خانه / ایران / طرح شبهاتی درباره تخلفات انتخاباتی شورای شهر تهران

طرح شبهاتی درباره تخلفات انتخاباتی شورای شهر تهران

پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات شورای شهر پنجم در تهران، روز گذشته (22 مه)، اولین جلسه هماهنگی منتخبین در حالی برگزار شد که اعضای شورای شهر چهارم موضوعاتی درباره تخلف در شمارش آرا را مطرح می کنند.

مجتبی شاکری، عضو اصولگرای شورای شهر چهارم تهران، امروز طی سخنانی خود درباره شبهات در نتایج انتخابات شورا گفت: “با وجود گزارش های مستند از تخلفاتی که صورت گرفته است، فرمانداری به دلایل مختلف از رسیدگی به موضوع طفره می رود”.

شاکری با این ادله که نه تنها لیست خدمت (اصولگرایان و نمایندگان فعلی شورای شهر تهران) بلکه برخی از اصلاح طلبان هم باور ندارند که یک لیست بتواند کل کرسی های شورای شهر را از آن خود کند، افزود: تنها در یک مورد از تخلفات از 3100 فقره رای موجود در یک صندوق، همه بدون استثنا به 21 نفر لیست امید رای دادند.

وی همچنین از انتخاب نشدن مهدی چمران، رئیس فعلی شورای شهر تهران ابراز تعجب کرده و گفت: مگر می شود کسی چمران را نشناسد؟ اگر نفس محمد خاتمی تا این حد کارساز است که برای یک نفر (محسن هاشمی رفسنجانی) یک میلیون و 700 هزار رای می آورد، چرا برای جمع کردن جمعیت در همایش انتخاباتی آقای روحانی چنین نکرد؟”

این واکنش ها نسبت به پیروزی لیست امید در شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ همچون مشهد در حالی صورت می گیرد که در انتخابات مجلس نیز با ویدیویی که سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران و رهبر اصلاحات منتشر کرد، همه افراد لیست امید، 30 کرسی نمایندگان مجلس تهران را از آن خود کرد.

رکورد رای شورای شهر تهران

در این دوره از انتخابات شورای شهر تهران، 3 میلیون و 600 هزار نفر از واجدین شرایط رای دادند که این رقم بالاترین میزان مشارکت تهرانی ها در انتخابات شورای شهر است. در دوره پیش، 2 میلیون و 700 هزار نفر شرکت کرده بودند که افزایش 900 هزار نفری یک رکورد محسوب می شود.

گفتنی است در این دوره از انتخابات شورای شهر تهران، محسن هاشمی رفسنجانی که نامش سرلیست امید بود، بیش از یک میلیون و 700 هزار رای آورد که بالاترین میزان رای ثبت شده در ادوار شورای شهر تهران است. در لیست رقیب که «خدمت» نام داشت و متعلق به طیف اصولگرایان و نمایندگان فعلی شورای شهر تهران بود، مهدی چمران، رئیس شورای شهر فعلی، 656 هزار رای آورده است و نفر بیست و دوم شده است. میزان رای چمران با آخرین نفر لیست امید 400 هزار رای فاصله دارد. اما این مقدار رای چمران در حالی است که وی در دوره قبل تنها با 566 هزار رای نفر اول انتخابات شده بود. بنابراین با اینکه آرای چمران حدود 100 هزار رای افزایش یافته است، اما نتوانسته به شورا راه پیدا کند.

کسی انصراف ندهد

پانزدهم ماه مه که لیست نهایی اصلاح طلبان که گفته می شود محمدرضا عارف نقش تعیین کننده ای در جمع بندی آن داشته منتشر شد، با مخالفان زیادی روبرو شد و بسیاری از فعالان اصلاح طلب نسبت به آن اعتراض کردند. مهمترین اعتراض روزنامه نگاران و فعالان سیاسی اصلاح طلب به حضور برخی افراد در لیست بود. اما بعد از حمایت سید محمد خاتمی، برخی کاندیداهای مطرح همچون عبدالله مومنی و لیلا ارشد به نفع لیست انصراف دادند و مخالفت ها پایان یافت. طرفداران اصلاح طلبان تصمیم گرفتند به لیست امید رای دهند. از طرفی هم بعد از 12 سال شهرداری محمدباقر قالیباف و دفاع تمام قد شورای شهر تهران از وی و نارضایتی شهروندان تهرانی از عملکرد شهرداری تهران باعث شده بود تا در شبکه های اجتماعی فارسی زبان، فعالان فضای مجازی مردم را به شرکت در انتخابات شورای شهر ترغیب کنند تا نمایندگان فعلی نتوانند دوباره به شورا راه پیدا کنند.

حال که همه اعضای لیست امید به شورای شهر تهران راه یافته، پیشنهاد فعالان سیاسی این است که هیچ کدام از اعضای شورای شهر در آینده برای تصدی مقام دولتی و یا صندلی شهرداری تهران از شورای انصراف ندهد چرا که با انصراف یکی از اعضا، عوض علی البدل یعنی مهدی چمران می تواند به شورا راه یابد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

پلیس تهران: با عروسی مختلط برخورد می‌شود

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »‌  معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران گفت ماموران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن