خانه / ایران / ممنوعیت موسیقی ، طلایه داران موسیقی !!! / هرگونه موسیقی وفعالیت موسیقیایی در فیروزآباد قشقایی ممنوع میشود!

ممنوعیت موسیقی ، طلایه داران موسیقی !!! / هرگونه موسیقی وفعالیت موسیقیایی در فیروزآباد قشقایی ممنوع میشود!

به گزارش سایت خبری تحلیلی بایداق – ممنوعیت اجرا و استفاده  هرگونه موسیقی  و فعالیت موسیقیایی در شهر فیروزآباد مرکزیت تورکان قشقایی در حالی رسما ابلاغ و مراحل اجرایی را پشت سر می‌گذارد که تورکان قشقایی در همین هفته گذشته در برنامه پربیننده تلوزیونی در موسیقی نواحی بیشترین رای را در موسیقی گرفتند . همچنین بیشترین همکاری ها در موضوع موسیقی نواحی ایران را قشقایی ها دارند . و محقق و پژوهشگران بزرگ قشقایی چون خانم پروین بهمنی خدمات شایانی را به کشور در زمینه موسیقی انجام داده است . اکنون با این عقبگرد، این پرسش میتواند مطرح  شود که آیا قرار است  این ارزش ها در سطوح عالی نیز حذف شود ؟؟

بنا به گزارش های رسیده از سوی برخی هنرمندان نامی قشقایی که نخواستند نامشان فاش شود در بخشنامه که به این ممنوعیت اشاره دارد، به صراحت آمده است: ” اجرای هرگونه برنامه‌های موسیقی و انجام هر فعالیت مرتبط با موسیقی در این شهرستان ممنوع است “

 بنابراین با این حساب به ممنوعیت هرگونه تجمع و کنسرت های رسمی با خواننده در شهرستان فیروزآباد که از بعد از انقلاب مورد اجرا بود ممنوعیت برگزاری کنسرت‌ های کوچک و  اجراهای  موسیقی قشقایی تنها با آلات موسیقی نظیر ویلون و …. نیز در حال اضافه شدن است . بنا به این خبر میتوان اینگونه نیز نتیجه گرفت که اجرای موسیقی در مراسمات عروسی قشقایی نیز در حیطه این ممنوعیت است . این درحالیست که رقص  زنان و مردان قشقایی در زمان  پهلوی نیز به دلیل داشتن حجاب کاندیدای  ممنوعیت  قوانین کشف حجاب پهلویون بود و اکنون در حکومت اسلامی نیز از چند سال قبل با افتضاح سایت خبری انقلاب نیوز دقیقا برعکس آن مساله و کاندیدای ممنوعیت بی حجابی و یا کم حجابی شده است . شاید گفتن این سخن که غرض حفظ حجاب و قوانین اسلامی نیست به صراحت آشکار میگردد . متاسفانه در سال‌های گذشته گام‌های عجیب در زمینه منزوی کردن فرهنگ و  موسیقی تورکان قشقایی برداشته شده است به عنوان مثال تخریب قبر میرزا ماذون در حوزه شعر و ادبیات یکی از این گام های عجیب وغریب بود !  

نتیجه تصویری برای موسیقی قشقایی

نتیجه تصویری برای موسیقی قشقایی

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

برگزاری کنسرت ویژه گروه «حاوا» و تولید چند مستند موسیقایی در حوزه موسیقی اقوام ایران

پژوهشگر و آهنگساز موسیقی قشقایی از برگزاری کنسرت ویژه توسط گروه «حاوا» و تولید چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن