خانه / ایران / فیلم کوتاه «حیوان» ساخته برادران ارک از تبریز، عنوان بهترین فیلم کوتاه جشنواره آوانکا پرتغال را کسب کرد

فیلم کوتاه «حیوان» ساخته برادران ارک از تبریز، عنوان بهترین فیلم کوتاه جشنواره آوانکا پرتغال را کسب کرد

بهمن و بهرام ارک، دو برادر فیلمساز آزربایجان جنوبی اهل تبریز که پیش از این با اولین فیلم بلند خود به نام «سویوق» نامزد کسب سه جایزه در بخش استعدادهای جدید آسیایی جشنواره فیلم شانگهای چین شده بودند، دیروز توانستند در هفتادمین جشنواره بین المللی فیلم کن، جایزه دوم بخش سینه فونداسیون این جشنواره را برای فیلم کوتاه «حیوان» کسب کنند.

بهرام ارک که همراه برادرش در فرانسه به سر می‌برد، در خصوص واکنش‌ها به فیلم کوتاه «حیوان» در جشنواره کن  گفت: “در جشنواره امسال نظرات خوبی در مورد فیلم مان ارائه شد و از آزربایجان هم بازخورد خوبی دریافت کردیم. در صحبتی هم که با رومن پولانسکی، کارگردان برجسته فرانسوی داشتیم، از فیلم ما تعریف کرد و گفت که همین فضا را ادامه دهیم. بسیاری از اعضای هیات داوران نیز شیوه اجرای ترکیب حالت رویا با واقعیت و ژانری که ما کار کرده بودیم را دوست داشتند و تداوم این روند را توصیه کردند.”

بهرام با بیان اینکه با برادرش بهمن، کار فیلم‌سازی را به صورت جدی از سال 2009 دنبال می‌کنند، در مورد کارهای قبلی شان اظهار داشت: “پیش از این با فیلم کوتاه «نجس» شناخته شده بودیم. نجس، سومین تجربه کاری ما بود که در آزربایجان جنوبی و برخی جشنواره های بین المللی مورد استقبال قرار گرفت. از جمله بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره راه ابریشم در ترکیه، که در آن توانستیم جایزه بهترین کارگردانی را کسب کنیم”.

وی افزود: بعد از نجس نیز اولین تجربه فیلم بلند ما فیلم سویوق (سرد) بود که به زبان تورکی آزربایجانی ساخته شد و سه جایزه از جشنواره بین الملی کودک و نوجوان همچون پروانه زرین کارگردانی، پروانه زرین بهترین بازیگر زن و جایزه ویژه هیات داوران را کسب کرد.

 در خصوص نوع فیلم‌هایی که کار می‌کنند، توضیح داد: “به دنبال تجربه ساختارهای نو و شیوه فیلم سازی جدید هستیم. دوست نداریم راه هایی که جزو عادت های فیلم سازی است را تکرار کنیم، مگر این که در یک داستان راهی جز این نداشته باشیم. تماشاگران در فیلم های ما هر بار با فضای متفاوتی مواجه می شوند. مثلا در فیلم سویوق تماشاگر با فیلمی آرام سروکار دارد، در حالی که فیلم بعدی که برای ثبت نام در مدرسه ملی سینما ساخته بودیم، مضمون طنز داشت. ولی فیلم حیوان دارای فضا و عناصری به شدت آلترناتیو است و می شود آن را فیلمی تجربی محسوب کرد”.

فیلمساز جوان تبریزی در مورد وضعیت سینما در آزربایجان جنوبی گفت: “در تبریز فیلم سازی نوینی شکل گرفته است. سویوق به نوعی شروع جریانی بود که مصداق عینی سینمای بومی و سینمایی است که در تبریز پا گرفت. فیلم ائو هم در راستای این سینما شکل گرفت که آقای اصغر یوسفی نژاد ساخته است و بهمن، برادر من هم به عنوان مدیر هنری در این فیلم نیز حضور داشت”.

بهرام ارک تاکید کرد: “فیلم هایی که در تبریزساخته می شود، عموما سرمایه گذارهای اندکی دارند که آن هم توسط کارگردان فیلم جذب می شود و تکیه اصلی شان بر عناصر داستانی است و در واقع طوری چیده می شود که فیلم با کمترین خرج تولید شود. این رویکرد چه در شیوه روایت و چه در عناصر دیگر در فیلم هایی که به صورت مستقل تولید می شوند، وجود دارد. سویوق را من و بهمن به همین شیوه کار کردیم و بعدها فیلم دومان به کارگردانی نادر ساعی ور ساخته شد که توانست به جشنواره تورین راه پیدا کند. همچنین فیلم ائو نیز تقریبا با تیم مشابهی کار شد که فیلم خیلی موفقی بود و نوید اتفاقات خوبی برای سینمای تبریز و البته کل منطقه آزربایجان است. به طوری که بتوانیم به زبان بومی و به شکل بومی و با امکانات بومی کارهای خلاقانه ای انجام دهیم”.

این کارگردان تبریزی اذعان کرد که سینمای ترکیه را نیز دنبال می‌کند و در این خصوص تصریح کرد: “یکی از کسانی که همیشه از او الهام می گیریم، آقای نوری بیلگه جیلان است که سینمای خیلی دوست داشتنی و قوی دارد و در واقع استاد ما در سینما هستند و خیلی روش ها و حساسیت ها را می توان از ایشان یاد گرفت. وقتی این چنین استادی را در عرصه ساخت می بینید، دیگر به خود جرات نمی دهید کار در حوزه سینما را آسان بگیرید”.

 

منبع: گونئی نیوز

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن