خانه / ایران / مشاور هیلاری کلینتون: ایران اولین هدف آمریکا برای درگیری نظامی است

مشاور هیلاری کلینتون: ایران اولین هدف آمریکا برای درگیری نظامی است

جک سولیوان، مشاور ارشد هیلاری کلینتون، ایران را اولین گزینه‌ای خواند که ممکن است دولت دونالد ترامپ با آن وارد جنگ و درگیری نظامی شود.

پایگاه اینترنتی فیرفاکس میدیا در 12 ژوئن 2017 گزارش کرد، جک سولیوان که از او به عنوان گزینه مورد نظر هیلاری کلینتون برای تصدی پست مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا یاد می‌شد، در کنفرانس بین‌المللی که مؤسسه Lowy در استرالیا برگزار کرد، گفت: « در حالی که همه نگاه‌ها به کره شمالی است، من فکر می‌کنم، ایران محتمل‌ترین گزینه و سناریو برای نخستین برخود نظامی آمریکاست.»

سولیوان افزود: « آیا من نگرانی جدی درباره اینکه آیا رئیس‌جمهور فعلی با خلق و خویی که دارد، می‌تواند با اتخاذ سلسله‌ای از تصمیمات ما را با یک برخورد جدی با ایران مواجه کند، دارم؟ بلی، پاسخ من مثبت است. این موضوع البته در حیطه منافع ملی آمریکا نبوده و به صلاح ثبات منطقه نیست و موضوعی است که باید با دقت و از نزدیک رصد کنم.»

جک سولیوان 40 ساله، پیش از این به عنوان معاون هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا فعالیت کرده و پیش‌بینی می‌شد در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری، پست مشاور امنیت ملی به جک سولیوان محول شود.

پیش از این و در ماه فوریه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا گفته بود: «بهتر است ایران بفهمد رئیس‌جمهوری جدیدی در دفتر بیضی‌شکل کاخ سفید حضور دارد و بهتر است ایران مقدار جدیت رئیس‌جمهوری جدید را امتحان نکند.»

یک روز پس از سخنان پنس، دونالد ترامپ نیز درباره اینکه در آینده در ارتباط با ایران چه رخ خواهد داد، گفته بود: «خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد، من می‌توانم این را بگویم که آن‌ها کاملا به کشور ما بی‌احترامی می‌کنند. ایران، دولت شماره یک حامی تروریسم است. آن‌ها پول و اسلحه به همه جا می‌فرستند.»

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز به خبرنگاران گفت: «آیت‌الله‌ها خواهند فهمید که رییس‌جمهوری جدیدی آمده است. این رییس‌جمهور بی‌خیال نمی‌نشیند که ایران با تخطی‌هایش، در توافق مشترک شکاف ایجاد کند، بلکه دست به اقداماتی مناسب خواهد زد.»

در همان زمان دونالد ترامپ در توئیتر نوشت: «ایران با آتش بازی می‌کند. آنها قدر مهربانی اوباما را ندانستند. من آنطور نیستم.»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن