خانه / ایران / مصاحبه با فیلمسازان تبریزی برنده جایزه جشنواره فیلم کن

مصاحبه با فیلمسازان تبریزی برنده جایزه جشنواره فیلم کن

احسان نصیرپور- رضا عبدی/خبرگزاری آناتولی

بهمن و بهرام ارک، دو برادر فیلمساز اهل تبریز که پیش از این با اولین فیلم بلند خود به نام «سویوق» نامزد کسب سه جایزه در بخش استعدادهای جدید آسیایی جشنواره فیلم شانگهای چین شده بودند، دیروز توانستند در هفتادمین جشنواره بین المللی فیلم کن، جایزه دوم بخش سینه فونداسیون این جشنواره را برای فیلم کوتاه «حیوان» کسب کنند.

بهرام ارک که همراه برادرش در فرانسه به سر می‌برد، در خصوص واکنش‌ها به فیلم کوتاه «حیوان» در جشنواره کن به خبرنگار آناتولی گفت: “در جشنواره امسال نظرات خوبی در مورد فیلم مان ارائه شد و از ایران هم بازخورد خوبی دریافت کردیم. در صحبتی هم که با رومن پولانسکی، کارگردان برجسته فرانسوی داشتیم، از فیلم ما تعریف کرد و گفت که همین فضا را ادامه دهیم. بسیاری از اعضای هیات داوران نیز شیوه اجرای ترکیب حالت رویا با واقعیت و ژانری که ما کار کرده بودیم را دوست داشتند و تداوم این روند را توصیه کردند.”

بهرام با بیان اینکه با برادرش بهمن، کار فیلم‌سازی را به صورت جدی از سال 2009 دنبال می‌کنند، در مورد کارهای قبلی شان اظهار داشت: “پیش از این با فیلم کوتاه «نجس» شناخته شده بودیم. نجس، سومین تجربه کاری ما بود که در ایران و برخی جشنواره های بین المللی مورد استقبال قرار گرفت. از جمله بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره راه ابریشم در ترکیه، که در آن توانستیم جایزه بهترین کارگردانی را کسب کنیم”.

وی افزود: بعد از نجس نیز اولین تجربه فیلم بلند ما فیلم سویوق (سرد) بود که به زبان ترکی آذربایجانی ساخته شد و سه جایزه از جشنواره بین الملی کودک و نوجوان ایران همچون پروانه زرین کارگردانی، پروانه زرین بهترین بازیگر زن و جایزه ویژه هیات داوران را کسب کرد.

این فیلمساز در ادامه فیلم کوتاه «حیوان» را نتیجه حضورشان در مدرسه ملی سینمای ایران دانست و در خصوص نوع فیلم‌هایی که کار می‌کنند، توضیح داد: “به دنبال تجربه ساختارهای نو و شیوه فیلم سازی جدید هستیم. دوست نداریم راه هایی که جزو عادت های فیلم سازی است را تکرار کنیم، مگر این که در یک داستان راهی جز این نداشته باشیم. تماشاگران در فیلم های ما هر بار با فضای متفاوتی مواجه می شوند. مثلا در فیلم سویوق تماشاگر با فیلمی آرام سروکار دارد، در حالی که فیلم بعدی که برای ثبت نام در مدرسه ملی سینما ساخته بودیم، مضمون طنز داشت. ولی فیلم حیوان دارای فضا و عناصری به شدت آلترناتیو است و می شود آن را فیلمی تجربی محسوب کرد”.

فیلمساز جوان تبریزی در مورد وضعیت سینما در آذربایجان ایران گفت: “در تبریز فیلم سازی نوینی شکل گرفته است. سویوق به نوعی شروع جریانی بود که مصداق عینی سینمای بومی و سینمایی است که در تبریز پا گرفت. فیلم ائو هم در راستای این سینما شکل گرفت که آقای اصغر یوسفی نژاد ساخته است و بهمن، برادر من هم به عنوان مدیر هنری در این فیلم نیز حضور داشت”.

بهرام ارک تاکید کرد: “فیلم هایی که در تبریزساخته می شود، عموما سرمایه گذارهای اندکی دارند که آن هم توسط کارگردان فیلم جذب می شود و تکیه اصلی شان بر عناصر داستانی است و در واقع طوری چیده می شود که فیلم با کمترین خرج تولید شود. این رویکرد چه در شیوه روایت و چه در عناصر دیگر در فیلم هایی که به صورت مستقل تولید می شوند، وجود دارد. سویوق را من و بهمن به همین شیوه کار کردیم و بعدها فیلم دومان به کارگردانی نادر ساعی ور ساخته شد که توانست به جشنواره تورین راه پیدا کند. همچنین فیلم ائو نیز تقریبا با تیم مشابهی کار شد که فیلم خیلی موفقی بود و نوید اتفاقات خوبی برای سینمای تبریز و البته کل منطقه آذربایجان است. به طوری که بتوانیم به زبان بومی و به شکل بومی و با امکانات بومی کارهای خلاقانه ای انجام دهیم”.

این کارگردان تبریزی اذعان کرد که سینمای ترکیه را نیز دنبال می‌کند و در این خصوص تصریح کرد: “یکی از کسانی که همیشه از او الهام می گیریم، آقای نوری بیلگه جیلان است که سینمای خیلی دوست داشتنی و قوی دارد و در واقع استاد ما در سینما هستند و خیلی روش ها و حساسیت ها را می توان از ایشان یاد گرفت. وقتی این چنین استادی را در عرصه ساخت می بینید، دیگر به خود جرات نمی دهید کار در حوزه سینما را آسان بگیرید”.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

روحانی: نمی‌دانیم پایان کرونا کی هست مردم دست‌ها را شسته و ماسک بزنند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن