خانه / ایران / شیوع بیشتر مصرف مواد مخدر در میان زنان جوان

شیوع بیشتر مصرف مواد مخدر در میان زنان جوان

مشاور رییس سازمان بهزیستی ایران در امور زنان و خانواده از نزدیک‌تر شدن آمار مصرف مواد مخدر توسط زنان جوان به مردان خبر داده است.

فاطمه عباسی گفته است این امر نشان‌دهنده شیوع بیشتر مصرف مواد مخدر در میان زنان جوان است.
 فاطمه عباسی با برشمردن فعالیت‌های بهزیستی در زمینه ترک اعتیاد زنان گفته است ۴۶ مرکز بهبود و بازتوانی افراد دچار اختلال مصرف مواد مخدر ویژه زنان، تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند: «این در حالی است که سه مرکز به صورت پایلوت برای درمان کودکان معتاد نیز راه‌اندازی شده‌اند و به زودی مرکز مادر و کودک برای مادران معتادی که دارای کودکان خردسال هستند نیز افتتاح خواهد شد.»
به گفته مشاور رییس سازمان بهزیستی کشور همزمان با افزایش مصرف مواد مخدر در میان زنان، ضریب نفوذ خدمات مراکز کاهش آسیب ویژه زنان معتاد نیز افزایش یافته است: «۱۵ مرکز در این زمینه فعالیت می‌کنند و تعداد مراکز سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد (شلتر) نیز به ۲۲ مرکز رسیده است. این در حالی است که ۱۷ تیم امدادرسان سیار بهزیستی، ویژه زنان معتاد نیز در کشور فعالیت می‌کنند.»
عباسی به موضوع خشونت خانگی نیز پرداخته و از توسعه خانه‌های امن ویژه زنان تحت این خشونت خبر داده است. او گفته است: «در حال حاضر تعداد این مراکز به ۲۲ مرکز رسیده و این در حال ایست که ۲۶ مرکز بازپروری ویژه زنان آسیب‌دیده اجتماعی نیز در کشور فعالیت می‌کنند. ۳۱ مرکز خانه سلامت نیز ویژه دختران در معرض آسیب تحت نظارت بهزیستی در حال فعالیت هستند.»
آمار خشونت خانگی نه تنها در ایران که در سراسر جهان بالاست. از هر سه زن یکی مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرد.
در ایران فقدان وجود قانونی که مانع خشونت خانگی شود و زنان خشونت دیده را حمایت کند، به گسترش این خشونت‌ها کمک می‌کند.
گروهی از کنشگران حقوق زنان در ایران در دولت اول حسن روحانی طوماری تهیه کردند که در آن از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان زن خواسته شده خشونت خانگی را جرم‌انگاری کنند و شرایط لازم برای تهیه قوانینی با عنوان «لایحه تامین امنیت اعضای خانواده در برابر خشونت خانگی» را فراهم کنند.
دوران فعالیت دولت یازدهم اما به پایان رسید و لایحه تامین امنیت زنان به تصویب نرسید. این لایحه حتی به مجلس ارسال نشد.
شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت یازدهم گفته بود امیدوار است لایحه ارسالی در کمیسیون لوایح دولت بررسی شود و به مجلس برود و «حداقل از دولت خارج شود» که این اتفاق نیفتاد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن