خانه / ایران / ضر‌ب‌الاجل ۴۸ ساعته کویت به سفیر ایران برای ترک کشور

ضر‌ب‌الاجل ۴۸ ساعته کویت به سفیر ایران برای ترک کشور

خبرگزاری رسمی کویت پنجشنبه ۲۰ ژوئیه اعلام کرد که دولت این کشور برای سفیر ایران ضرب‌الاجلی ۴۸ ساعته برای ترک خاک کویت تعیین کرد.

از سویی ایران، درخواست دولت کویت از سفیرش برای ترک این کشور را تایید کرد.

کویت صبح پنجشنبه از بستن رایزنی فرهنگی و دفتر وابسته فرهنگی وابسته به سفارت ایران خبر داده بود. همچنین از ایران خواست شمار دیپلمات‌های خود را از ۱۹ تن به ۴ تن کاهش دهد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا) «یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کویت تاکید کرد که پس از صدور حکم دادگاه فرجام خواهی … در پرونده مشهور به هسته عبدلی، وزارت امور خارجه، گام‌های لازم را در خصوص حکم صادره با توجه به مشارکت طرف‌های ایرانی در پشتیبانی از هسده برداشت و به سفیر ایران در کشور کویت تصمیم گرفته شده برای کاهش شمار دیپلمات‌های فعالت در سفارتخانه، ابلاغ شد. همچنین مقرر شد دفاتر فتی وابسته به سفارت تعطیل شده و فعالیت کمیسیون‌های مشترک میان دو کشور، تعلیق شود».

این منبع نسبت به «تحولات منفی روابط دو کشور» ابراز تاسف کرد.

از سویی خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع دیپلماتیک کویتی گزارش داد: «کویت تصمیم گرفت رایزنی فرهنگی و دفتر وابسته نظامی ایران را تعطیل کرده و شمار دیپلمات‌های فعال در سفارتخانه این کشور را از ۱۴ تن به ۹ تن کاهش دهد».

این منابع که خواستند نامشان اعلام نشود، افزودند که کویت، به دیپلمات‌های ایرانی ۴۵ روز مهلت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت کشور کویت، چهارشنبه ۱۹ ژوئیه، عکس‌های ۱۶ محکوم در پرونده «هسته عبدلی» را که «از نظرها پنهان شده‌اند» و احکام غیابی در حق آن‌ها صادر شده‌اند، منتشر کرد.

این وزارت‌خانه در بیانیه خود از شهروندان و مقیمان خواست، در صورت دیدن این افراد، گزارش دهند و نسبت به پنهان کردن آن‌ها هشدار داد.

وزارت کشور کویت ۱۳ اوت ۲۰۱۵ از دستگیری شماری از متهمان و ضبط مقادیر زیادی اسلحه و مهمات در در مزرعه‌ای در منطقه عبدلی در نزدیکی مرزهای عراق خبر داده بود. بنا بر این اعلام، این مزرعه متعلق به مظنونان دستگیر شده است. اسلحه ضبط شده شامل ۱۹ تن مهمات، ۱۴۴ کیلوگرم مواد منفجره، ۶۸ قبضه سلاح و ۲۰۸ نارنجک بود.

 

منبع: آژانس ایران خبر

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن