خانه / عناوین اخبار / محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شد
epa05524903 A picture made available on 05 September 2016 shows Saudi Deputy Crown Prince Muhammad bin Salman Al Saud arriving for the G20 Summit at the Hangzhou International Expo Center in Hangzhou, China, 04 September 2016. The G20 Summit is held in Hangzhou on 04 to 05 September. EPA/ETIENNE OLIVEAU / POOL

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شد

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، پسر جوان خود محمد بن سلمان، را به جای محمد بن نائف، به‌عنوان ولیعهد آن کشور منصوب کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد گزارش داد که امیر محمد بن سلمان، با حفظ سمت خود در وزارت دفاع و دیگر مقام‌ها، به‌عنوان ولیعهد و نیز معاون نخست‌وزیر انتخاب شده‌ است.

امیر محمد بن نائف که تاکنون وزیر کشور بود و مقام نخست عربستان سعودی در اقدامات ضدتروریستی آن کشور به‌شمار می‌رفت، از سمت‌های دولتی خود برکنار شده‌ است.

محمد بن سلمان، جوان‌ترین وزیر دفاع عربستان، پیشتر جانشین ولیعهد بود.

پیش از این در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، سلمان، پادشاه عربستان، با صدور فرمانی، محمد بن نائف، را به عنوان ولیعهد تازه، جانشین برادر ناتنی‌اش، مقرن بن عبدالعزیز کرده بود. موضوعی که خود بازتاب گسترده ای در رسانه‌های بین‌المللی پیدا کرد.

با ولعیهدی محمد بن نائف، برای نخستین بار در تاریخ عربستان سعودی، یکی از نوه‌های ابن سعود (ملک عبدالعزیز)، در مسیر تاج و تخت قرار گرفته بود. پیش از آن فرزندان ابن سعود، یعنی برادران خاندان سعودی از نسل دوم، به پادشاهی رسیده بودند. محمد بن نائف، برادرزاده ملک سلمان است.

در همان زمان بود که محمد بن سلمان به‌عنوان جانشین ولیعهد و همچنین عادل الجبیر، به‌جای سعود الفیصل، به‌عنوان وزیر خارجه انتخاب شدند.

رویترز می‌گوید تحولات تازه در عربستان سعودی، در ادامه تغییرات عمده سلطنت و اداره آن کشور طی دو سال و نیم گذشته است؛ تغییراتی که بخشی از آن تشکیل ائتلافی به رهبری ریاض و مداخله نظامی در یمن، قطع یارانه‌های انرژی و پیشنهاد برای خصوصی‌سازی بخشی از شرکت نفت آن کشور است.

برخی ناظران محمد بن سلمان را یکی از معماران مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن توصیف می‌کنند. او اخیرا به واشینگتن و مسکو سفر کرد و با دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگو داشت. گفته می‌شود دیدارهای پوتین و محمد بن سلمان، بر تلاش‌ها برای جلوگیری از کاهش بهای نفت نیز تاثیری کلیدی داشته‌ است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن