاش برای رفع تحریم‌های اولیه و غیرهسته ای. در ادامه این پیگیری‌ها گشایشی که به واسطه برجام اتفاق افتاده بیشتر و ماندگارتر خواهد شد.

در حوزه داخلی هم اجرای برنامه ششم به صورت سالیانه براساس زمان‌بندی که در خود برنامه پیش بیی شده مطالبه اصلی از دولت است که بسیاری از وعده ها و اهداف دولت را نیز دربرمی گیرد و در حوزه اقتصاد و معیشت مردم جوابگو خواهد بود.

با توجه به اصل تفکیک قوا که در قانون اساسی پیش بینی شده و وظیفه محلس به عنوان قانونگذار و مرجع مجوزهای مختلف برای دولت به علاوه قوه قضاییه که وظیفه نظارتی اش را انجام می دهد، بدیهی و عقلانی و قانونی است که همه انتظارات از قوه مجریه نه طبیعی است و منطقی.

با توجه به حوزه اختیارات قوه مجریه باید انتظارات معقول باشند و درضمن فراموش نکنیم که قوه مجریه درنهایت مجری مصوبات مجلس است.

دلیل انتخاب حسن روحانی را اقبال مردم به تفکر و دیدگاه اوست. این رای که به آقای روحانی دادند رای به دیدگاه و تفکر او و ادامه امیدی بود که در مردم شکل گرفته بود.

تصور و دیدگاه مردم این است که امیدی که در سال 92 شکل گرفت، همچنان مستمر است و آن امید را در تدبیر دولت در چهار سال اول دیدند. مخصوصا موضوع افزایش یارانه ها که توسط برخی نامزدها مطرح شد، این رای مردم نشان داد که با واقع بینی به عوام فریبی نه گفتند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

۴۲ تن در شمال ایران به اتهام شیطان پرستی دستگیر شدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران گفته است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن