خانه / ایران / «لِرد» برنده فستیوال کن از فساد مالی مقامات رژیم ایران می‌گوید

«لِرد» برنده فستیوال کن از فساد مالی مقامات رژیم ایران می‌گوید

 در حالی «لِرد» (مردی صادق) ساخته محمد رسول‌اف عنوان بهترین فیلم بخش نوعی نگاه هفتادمین دوره فستیوال فیلم کن را کسب می‌کند، که در ایران فیلمی ممنوعه است و مجوز اکران ندارد. این فیلم به فساد مالی تنیده در بدنه جمهوری اسلامی می‌پردازد.

عوامل فیلم «لرد» در فستیوال فیلم کن

فیلم «لِرد»(مرد صادق) به کارگردانی محمد رسول‌اف از میان ۱۸ فیلم بخش رقابتی نوعی نگاه فستیوال کن، جایزه اصلی این بخش را به دست آورد.

این جایزه به استعدادهای نو در عالم سینما تعلق می‌گیرد که در هفتادمین دوره فستیوال کن، از آن رسول‌اف شد.

محمد رسول اف و سودابه بیضایی، کن ۲۰۱۷

«لِرد» (مردی صادق) حکایت رضا جوان ٣۵ ساله است که همراه همسرش حدیث و پسرش در روستایی واقع در شمال ایران زندگی می‌کند و به کار پرورش ماهی آب شیرین مشغول است. آنها که هر دو فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران هستند، صاحب شرکتی خصوصی هستند که با بخش دولتی و مراجع محلی روابطی نزدیک دارد و حالا مصمم است یکه‌تاز عرصه تولیدات منطقه شود. رضا بی آنکه آلوده شود به دنبال مبارزه با فساد است اما در نهایت خود نیز آلوده می‌شود.

مشکلات رضا و حدیث زمانی شروع می‌شود که همسایه ثروتمند آنها عباس، تصمیم می‌گیرد مزرعه‌شان را بخرد. همسایه‌ای که دختر سه‌ساله خود را کشته و تقصیر آن را به گردن دیگری انداخته. همه این وقایع بر بستر دوران رکود اقتصادی ایران و تقابل ضعیف و غنی و فلاکت و بدبختی می‌آید. تلاش‌های حدیث و رضا برای حل این مشکل بی‌فایده است تا اینکه دیگران به او پیشنهاد می‌کنند که از ابزار رشوه استفاده کند.

محمد رسول اف و سودابه بیضایی، کن ۲۰۱۷

فیلم رسول اف در حالی این جایزه را برد که مسئولان وزارت ارشاد اعلام‌کرده‌اند مجوزی برای حضور جهانی آن صادر نکرده‌اند.

«دختر آوریل» ساخته میشل فرانکو کارگردان مکزیکی نیز جایزه داوران بخش نوعی نگاه را برد. این فیلم درباره مادری با مشکلات متعدد و رابطه او با دو فرزندش است.

تیلور شریدان برای «رود باد» جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد. این فیلم که محصول مشترک آمریکا، بریتانیا و کاناداست با مضمونی اسرارآمیز ساخته شده است.

شازمین ترینکا نیز برای فیلم ایتالیایی «خوش‌شانس» ساخته سرجیو کاستلیتو جایزه بهترین بازیگر را برد. جایزه ویژه شعر سینمایی نیز به متیو آمالریک برای فیلم فرانسوی باربارا رسید.

این بخش از جشنواره فیلم کن امسال به ریاست اوما تورمن برندگانش را شناخت.

«لِرد» (مردی صادق) سومین فیلم محمد رسول‌اف است که در فستیوال فیلم کن به نمایش در آمد. در این فیلم رضا اخلاقی‌راد، سودابه بیضایی و نسیم ادبی بازی کرده‌اند.

پوستر فیلم لرد ساخته محمدرسول اف که باوجود پذیرش اعمال سانسور از نمایش بازمانده

این فیلم که پروانه تولید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده، اجازه حضور در جشنواره فیلم «فجر» را باوجود موافقت رسول‌اف با اعمال سانسور  پیدا نکرد.

هالیوود ریپرتر نوشته است: «حیف! «لِرد» بیشتر برای مخاطب داخلی ایران معنا‌دار است؛ آنها هستند که می‌توانند ارجاع‌های سیاسی فیلم را دریافت کنند. اگر چه بیشتر داستان فیلم قابل درک است و مخاطب غیرایرانی نیز می‌تواند مفاهیم مربوط به «شرکت» را به قدرت و مقامات محلی ارجاع دهد.»

محمد رسول اف و سودابه بیضایی، کن ۲۰۱۷

رسول‌اف با «دست نوشته‌ها نمی‌سوزند» در بخش نوعی نگاه فستیوال کن ٢٠۱٣ موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی هیات داوران این بخش شد. سال ۲۰۱۱ نیز «به امید دیدار» نیز در بخش نوعی نگاه به روی پرده فستیوال کن رفت. فیلم «جزیره آهنی» نیز در سال ۲۰۰۵ برای اولین‌بار در بخش ۱۵ کارگردان در کن حضور یافت.

سودابه بیضایی
سودابه بیضایی

منبع : کیهان لندن

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن