خانه / بین الملل / فرماندهی نیروی هوایی آمریکا از قطر به کارولینای جنوبی منتقل شد

فرماندهی نیروی هوایی آمریکا از قطر به کارولینای جنوبی منتقل شد

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  ایالات متحده آمریکا برای ۱۳ سال از یک ساختمان در پایگاه نیروی هوایی العدید در قطر برای فرماندهی بمب‌افکن‌ها، جت‌ها و پهپاد‌ها در منطقه شمال شرق آفریقا، ‌خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده می‌کرد، اما اکنون این پایگاه به کارولینای جنوبی منتقل شده است. واشینگتن‌ پست در گزارشی از این انتقال اعلام نشده که نخستین خروج فرماندهی نیروی هوایی آمریکا از منطقه از زمان جنگ خلیج فارس به شمار می‌رود،‌ خبر داده است.

تیمی در پایگاه هوایی شاو در کارولینای جنوبی به جای العدید، ‌فرماندهی ۳۰۰ جت و پهپادی را بر عهده دارد که بر فراز خاورمیانه و کشورهایی مانند افغانستان و سوریه پرواز می‌کنند.

ژنرال چنس سالتزمن از فرماندهان نیروی هوایی ایالات متحده می‌گوید،‌ تصمیم انتقال فرماندهی به یک پایگاه متفاوت که به لطف تکنولوژی مدرن امکان‌پذیر شده، از مدت‌ها قبل اتخاذ شده بود و در حالی اجرایی شده که تنش‌ها با ایران،‌ کشوری که در چند صد مایلی پایگاه العدید قرار دارد، افزایش یافته است. او می‌افزاید، عملیات فرماندهی نیروی هوایی به قدری حساس و مهم است که نمی‌توانیم ریسک به خطر افتادن آن را بپذیریم.

به این ترتیب بخشی از عملیات فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه از این پس از ۷ هزار مایل دورتر انجام می‌شود.

مقامات نیروی هوایی آمریکا بر این باورند که برخوردهای اخیر در منطقه که به ادعای آنها،‌جمهوری اسلامی در آن دخیل بوده، به انتقال این پایگاه هوایی شتاب بیشتری بخشید. اشاره آنها به سرنگونی یک پهپاد آمریکایی با موشک زمین به هوای سپاه بر فراز تنگه هرمز است. همچنین دو هفته قبل حمله‌های موشکی و پهپادی گسترده‌ای علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام شد که آمریکا،‌ عربستان و برخی کشورهای اروپایی ادعا می‌کنند کار جمهوری اسلامی بوده است. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

البته این به معنی تعطیلی پایگاه هوایی العدید در قطر نیست و این پایگاه همچنان بخشی از عملیات که انجام آن از راه دور امکان‌پذیر نیست را بر عهده دارد. در آینده حدود ۸۰۰ موقعیت شغلی از این پایگاه به خاک آمریکا منتقل خواهد شد.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن