خانه / ایران / فریبا وفی با ترلان برنده جایزه ادبی آلمان شد

فریبا وفی با ترلان برنده جایزه ادبی آلمان شد

اؤیرنجی سسی: فریبا وفی، نویسنده تبریزی، جایزه ادبی «لیبراتور پرِایز» آلمان را برای رمان «ترلان» دریافت کرد. به نوشته وب‌سایت رسمی این جایزه، ترجمه رمان ترلان، بارأی خوانندگان آلمانی به‌عنوان برنده برگزیده شد.

رمان ترلان، داستان دو دختر به نام‌های ترلان و رعنا است که با آرزوی پاسبان شدن به تهران می‌روند. دخترانی که هرکدام برای گریز از وضعیت موجودشان و دور شدن از شرایط نامساعد پیرامونشان به انتخابی از سر ناچاری دست‌زده‌اند.

پیش‌تر، رمان «پرنده من» از فریبا وفی در ایران، جایزه بهترین رمان سال ۱۳۸۱ را دریافت کرده بود.

فریبا وفی در بهمن سال ۱۳۴۱ در تبریز به دنیا آمد. از نوجوانی به داستان‌نویسی علاقه‌مند بود و چند داستان کوتاهش در گاه‌نامه‌های ادبی، آدینه، دنیای سخن، چیستا، مجله زنان منتشر شد.

اولین داستان جدی خود را بانام «راحت شدی پدر» در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ کرد.

فریبا وفی استادان تأثیرگذار بر کارش را در گفتگویی با نشریه فصل نو شامل احمد پوری، رحیم رئیس‌نیا، زنده‌یاد واعظ، غلامحسین فرنود، کاظم فیروزمند و آقای میرصادقی برمی‌شمارد.

نخستین رمان او «پرنده من» در سال ۱۳۸۱ منتشر شد که مورد استقبال منتقدین قرار گرفت. این کتاب برنده جایزه بهترین رمان سال ۱۳۸۱، جایزه سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری و جایزه دومین دوره جایزه ادبی یلدا شده است و از سوی بنیاد جایزه ادبی مهرگان و جایزه ادبی اصفهان موردتقدیر واقع گشته است.

رمان سوم او «رؤیای تبت» که در سال ۱۳۸۴ منتشر شد و چندین جایزه ازجمله جایزه بهترین رمان هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را دریافت کرد و تا سال ۱۳۸۶ به چاپ چهارم رسید. وفی هم‌اکنون با همسر و دختر و پسرش در تهران زندگی می‌کند.

از فریبا وفی همچنین رمان «ماه کامل می‌شود» و مجموعه داستان «همه‌ی افق» در نشر مرکز منتشرشده است. «درراه ویلا» عنوان کتاب دیگری از وفی است که سومین مجموعه داستان او محسوب می‌شود که در نشر چشمه منتشرشده است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن