خانه / اجتماعی / نامه بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی ترک به روحانی برای رسمیت زبان ترکی در ایران

نامه بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی ترک به روحانی برای رسمیت زبان ترکی در ایران

 همزبان با روز 21 فوریه (دوم اسفند)، روز جهانی زبان مادری، بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی ترک در ایران کمپینی از امضا ترتیب داده و با ضمیمه نامه ای خطاب به رییس جمهور ایران، از او خواسته اند که زبان ترکی نیز به مانند فارسی در ایران به عنوان زبان رسمی شناخته شود.

ابن دانشجویان نوشته اند که این زبان، تنها یک زبان محلی نیست  و در سرتاسر ایران گویشور دارد و باید همان امتیازاتی را داشته باشد که زبان فارسی دارد. این نامه در دو زبان ترکی و فارسی تهیه شده است.

زکریا صفایی، از دانشجویان دانشگاه اورمیه و یکی از جمع آوری کنندگان این امضاها، در گفتگو با ”آزادلیق رادیوسو” گفته است که تعداد این امضاها از ۴۰۰۰ گذشته و به احتمال زیاد تا زمان تحویل آن به حسن روحانی، رییس جمهور ایران به ۴۵۰۰ امضا نیز برسد. یکی از تفاوت های اساسی این کمپین یا دیگر کمپینهای این روزهای ایران، حقیقی بودن اشخاص و امضاهاست که دانشجویان با کد دانشجویی آن را امضا کرده اند، در حالی که اغلب کمپینهای اخیر در ایران به صورت دیجیتالی و در فضای مجازی بوده است که حضور اشخاص غیرحقیقی و فیک را ممکن می سازد.

صفایی گفته است که این کمپین از دانشگاههای تبریز، اورمیه، زنجان، و مراغه کلید خورده است و با وجود اینکه شروع کننده، ترکهای آذربایجانی بوده اند، ترکها قشقایی نیز حمایت خود از این کمپین را اعلام کرده اند.

هیچ آمار دقیقی از جمعیت ترکها در ایران موجود نیست اما منوچهر متکی، وزیر خارجه پیشین ایران پیشتر در گفتگو با رسانه ها در ترکیه گفته بود که ۴۰ درصد مردم ایران به ترکی صحبت می کنند. با توجه به این، جمیعت ترکها باید ۳۲ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران باشد. اما فعالان حقوق ترکها در ایران این جمعیت را حدود ۴۰ میلیون نفر اعلام می کنند. با وجود این، این اکثریت نسبی در ایران از هرگونه تحصیل به زبان مادری محرومند. حکومت با معترضان به این سیاست تبعیض آمیز به شدت برخورد می کند و سالانه دهها تن از فعالان ملی حقوق ترکها با اتهاماتی چون ”جدایی طلبی” ، در محاکمه هایی غیر شفاف به زندان فرستاده می شوند.

زکریا صفایی در پاسخ به این سوال که واکنش رییس جمهور ایران را چگونه پیش بینی می کنید، گفته است که انتظار پاسخ مثبت از حاکمیت نداریم و این اقدام سه سال پیش نیز انجام شده بود اما پاسخی دریافت نکردیم. او گفته است که این کمپین هشداری به حاکمان و مخالفان می باشد. چون پیشتر در اعتراضات اخیر ضدحکومتی در ایران، ترکها مشارکت نکردند و ما می خواهیم بگوییم که اولویت ما زبان مادری ماست.

حسن روحانی در هر دو دوره پیشین ریاست جمهوری با وعده اعطای حق تحصیل به زبان مادری توانسته بود اکثریب قابل توجهی از آرای مناطق ترک نشین، به ویژه آذربایجان در شمال غرب این کشور را کسب کند اما در وعده هایش صادق نبوده است.

در این نامه علاوه بر رییس جمهور ایران دیگر مقامات این کشور نیز مخاطب قرار گرفته اند و از آنها خواسته شده است که برای اجرای این مهم، رییس جمهور ایران را یاری کنند. همچنین این دانشجویان علاوه بر ترکها، بر اعطای حقوق مشابه به دیگر ملیت های غیرفارس ایران نیز تاکید کرده اند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تابوت آموزش و پرورش در شيراز توسط معلمان تشييع شد

به گزارش بایداق _  همرمان با روز جهانی معلم (۱۳ مهرماه – ۵ اکتبر)، ده‌ها نفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن