خانه / ایران / عدالت اجتماعی ضرورتی مهم یا لقلقه ی زبان فریبکاران ؟

عدالت اجتماعی ضرورتی مهم یا لقلقه ی زبان فریبکاران ؟

عدالت اجتماعی ضرورتی مهم یا لقلقه ی زبان فریبکاران ؟

کانال : آزادلیق آزربایجان 

عدالت اجتماعی مقوله ای بسیار مهم و ضروری است که در کشاکش بی تدبیری، جناح بازی و فاجعه مدیریتی در طی چند دهه گذشته از قربانیان اصلی سیستم موجود شده است. هیچکدام از جناحهای سیاسی موجود نه فهم درستی از موضوع عدالت اجتماعی دارند نه برنامه ای برای اجرای آن نه دانش لازم را دارا هستند و نه عزم و اراده ای برای اجرای آن در بین سیاسیون وجود دارد.
حکومت گران چنین می انگارند که با تبلیغ و نقل و فرمان و سخنرانی و همایش های توخالی می توانند این خلاء بزرگ را پر نموده و مردم را راضی نگاه دارند. شکافهای مالی و اقتصادی، عدم وجود فرصتهای برابر، عدم تناسب در توزیع ثروت، مرکز گرایی وحشتناک و لجام گسیخته، نداشتن برنامه و چشم اندازهای قابل اجرا، بی تدبیری و سوء مدیریت، اقتصاد رانتی شده، ملوک الطوایفی اقتصادی و… همه دست به هم داده اند تا اقتصادی زیان بخش، رانتی، فاسد، بدقواره و باندی را تشکیل دهند که تنها در سایه ریالهای حاصل از دلارهای نفتی و به بهای تبعیض و ظلم و فرسودگی اجتماعی تنها قادر است سرپا بماند.
کسانی که سالها دم از عدالت می زدند بزرگترین ناقضان و حتی قاتلان عدالت گشته و میلیونها انسان را دچار آسیبهای متعدد ناشی از نابرابری و عدم عدالت اجتماعی نمودند.
چرا که مفهوم عدالت در کل و مفهوم عدالت اجتماعی به طور خاص مفهومی شعارگونه، عقیدتی، ایمانی و تبلیغاتی نیست که ملعبه دست سخنرانان پر شور و واعظان زیاده گو باشد.
عدالت اجتماعی مقوله ای واقعی و قابل لمس است که با روشها و متد های علمی و در سایه برنامه ریزی و مدیریت و عزم و اراده آنهم در یک شرایط آزاد و دموکراتیک قابل بحث و اجرا است.
نه در سایه فرامین بی پشتوانه و در چهارچوب شعارهای مردم فریب.
آنهایی که مقام و موقعیت و ثروت و نفوذ و قدرت خود را مدیون شرایط ناعادلانه موجود هستند هیچگاه نه می خواهند و نه قادر هستند تا به موضوع عدالت اجتماعی به صورت جدی بپردازند، چرا که مفهوم عدالت اجتماعی و حاکم شدن آن کاملا به ضرر منافع فردی و باندی چنین افرادی است. باید توجه داشت که هیچ فرد ظالم و سیستم ناکارآمد و ناعادلانه ای نه قادر است و نه صلاحیت اجرا و تثبیت عدالت را دارا می باشد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن