خانه / عناوین اخبار / نامه کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه به رئیس جمهور روحانی

نامه کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه به رئیس جمهور روحانی

اعضای کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه طی نامه‌ای خطاب به دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، ضمن تاکید بر ناکافی بودن اقدامات انجام شده از سوی دولت در خصوص احیای دریاچه اورمیه، خواهان افزایش توجهات و تلاش‌های دولت در خصوص این بحران زیست محیطی و فاجعه‎ی خطرناک شدند.

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر روحانی

با سلام و عرض ادب و احترام، در این نامه بر آن شده‌ایم که به نمایندگی از فعالان حفاظت از محیط زیست ایران و اعضای «کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه» در خصوص وضعیت وخیم دریاچه اورمیه سخنی چند با شما در میان بگذاریم:
١- ما قدردان اقدامات انجام شده هستیم.
این امر بر کسی پوشیده نیست که روند سریع نابودی دریاچه اورمیه از سال ۹۲، به لطف تدابیر اندیشیده شده در دولت تدبیر و امید متوقف و یا حداقل کند گردیده است؛ نگاه غلط امنیتی حاکم بر موضوع دریاچه اورمیه اصلاح گردیده و به یک خواست ملی و زیست محیطی دلسوزان سراسر کشور تبدیل گردیده است؛ غلط بودن برخی نظریه‌های به ظاهر کارشناسی شده مبنی بر غیرقابل احیا بودن دریاچه اورمیه به همت دولت یازدهم و همراهی مردم منطقه در عمل به اثبات رسیده است.
رأی قاطع مردم منطقه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به تداوم دولت تدبیر و امید، نشانه‌ای از قدرشناسی مردم فهیم آذربایجان از رئیس جمهور محبوب شان است.

٢- اقدامات انجام شده کنونی به هیچ عنوان متناسب با عمق این فاجعه زیست محیطی نیست.
متأسفانه شواهد حاکی از آن است که عزم و اراده جدی برای احیاء دریاچه اورمیه فروکش نموده و یا حداقل به عنوان «اولویت اول زیست محیطی کشور» به آن نمی‌نگرند. آقای دکتر کلانتری رئیس ستاد احیاء دریاچه اورمیه اخیراً در کلامی بیان داشتند؛ «خسارت خشکیدن دریاچه اورمیه به مراتب سنگین‌تر از خسارت ۸ سال جنگ تحمیلی خواهد بود». افسوس ظاهراً مسئولین امر معنی و ابعاد این سخن را درک نکرده و به موضوع دریاچه اورمیه به عنوان اولویت دست‌چندم می‌نگرند و متوجه عمق فاجعه نیستند. و این در حالی است که کوچکترین تعلل غیرقابل جبران خواهد بود و توفیقات قبلی را نیز از بین خواهد برد. عدم تخصیص به موقع بودجه مصوب برنامه احیاء دریاچه اورمیه، عملاً موجب گردیده اقدامات ابتر و نیمه کاره رها گردند و این یعنی بازگشت به عقب. افت تراز دریاچه در تابستان ۹۶ نسبت به زمان مشابه سال قبل خود نشانی بر این مدعاست. چه زیبا بود شعار انتخاباتی شما؛ به عقب بازنمی گردیم. آقای رئیس جمهور در خصوص دریاچه اورمیه در حال بازگشت به عقب هستیم.
٣- مردم آذربایجان همواره در بزنگاه‌ها و گردنه‌های تاریخی از هرگونه جانفشانی برای میهن عزیزمان ایران دریغ ننموده‌اند، دلاوریهای مجاهدان آذربایجان در انقلاب مشروطه، حماسه ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ در انقلاب اسلامی شکوهمند ایران، رشادت‌های لشگر عاشورایی آذربایجان در ۸ سال جنگ تحمیلی و … تنها نمونه‌هایی است از این جانفشانی‌ها.
اکنون سرزمین سرداران شهید برادران باکری و هزاران شهید گلگون کفن این خطه، در معرض نابودی است. آیا این دور از انصاف و مروت نیست که ما تمام آنچه را که در توان داریم برای نجات این سرزمین به کار نبندیم؟؟… اکنون مردم منطقه با ندای «گلین گئداق آغلییاق اورمو گولون دولدوراق» با اشک چشمان خویش به سوگ دریاچه نشسته‌اند.
آقای دکتر روحانی امروز به داد دریاچه اورمیه برسید؛ فردا بسیار دیر است. چه زیبا بود سخن شما؛ دریاچه اورمیه چشم ایران است؛ اکنون کورسوی امید این چشم به تدبیر شما دوخته شده است. این نامه درددلی بود از طرف اعضای کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه (Saveurmialake#) تقدیم حضور گردید. امیدواریم پاسخ دلگرم کننده جنابعالی و دستور اقدامات فوری به مسئولین امر را از زبان شیوای شما بشنویم.
با تشکر و تجدید احترام
کمپین مردمی نجات دریاچه اورمیه – تیر ماه ۱۳۹۶

این مطلب را شیر کنید

Check Also

آزادی مشروط منصوری در رومانی؛ دادگاه به ایران مهلت یک ماهه داد‎

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن