خانه / عناوین اخبار / مشاور استاندار، وحدت مردم آذربایجان‌غربی را نشانه رفته است؟!

مشاور استاندار، وحدت مردم آذربایجان‌غربی را نشانه رفته است؟!

یول پرس گزارش داد:

سیدفتاح حسینی مشاور امور اقوام و مذاهب استاندار آذربایجان‌غربی هم از جمله افرادی بود که در پیامی، فوت طالبانی را به مردم اقلیم کردستان عراق تسلیت گفت. اما امضای “سیدفتاح حسینی، مشاور استان اورمیه (ورمی)” در ذیل این پیام، جنجال‌ساز شده و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت.

یول‌پرس- امید عظیمی: درگذشت “جلال طالبانی” رئیس جمهور پیشین عراق و از رهبران بانفوذ کُرد این کشور تالم و تاثر بسیاری را برانگیخت تا جایی که سیاستمداران و مقامات دولتی ایرانی منجمله استاندار آذربایجان‌غربی نیز به جهت روابط بسیار نزدیک آن مرحوم با ایرانیان، پیام‌های تسلیتی را صادر نمودند.

امید عظیمی-روزنامه نگار

سیدفتاح حسینی مشاور امور اقوام و مذاهب استاندار آذربایجان‌غربی هم از جمله افرادی بود که در پیامی، فوت طالبانی را به مردم اقلیم کردستان عراق تسلیت گفت. اما امضای “سیدفتاح حسینی، مشاور استان اورمیه (ورمی)” در ذیل این پیام، جنجال‌ساز شده و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت.

در پی ذکر نام “ارومیه” (که به کُردی “ورمی” ذکر شده بود) به جای “آذربایجان‌غربی”، ترک‌ها معتقد بودند “سیدفتاح حسینی” دست به اقدام شنیعی زده و عامدانه به جای نام آذربایجان‌غربی از ارومیه استفاده کرده تا بدین طریق امیال قوم‌گرایانه خود را پیش ببرد. در دیگر سو اما پان‌کُردها این اقدام سیدفتاح را زیرکی و شجاعت وی خواندند و در کپشن‌های تلگرامی نوشتند: “دکتر سیدفتاح حسینی با زیرکی تمام و در مبارزه ای مدنی در پیام کوردی خود اسم  آذربایجان غربی  را به  «پاریزگای ورمی» و اسم اورمیه را به نام جدید و کردی آن «ورمی» تغییر دادند.”

پس از واکنش‌ها نسبت به این اقدام، کانال “سیدفتاح حسینی” طی پیامی ضمن عذرخواهی، توضیح داد که در ترجمه پیام صادره وی اشتباهی صورت گرفته، فلذا پیام صادره اصلاح شد اما یک روز پس از انتشار این اعلام اعتذار، پیام مذکور از کانال منتسب به “سیدفتاح حسینی” حذف گردید تا این بار از این اقدام وی، بوی شیطنت استشمام شود!

علی القاعده، “سیدفتاح حسینی” با توجه به عناوین حقوقی‌ (مشاور استاندار و دبیر حزب اعتدال و توسعه) که در ذیل پیام صادره خود درج کرده،  این پیام را در قامت شخصیت حقوقی و نه حقیقی‌اش صادر کرده است، پس باید قواعد مرسوم را نیز رعایت می‌کرد.

سوای هرگونه نگاه قومیتی، بررسی موضوع از منظر پروتکل‌های رسمی بین‌المللی و دیپلماتیک، اثبات می‌کند فعل انجام گرفته از سوی “سیدفتاح حسینی” به چند دلیل مشخص، اقدامی خارج از عرف، مطرود و حساسیت برانگیز است.

۱- صدور پیام تسلیت از سوی سیدفتاح حسینی به عنوان مشاور استاندار آذربایجان‌غربی در حالی که شخص “قربانعلی سعادت” به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان و مافوق سیدفتاح، شخصا پیامی صادر و درگذشت جلال طالبانی را تسلیت گفت، محلی از اعراب نداشت!

۲- هیچ اسم خاصی قابلیت تغییر ندارد ولو در هر زبانی مورد استفاده قرار گیرد. چنان که ایران در همه‌جای دنیا و به هر زبانی باز هم ایران است و نمی‌توان از معنی آن در کشورها و زبان‌های مختلف بهره گرفت! پس در نامه مذکور باید نام آذربایجان‌غربی نوشته می‌شد و حتی اگر در اقدامی غلط از ارومیه به جای آذربایجان‌غربی استفاده شده بود، باید همین “ارومیه” نوشته می‌شد نه “ورمی”! چه آن که همین مساله حساسیت‌ها را دو چندان کرد!

حسینی در حالی دست به چنین اشتباهی زده که انتظار می‌رفت به عنوان فردی مجرب در عالم سیاست، رفتاری پخته‌تر داشته و در اوضاع حساس منطقه، با حرکتی شیطنت‌آمیز، وحدت و اتحاد استانی چون آذربایجان‌غربی را نشانه نگیرد و گزک دست فرصت‌طلبان ندهد اما توالی اشتباهات در انتشار پیام با امضای شیطنت‌آمیز، اعلام اعتذار از بابت انتشار و اصلاح پیام مذکور و دگر بار حذف پیام تصحیحی، نشان می‌دهد انتظارات از وی، عبث بوده است!

این مطلب را شیر کنید

Check Also

آزادی مشروط منصوری در رومانی؛ دادگاه به ایران مهلت یک ماهه داد‎

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن