خانه / ایران / مباحث انتگرال و دیفرانسیل به دستور خامنه‌ای از ریاضی حذف شد

مباحث انتگرال و دیفرانسیل به دستور خامنه‌ای از ریاضی حذف شد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایران از حذف انتگرال از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دبیرستانی این کشور بر اساس نظر علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران خبر داد.

علی ذوعلم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در یک برنامه تلویزیونی گفت که به تازگی رهبر حکومت ایران در دیدار معلمان از این که «کمتر از ده درصد سند تحول بنیادین» عملی نشده، انتقاد کرده است.

او گفت: «علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم حذف شده‌اند. باید این‌ها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز شود؛ حرکت‌هایی شروع شده و سازمان می‌تواند بازطراحی دوره دوم را تا سال هزار و چهارصد انجام دهد.»

ذوعلم ادامه داد: «در واقع دیگر انتگرال در کنکور هم نباید مطرح‌ شود؛ از زمان تصویب برنامه درسی ملی از یازده حوزه یادگیری ما چهار حوزه یادگیری جدید افزوده‌ایم که سبک زندگی از این جمله است.»

او جزئیات بیشتری از این «سبک زندگی» ارائه نکرد، اما خامنه‌ای بارها در سخنرانی‌ها خود علیه شیوه زندگی غربی سخن گفته است.

کاربرد انتگرال و دیفرانسیل چیست؟

در ریاضیات، انتگرال روشی برای اختصاص اعداد به توابع است، به گونه ای که جابجایی، مساحت، حجم و دیگر مفاهیم برآمده از ترکیب داده‌های بی‌نهایت کوچک را به وسیله آن بتوان توصیف کرد.

انتگرال‌گیری یکی از دو عمل مهم در حساب دیفرانسیل و انتگرال است، که عمل دیگر آن (عمل معکوس) دیفرانسیل‌گیری می‌باشد.

اصول انتگرال‌گیری به‌طور مستقل توسط اسحاق نیوتون و گوتفرید ویلهلم لایبنیز در اواخر قرن هفدهم میلادی قاعده‌بندی شد، آن‌ها انتگرال را به صورت جمع مستطیل‌هایی با عرض‌های بی‌نهایت کوچک می‌دیدند.

فرض کنید، می‌خواهید بدانید برای پر کردن یک استخر چقدر آب نیاز دارید. اگر عمق استخر شما ثابت باشد، یعنی بخش کم عمق و عمیق نداشته باشد، با ضرب طول و عرض و عمق، جواب سوالتان را پیدا می‌کند (مثل پیدا کردن حجم یک مکعب مربع).

اما اگر کف استخر شما، با حالتی قوس دار از کم عمق به عمیق برود، آنوقت، محاسبه حجم دقیق آن با ضرب و تقسیم ممکن نیست. بدون محاسبه هم ساختنش ایمن نیست، چون باید بدانید که چقدر آب قرار است در استخر باشد و چه وزنی خواهد داشت و چقدر باید کف و دیوارهای استخر را مقاوم کنید.

محاسبه حجم آب چنین استخری، تنها با انتگرال ممکن است. انتگرال اینطور کار می‌کند که استخر را به برش‌های نازکی تقسیم می‌کند. حجم هر برش، برابر است با طول (اینجا عمق استخر) ضرب در عرض (اینجا عرض استخر) و ضخامت برش (که بسیار کم است).

با کم کردن ضخامت این برش‌ها؛ می‌توان استخر را به هزاران برش کوچک تقسیم کرد، حالا دیگر اندازه گرفتن حجم این برش‌های کوچک آسان است، و با جمع آنها با هم، حجم کل استخر به دست می‌آید.

پیشتر رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در یک نشست خبری گفته بود که «ده عنوان از جنایت‌های آمریکا» در کتاب‌های درسی گنجانده خواهد شد.

«توطئه تفرقه بین مسلمانان، تفرقه شیعه و سنی، تفرقه بین حوزه و دانشگاه، تفرقه بین دولت و ملت از سوی آمریکا و ترور سردار سلیمانی» از جمله این «توطئه‌ها» اعلام شد.

حذف انتگرال از کتاب‌های درسی در حالی است که اخیرا حذف آثار شاعران بزرگ ایران از کتاب‌های درسی نیز جنجالی شده بود.

به جای آثار این شاعران، اشعاری در ستایش کشته‌شدگان سپاه پاسداران در جنگ داخلی سوریه مثل محسن حججی قرار داده شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

چین از بیشترین موارد ابتلا به کرونا در دو ماه گذشته خبر داد

چین از ۵۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در روز یکشنبه ۱۴ ژوئن (۲۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن