خانه / ایران / عقب‌نشینی وزارت کشور: نتایج انتخابات به تدریج اعلام می‌شود

عقب‌نشینی وزارت کشور: نتایج انتخابات به تدریج اعلام می‌شود

ساعاتی بعد از مخالفت شورای نگهبان با اعلام یک‌جای نتایج انتخابات روز جمعه (۲۹ اردیبهشت) ، وزارت کشور با عقب‌نشینی از تصمیم قبلی خود گفت که نتایج به صورت تدریجی اعلام خواهد شد.

محمدحسین مقیمی، قائم مقام وزارت کشور ایران گفت که بعد از مشورت با شورای نگهبان و “مرتفع شدن مشکل قانونی” این وزارتخانه تصمیم به اعلام تدریجی نتایج آرای انتخابات گرفته است.

روز سه‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، عبدالرضا رحمانی فضلی اعلام کرده بود که نتیجه رأی‌گیری “طبق قانون” باید یکجا و نه به صورت مقطعی اعلام شود. این در حالی است که در دوره‌های گذشته نتایج آرا همواره به صورت تدریجی اعلام شده است.

صبح امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اظهارات وزیر کشور گفت پیشنهاد شورای نگهبان این است که نتایج به تدریج برای مردم اعلام شود و افزود این شورا تلاش خواهد کرد که با وزارت کشور در این زمینه رایزنی کند.

ساعاتی بعد از این اظهارات، قائم‌مقام وزارت کشور با اعلام خبر توافق با شورای نگهبان، توضیح داد که در سال‌های اخیر تبصره‌ای به قانون انتخابات اضافه شده که بر اساس آن “نتیجه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری پس از وصول گزارش هیات اجرایی مرکزی به وسیله وزیر کشور اعلام می‌شود”.

آقای مقیمی در توضیح علت اظهار نظر اولیه وزیر کشور گفت: “در رویه گذشته اعلام نتایج مطابق قانون سابق انجام شده است. برداشت حقوقی ستاد انتخابات کشور که امروز توسط وزیر محترم کشور اعلام شد این بود که مطابق تبصره الحاقی، نتیجه شمارش آرا ( نه نتایج شمارش آرا ) مبتنی بر گزارش هیات اجرایی مرکزی می‌بایست به یکباره توسط وزیر کشور اعلام شود.”

با وجود این آقای مقیمی گفت که با کسب نظر شورای نگهبان مشکل حقوقی فوق برطرف شده و در این دوره نتایج شمارش به صورت تدریجی اعلام می‌شود.

زمان قطعی اعلام نتایج نهایی مشخص نیست و وزیر کشور پیشتر گفته بود که اعلام نتایج ممکن است تا روز یکشنبه، یعنی دو روز بعد از انتخابات طول بکشد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره های گذشته به تدریج اعلام می‌شد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

۴۲ تن در شمال ایران به اتهام شیطان پرستی دستگیر شدند

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران گفته است …

12 نظر

  1. tabletti ilman reseptiä tampere, http://kariewilliams.com/dev/apteekki/symla – rinnakkaislääke resepti.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن