خانه / ایران / قیچی ساز پرافتخارترین کوهنورد آذربایجانی:فکر می‌کنم مسئولان ورزش اطلاعی از بازگشت من نداشتند!

قیچی ساز پرافتخارترین کوهنورد آذربایجانی:فکر می‌کنم مسئولان ورزش اطلاعی از بازگشت من نداشتند!

عظیم قیچی ساز پرافتخارترین کوهنورد آذربایجانی و یکی از پرافتخارترین کوهنوردان جهان است که توانسته با صعود به قله ۸هزار و ۵۱۶ متری لوتسه، مجموع ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کند و به باشگاه هشت هزار متری ها بپیوند. قیچی ساز بدون اکسیژن و شرپا این موفقیت بزرگ را به دست آورده اما از اینکه مسئولان ورزش ایران به اهمیت این موضوع پی نبرده و از این افتخار بزرگ بهره‌برداری لازم را نمی‌کنند، گله مند است.

تنها ۱۷ نفر در جهان توانسته‌اند تمام قلل بالای ۸ هزار متر را فتح کنند

عظیم قیچی‌ساز بعد از صعود به قله لوتسه بیان کرد: صعود اخیر بنده به قله لوتسه با ارتفاع ۸ هزار و ۵۱۶ متر به عنوان چهارمین قله مرتفع جهان بود که با این صعود توانستم مجموعه ۱۴ قله بالای هشت هزار متر را فتح کنم و به عنوان نخستین فرد ایرانی و هفدهمین فرد در جهان بدون اکسیژن و شرپا این افتخار را برای ایران کسب کنم. صعود بدون اکسیژن دشواری ها و سختی های خاصی دارد و در حال حاضر در سطح جهان تنها ۱۷ نفر توانسته‌اند این افتخار را کسب کنند. در کوهنوردی بحثی وجود دارد که هرچه صعود مستقل‌تر و بدون استفاده از کمک‌های جانبی باشد، ارزش آن بیشتر است و به همین دلیل من نیز صعودهای خود را بدون اکسیژن و شرپا انجام می‌دهم تا صعود شاخصی باشد و در شان ملت و کشورمان باشد.

عود به اورست ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار هزینه دارد

او درباره هزینه‌های مالی درباره صعودهای خود بیان کرد: صعود قله‌های مختلف هزینه‌های مختلفی دارد. برای مثال کمترین هزینه برای صعود به اورست، نزدیک به ۳۰ هزار دلار هزینه دارد و اگر خدمات و شرایط بهتری انجام گیرد، چیزی بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار هزینه دارد. صعود با اکسیژن از جمله خدماتی است که هزینه صعود را افزایش می‌دهد.

فکر می‌کنم مسئولان ورزش اطلاعی از بازگشت من نداشتند!

قیچی‌ساز درباره حمایت‌های مالی از سوی مسئولان نیز بیان کرد:‌ از سوی فدراسیون هیچ کمکی مالی دریافت نکرده‌ام و تا این لحظه نیز از طرف وزارت ورزش و جوانان نیز هیچ عکس‌العمل و بازخوردی را شاهد نبودم.

او درباره روز استقبال وی در فرودگاه نیز بیان کرد: در روز استقبال هم‌نوردان، مسئولان بانک سامان، فدراسیون کوهنوردی، شورای شهر تبریز و آشنایان حضور داشتند که از آنها تشکر می‌کنم اما از مسئولان ذی‌ربط، فردی را در روز استقبال ندیدم. فکر می‌کنم مسئولان وزارت ورزش اطلاعی از بازگشت من نداشتند.

وزارت ورزش سهمی در این افتخارات نداشت

قیچی‌ساز درباره هدف خود از پیوستن به باشگاه ۸ هزار متری کوهنوردی گفت: رشته‌های ورزشی مختلف مانند فوتبال و والیبال یک بخش فعالیت ورزشی و جسمی دارند و بُعد دیگر آن کسب افتخارات است. افتخارات اشاره به این دارد که این کشور چقدر آمادگی دارد و به بحث ورزش و سلامتی اهمیت می‌دهد. به نظر من ورزش ارتباط مستقیم با سلامت جامعه دارد که در هر کشوری می‌تواند تاثیر خود را داشته باشد. متاسفانه در سیستم ورزشی کشور به غیر از چند رشته ورزشی خاص، در سایر رشته‌ها مانند سنگ‌نوردی، کوهنوردی و رشته‌های رزمی، افتخارات به صورت خودجوش کسب شده است و ورزشکاران با هزینه‌های شخصی و عرق ملی ورزشکاران توانسته‌اند برای کشور افتخار کسب کنند. متاسفانه هیچ ارگان خاص که نقش مستقیم در این ورزش دارد هیچ نقشی در کسب افتخارات نداشته است. درباره رشته من نیز بسیار روشن است و من مدعی هستم تا به امروز هیچ حرکتی از سوی وزارت ورزش نشده است و هیچ حقی در به ثمر رسیدن این افتخار ورزشی ندارد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نوید افکاری اعدام شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، به نقل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن