خانه / ایران / مراسم بزرگداشت سالروز تولد بابك(بابک قالاسی قورولتایی) بعد از سالها وقفه برگزار گرديد

مراسم بزرگداشت سالروز تولد بابك(بابک قالاسی قورولتایی) بعد از سالها وقفه برگزار گرديد

در دومين جمعه تير ماه ١٣٩٦ مراسم بزرگداشت سالروز تولد بابك با شركت فعالين ملى – مدنى شهرهاى اردبيل – تبريز – اهر – كليبر – مغان – شبستر – خلخال و … به مانند بزرگداشت هاى سال هاى قبل برگزار گرديد.

حوالى ساعت ١٢ ظهر روز جمعه ١٣٩٦/٤/٩ فعالين ملى – مدنى با همخوانى مردم شروع به خواندن موسيقى آذربايجانى با عنوان ” بو قالا داشلى قالا” مى كنند كه با تشويق حاضرين در قلعه همراه مى شود.
در حين اجراى موسيقى ماموران امنيتى-انتظامی حاضر، اقدام به برهم زدن مراسم مى كنند كه با واكنش و پافشارى منطقی و شجاعانه شركت كنندگان مواجه شده و ناچارا به ناظر منفعل تبدیل میشوند. به اين ترتيب اجراى موسيقى ادامه پيدا مى كند.

بعد از اتمام موسيقى، شركت كنندگان در مراسم شروع به سر دادن شعار هاى ملى – مدنى اعم از:
“ياشاسين آذربايجان”
“تورك ديلينده مدرسه/ اولماليدى هر كسه”
“میللی- سیاسی محبوسلار آزاد اولسون گرک”
“هاراى هاراى من توركم”
“بيز اؤلمه يه حاضيريق/ بابكين سربازييق”
“آذربايجان وار اولسون/ ايسته ميين كور اولسون”
“كورد، فارس، ارمنى/ آذربايجان دوشمنى/سیامک میرزایی آزاد باید گردد” مى كنند. كه بازهم دخالت مامورين امنيتى را در پى داشت كه با تشويق مردم مراسم ادامه پيدا مى كند.
بعد ازاجراى موسيقى و سر دادن شعارهاى ملى – مدنى، فعالين حاضر اقدام به باز كردن بنرهايى در حمايت از سيامك ميرزايى زندانى ملى – مدنى و سياسى اعتصابى در زندان اوين مي كنند. كه شعر و نوشته هاى بر روى بنر به اين ترتيب بوده اند:
“بابكين گئتديسه بوش قالمادی آنجاق قوجاغين
دولودور مين بئله اوغلان لار ايله هر بوجاغين”
“سياسى محبوس مهندس سيامك ميرزايى اؤزگور بوراخيلسين”
“سيامك ميرزايى آزاد اولسون”
“ايگيده بلا ايگيدليك ائده ركن گلسه شرف دير”

بعد از طرح شعارهايى، فعالين شروع به شعر خوانى و سخنرانى مى كنند. كه بعد از شعر خوانى يكى از فعالين حاضر، آقاى توحيد امير امينى(فعال حركت ملى آذربايجان) با شروع به سخنرانى ضمن حمايت از سيامك ميرزايى(زندانى سياسى) حرکت ملی آذربایجان از اهمیت زبان ملی در حفظ هویت هر ملت و همچنين طرح مسائلى چون اصول ١٥،١٩،٢٧ قانون اساسی مى كند و در پايان سخنرانى، فعالين ملى – مدنى اقدام به تشكر و قدردانى از شركت كنندگان مى كنند.

بعد از اتمام مراسم در مسير بازگشت از قلعه ٬ نيروهاى امنيتى اقدام به ضرب و شتم و دستگيرى ۶ تن از فعالين ملى مى كنند كه اسامى دستگير شدگان به اين ترتيب است:

مرتضى پروين(اردبيل)
رحيم نوروزى(اردبيل)
حامد رواجى(اردبيل)
اكبر جهانگيرى(اهر)
میلاد اکبری (تبریز)
رحیم زارعی (تبریز)

بنا به گفته هاى حاضرين بعد از اتمام مراسم، جمعی از حاضرين در قلعه شروع به رقص ملى آذربايجان مى كنند كه برخورد شديد نيروى هاى امنيتى را در پى داشته و همچنين اقدام به ضرب و شتم و دستگيرى انان مى كنند اما تا به اين لحظه از هويت دستگير شدگان اطلاعی در دست نيست.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن