خانه / ایران / عربستان: ایران می‌خواهد امپراطوری پارسی را احیا کند

عربستان: ایران می‌خواهد امپراطوری پارسی را احیا کند

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز خواستار تلاش کشورها برای توقف آنچه که او «رفتار تهاجمی ایران» خوانده، شده و گفت: در قانون اساسی ایران بر صدور انقلاب تصریح شده است، ایرانی‌ها اعتقادی به حاکمیت دیگر کشورها ندارند، آنها اعتقاد دارند که همه اعضای فرقه شیعه به ایران تعلق دارند، چیزی که احمقانه است. باید جلوی رفتار ایران گرفته شود. متاسفانه در ایران افرادی هستند که اعتقاد دارند که ماموریت ایران این است که بر منطقه غالب شود و انقلابش را صادر کند و امپراطوری پارسی را احیا کند.

عادل الجبیر: مماشات با ایران باید پایان یابد. ما می‌دانیم که تجهیزاتی که در حمله به پالایشگاههای نفتی ما استفاده شدند، ساخت ایران بودند و می‌دانیم که حمله از جنوب (عربستان سعودی) انجام شده و نه شمال. موشک‌های کروزی که در این حمله به کار رفتند، برد لازم را نداشتند که بتوانند از یمن شلیک شده باشند. ما به خاطر منشا این موشک‌ها، ایران را مسوول این حمله می‌دانیم و حالا در حال بررسی این موضوع هستیم که این موشک‌ها از کجا شلیک شده‌اند».

وزیر خارجه سابق عربستان سعودی مدعی شد: «تاریخ ۴۰ سال اخیر ایران، یک تاریخ تجاوزگری به ویژه علیه کشور من بوده است. آنها به سفارت‌های ما حمله کرده‌اند، آنها تلاش کردند که (مراسم) حج را مختل کنند، آنها دیپلمات‌های ما را در تعدادی از کشورها ترور کرده‌اند، آنها تلاش کردند که در عربستان سعودی هسته‌های تروریستی تشکیل دهند، آنها در سال ۱۹۹۶ برج‌های الخبر را منفجر کردند و این لیست همچنان ادامه دارد».

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن