خانه / مقالات / دنیای ترکان / “مراکز اشتغال و فقدان نیروی بومی”

“مراکز اشتغال و فقدان نیروی بومی”

شایان هوشیار- یول‌پرس: وجود مشکل اشتغال در کشور،مسئله‌ای است که علاوه‌بر دیده‌شدن آن در آذربایجان بیش از مناطق دیگر، آن را می‌توان از عوامل ایجاد رکود اقتصادی در کشور نیز دانست.

شایان هوشیار- فعال مدنی
شایان هوشیار – فعال مدنی

به نظر راقم این‌سطور،مسئله‌ی وجود شغل در صدر چرخه‌ی اقتصادی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر،چرخه‌ی اقتصادی هنگامی حرکت می‌کند که قبل از هر چیزی،درآمد پایدار وجود داشته باشد!

با وجود درآمد،چرخه‌ی اقتصادی بازار نیز به خوبی حرکت می‌کند.

به عبارت ترکی،”آلیم-ساتیم چوخ یاخشیلیق‌لا اولار. بازار دولانار.”

اما هنگامی که صدر چرخه‌ی اقتصادی(شغل،درآمد)وجود نداشته باشد،مشکلات عدیده‌ای نیز در حوزه‌های مختلف به وجود می‌آید!

مشکل بیکاری،معضلی است که بارها از سوی نویسندگان،بیکاران،تحصیل‌کردگان و سایر اقشار جامعه مورد نقد جدی قرار گرفته اما راهکاری جدی و عملی جهت رفع آن از سوی مقامات بلندپایه و دولت‌مردان ارائه نشده‌است.

همچنین، اقداماتی هم که تا بحال انجام شده،یا کافی نبوده و یا اقدامی جدی برای رفع این معضل نبوده‌است؛چراکه “گؤز،گؤردویون سؤیله‌ر”!

در میان مشکلات عدیده در حوزه‌های مختلف در کشور و علی‌الخصوص در آذربایجان،قطعا مشکل اقتصادی و بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بیش از هر مورد دیگر احساس می‌شود که این امر تاثیرات منفی متعددی در جامعه دارد.

هنگامی که در شهرستانی همانند سولدوز مشکل بیکاری،رکود اقتصادی،عدم سرمایه‌گذاری،نبود حامی جهت جذب سرمایه‌گذار،عدم تخصیص بودجه‌های کلان جهت راه‌اندازی کارخانه‌جات و پروژه‌های مختلف برای رفع معضل بیکاری به بهانه‌های مختلف بیداد می‌کند،باید هم ایجاد تبعات و تأثیرات منفی آن و همچنین گستردگی دایره‌ی آن در شهر فوق‌الذکر دور از انتظار نباشد!

از تأثیرات مهم آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که مانعی بزرگ جهت فعالیت‌های مورد علاقه‌ی فردی،گروهی و عمومی است؛چرا که جهت فعالیت در حوزه‌ی مورد علاقه و دارای تخصص اول می‌بایست از دیدگاه اقتصادی تأمین بود.

بر فرض مثال،نویسنده‌ای که سالهای زیادی از عمر و وقت ارزشمند خود را صرف مطالعه،تحقیق و سرانجام تدوین کتابی نموده و در گذر از مراحل مختلف زحمات زیادی متحمل شده،چرا باید بودجه‌ای جهت چاپ اثرش نداشته باشد؟!

شخصی که با سختی‌های طاقت‌فرسا و با تحمل زحمات بی‌شمار در مراکز علمی و در رشته‌ای تخصصی تحصیل کرده و حتی موفق به دریافت مدرک دکتری نیز شده‌است،چرا باید با ترجمه‌ی چندین پایان‌نامه و … امرار معاش نماید؟! چرا باید از چنین اشخاصی در حوزه‌ی تخصصی افراد استفاده نگردد؟!

عدم جذب و بکارگیری افراد در حوزه تخصصی‌شان یکی دیگر از عوامل بزرگ منفی موجود در کشور است که پرداختن به این موضوع خود مقاله‌ای دیگر را می‌طلبد و چون بحث این مقاله کلی است،فعلا از وارد شدن به جزئیات موضوع مذکور خودداری می‌گردد!

در فضای حاکم فعلی بر کشور که به‌علت اشرافیت اکثر مردم بر چگونگی فضا لازم به تشریح و توضیح نیست،در آذربایجان و اکثر نقاط تورک‌نشین کشور کم و بیش شاهد ایجاد پروژه‌هایی هستیم؛اما نکته‌ای که در اینجا جالب،تاسف‌بار و تعجب‌برانگیز است،وجود نیروهای غیربومی می‌باشد.

به عنوان مثال،در شهرستان سولدوز(نقده)پروژه‌ی انتقال آب به دریاچه اورمیه (قرارگاه خاتم‌الانبیا در روستای به‌ییم قالا) که درحال ساخت و آماده‌سازی جهت رساندن به مرحله بهره‌برداری است،فرصت خوبی جهت بکارگیری جوانان بومی بیکار(تحصیل‌کرده-تحصیل‌نکرده) و برون‌رفت از فضای مسموم اقتصادی درمیان مردم سولدوز بود که این امر با بیگانه‌ستایی،جذب نیروهای غیربومی و گرفتن فرصت پیشرفت از دیدگاه اقتصادی از جوانان سولدوز،علاوه‌بر عدم ختم شدن به خیر،نفعی نیز به سولدوز و جوانان آن به ارمغان نیاورد!

در بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان سولدوز(نقده) و یا دیگر مراکز اشتغال،هنگام مراجعت عدم وجود نیروهای بومی کاملا دیده خواهد شد.

اوصاف فوق درحالی است که هزاران جوان و حتی سرپرست‌های خانوار در سولدوز هر روزه به علت عدم وجود شغل در مشکلات عدیده درحال غرق شدن و نابودی کامل هستند!

-جوانی که چندی پیش به علت نبود اقتصاد معمولی از نامزد خویش طلاق گرفت و یک زندگی درحال تشکیل نابود شد؛

-پدری که هنگام مراجعت به بیمارستان و رساندن کودک بیمار خود که درحالت بدی بود،به علت نداشتن بیمه،هزینه‌ی نسخه‌ی پذیرش و … درحالت شرمندگی تمام سرش را پایین انداخته،کودکش را برداشته و مظلومانه از بیمارستان خارج شد؛

-ناشری که علی‌رغم دارا بودن رکورد،از دیدگاه اقتصادی در بدترین شرایط ممکن قرار دارد؛

-جوانی که به علت عدم وجود شغل هر روزه با خانواده خویش درگیر شده و آرامش خانوادگی‌اش صرفا به جهت نبود درآمد نابود شده‌است؛

-دکتری که در خانه استیجاری ساکن است؛

-گروه‌های فرهنگی‌ای که در آستانه نابودی بوده و با تحمل سخت‌ترین شرایط در قید حیات هستند؛

-هنرمندی که “بیر قیرانا گولــله آتیر”؛

-نشریه‌ای که درحال سپری‌کردن روزهای سخت خویش است؛

-خبرنگاری که بدون کوچک‌ترین حمایت تنها با زدن چندین تبلیغ می‌تواند هزینه یکی-دو روزی‌اش را در آورد؛

-و…

همه و همه،تنها گوشه‌ای از مشکلات موجود در آذربایجان،سولدوز و سایر مناطق کشور است!

وجود کارخانه‌جات زیاد و مختلف در برخی مناطق کشور(همانند اصفهان،تهران،کرمان،سمنان،یزد و…) و رضایت‌بخش بودن وضعیت مناطق مذکور،و در مقابل،عدم وجود امتیازات یاد شده در برخی دیگر از مناطق و استان‌های کشور(همانند آذربایجان‌غربی) و تأثیر آن در تسریع و تداوم روند بیکاری و معضل فقر در استان مذکور در نوع خود جالب است!

امید است مسئولین‌شهری،استانی و کشوری درک لازم از ضرورت وجود نیروی بومی در پروژه‌های ایجاد شده‌ی هر چند کوچک مناطقی از کشور که به بهانه‌های گوناگون در آنان وجود کارخانه‌جات و پروژه‌های بزرگ برای رفع معضل بیکاری و فقر ایجاد نشده‌است داشته، و زین‌پس در این خصوص اقدامات جدی‌ و عملی‌ای که از سویی ضمن مرتفع‌ساختن معضل بیکاری موجب تقویت مشروعیت خویش نزد عموم بوده و از سوی دیگر،اعتماد از دست رفته را برگردانده و موجبات افزایش و تقویت آن شود را، فراهم آورند!

این مطلب را شیر کنید

Check Also

هشدار وزیر کشور ترکیه به ایران درباره پناه دادن به تروریست‌های پ.ک.ک

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » به گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو که برای …

یک نظر

  1. تعقيب: Buy cialis online

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن