خانه / ایران / مادر لالایی‌های ایران

مادر لالایی‌های ایران

لالایی، فولکلوریکی که آغاز گاه ادبیات زنانه در پای گاهواره هایند و خصلتی دارند که آن را تنها روان زنانه دریافت می کند. مادر لالایی را از خود آغاز می کند و در آن لحظه بجز کودک و گهواره و حال دل خویش به چیز دیگر نمی اندیشد. او روایت دل خود را می خواند ممکن است این روایت قصه ی جامعه باشد، ممکن است نباشد. اما به جامعه تعمیم داده شده و قصه ی دیگران هم می شود.چون قصه ی زیبایی ها و ارزش های جامعه را فقط یک آفریننده است و آن مادر است.
درد جامعه تورکان قشقایی و بخصوص بغض فروخورده مادرانشان در پای گهواره ها را صدای برای فریاد نیست جز زمزه های زیبای پروین بهمنی .از صدای خسته و محزون پروین می شود همه ی دردها ایل را شنید.آری در این بیابان سوخته هنوزهم آهوی دشت و پرنده نالانی هست .و در این میخانه ی بسته هنوز هزاران سرخوش است . آری تا در ایل لالایی پروین هست حرمت مادر و زبان مادری باقی است. مادرلالایی ایل با صداقت، لطافت، استحكام ادبی و بار عاطفی عميقی حرف دلش را به صورت لالايی با فرزندانش در ميان میگذارد.بخوانیم چکیده ای از زندگی پروین شعله ور ایل را:

پروین بهمنی موسیقدان – پژوهش گر فرهنگ قومی – دارای درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد ایران – دارنده دکتری افتخاری بین المللی – اولین زن پژوهش گر موسیقی محلی ایران – یکی از ۶ زن پیشکسوت موسیقی محلی ایران – احیاگر فرهنگ لالایی و مادرانه ایلات ایران ، اولین پژوهشگر زن موسیقی فولکور ایران، واحیاگر فرهنگ لالایی های مادرانه ی ایران ،بانوی برگزیده مفاخر فرهنگی تورکان جهان بین بیش از ٢٠کشور،همکاری با اساتید دانشگاه های باکو،تورکیه،موزوو،تورکمنستان در زمینه فرهنگ وهنر وادبیات وثبت وتوسعه ی سازها واشعارر فولکور در سازمان بین المللی یونسکوبرگزاری کنسرت های پژوهشی متعدد در ایران ،آلمان ،ایتالیا،ترکیه،قزاقستان ،ترکمنستان،وتدریس وبرگزاری سمینارهای متعدد در دانشگاه آتاتورک وشرکت دادن هنرمندان وخواندگان زن در جهت احیای لالایی واشعار مربوط به زنان در جشنواره ی بین المللی،جزء٣٦استادبرتر موسیقی در جهان،
پروین،متولد ۱۳۲۸ در ایل قشقایی ، کودکی را در میا ن ایل گذراند. پس از تحصیلات متوسطه وارد تربیت معلم عشایری شیراز شد و سال ها به عنوان آموزگار در مناطق مختلف عشایری استان فارس خدمت کرد. پدرش، غلامرضا بهمنی، از موسیقی دانان ایل و صاحب سبک بود.
او می گوید از زمانی که دایه اش، لالایی ها را در گوشش زمزمه می کرد، به موسیقی ایل علاقمند شد و پدر هنرمندش نیز مشوق او بود. از محضر اساتیدی مانند: محمد حسین کیانی( آواز خان بنام ایل قشقایی)، هادی نکیسا و حبیب الله گرگین پور(مشهورترین موسیقیدانان ایل ) و محمد رضا درویشی فیض برد. وی مدت مدیدی نیز نزد هنگامه اخوان به آموختن موسیقی ردیفی ایران پرداخت. او همچنین فرزندان خود را با موسیقی سنتی قشقایی آشنا نمود و بیش از دو دهه از زندگی خود را وقف پژوهش و احیاء موسیقی سنتی و اصیل ایل قسقایی نمود.

پروین، رسما کار بنیادین خود را از هجدهمین جشنواره بین المللی فجر در حوزه هنر و فرهنگ آغاز کرد. از سال ۱۳۷۴ به دفعات در جشنواره های متعدد بین المللی، ملی و منطقه ای، دعوت گردید و برنامه های مختلفی را اجرا و یا مدیریت نمود. در سال ۱۳۸۱، گروه موسیقی قشقایی حاوا را با هدف : حفظ و اشاعه موسیقی اصیل تورکان قشقایی تشکیل و سرپرستی آن را به عهده گرفت . ( حاوا بر گرفته از نام هنرمند و موسیقی دان پیشکسوت قشقایی است.)
پروین به جمع آوری اشعار ایل همت گذاشت، بالغ بر ۱۵۰۰ قطعه دو بیتی با زبان ترکی را به فارسی برگرداند و به حوزه هنری تحویل داد. به تحقیق در شعر و موسیقی قشقایی پرداخت و آنها را به رشته تحریر درآورد و یافته های خود را به رایگان در اختیار دانشجویان، علاقمندان و پژوهشگران قرار داد. در ساماندهی و معرفی هنرمندان ایل، تلاش بسیار داشت و چهره های گمنام و مستعد قشقایی ها را شناسایی و با جامعه هنری موجود مرتبط نمود و در این راه حتی آپارتمان کوچک خود را در اختیار هنرمندان قشقایی گذاشت.

همکاری پژوهشی خود را با اساتید دانشگاه های باکو، تورکیه، کوزوو، تورکمنستان در زمینه فرهنگ و هنر و ادبیات زبان تورکی و نیز سازمان بین المللی یونسکو توسعه داد و برای فیلم های مختلف و مستند تلویزیونی، آهنگ و آواز تنظیم نمود و به عنوان کارشناس در برنامه های مختلف صدا و سیما به ایفای نقش پرداخت. او عاشق موسیقی قشقایی است و در کلان شهر تهران هم، خلق و خوی متفاوت دارد یک خلق و خویی واقعی قشقایی. معتقد است موسیقی، کالای تجاری نیست و به ویژه موسیقی نواحی، حسی است و از همین طریق باید آن را منتقل نمود.
وی می گوید: زنان قشقایی هنرمندان واقعی هستند که با گفتن مداوم لالایی به فرزندان، زمزمه در هر فعالیت ، تراته خوانی در هنگام قالی بافی و کار روزانه، این هنر و میراث را سینه به سینه حفظ و منتقل کرده اند.
وی به دفعات از طرف کشورهای مختلف از جمله تورکیه و آذربایجان دعوت شده و مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت. سر پرستی گروه های موسیقی را در جشنواره های متعدد بین المللی و ملی بر عهده داشته و بالغ بر ۲۰ لوح های سپاسِ و تقدیر از جشنواره های مختلف ( فجر، موسیقی نواحی ، موسیقی آیینی، تماشاگه راز ، شب های استان ها، آواهای باستانی و..) را دریافت کرده است. از ایشان به عنوان یکی از زنان پیشکسوت موسیقی ایران، تنها زن پژوهشگر بومی و یکی از ۳۶ استاد موسیقی زن جهان تقدیر به عمل آمده است. برخی از تلاش های فرهنگی ایشان در قالب مقاله، لوح فشرده و.. منتشر گردیده و تعدادی نیز در فرایند اخذ مجوز و انتشار است، ولی همچنان نگران از دست رفتن این سرمایه ملی و فراموشی هنرمندان گمنام ایل می باشد . وی هم اینک نیز در دانشگاه استانبول به عنوان مدرس فرهنگ فولکلور مشغول شناسایی فرهنگ و هنر قشقایی به جهانیان می باشد.

از این لینک می‌توانید موسیقی لالایی پروین بهمنی را مشاهده کنید.

یا همین الآن آن را دانلود کنید:

  دانلود    

این مطلب را شیر کنید

Check Also

وزارت بهداشت ایران: «اوضاع خوب نیست، همه کشور در وضعیت قرمز است»

تداوم آمار صعودی کووید19 در ایران؛ 216 نفر طی 24 ساعت گذشته جان باختند. به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن