خانه / مقالات / دنیای ترکان / شونیسم فارس و چشیدن طعم تلخ شکست دربرابر آزربایجان

شونیسم فارس و چشیدن طعم تلخ شکست دربرابر آزربایجان

یکی از بزرگترین موفقیتهای حرکت ملی آزربایجان این است که با سعی و تلاش فراوان موفق شده است روند و سرعت آسیمیلاسیون و الیناسیون را که به صورت سیستماتیک توسط شونیسم فارس در آزربایجان اعمال می شود را کند نماید. اهمیت این مسئله وقتی آشکار می گردد که بدانیم شونیسم فارس دارای ساختاری سیستماتیک با حمایتها و پشتوانه همه جانبه حاکمیتی است. در مقابل هیچ نوع حمایت و پشتوانه دولتی برای حرکت ملی آزربایجان وجود ندارد. یعنی در یک طرف لشکری از برنامه ریزان، متخصصان، نویسندگان، خطیبان، سیاسیون، ماموران سیستم و انواع و اقسام رسانه های گروهی و مراکز پژوهشی و آکادمیک و مدارس با بودجه های دولتی وجود دارد. ولی در طرف مقابل تنها انسانهایی هستند با دستان خالی و بدون حتی امکانات اولیه و با قلبی پر عشق و افکاری بلند؛ که قدم در راه اعتلاء آزربایجان و هویت تورکی آن گذاشته اند. و این یعنی نبردی نابرابر.
ولی با وجود این نابرابری با تلاش های فداکارانه فعالین ملی آزربایجانی در طول بیست سال گذشته، آزربایجان توانسته است از ورطه نابودی ملی نجات پیدا کرده و قدم در راه پاسداشت و اعتلای هویت ملی خود بردارد. و این همان چیزی است که شونیسم فارس را دچار حیرت و سردرگمی کرده است. چرا که انتظار این مبارزه، تلاش ومقاومت توسط آزربایجانیها را نداشت. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع و حوادث دچار سردرگمی شده و تنها کاری که در آن تبحر ویژه دارد یعنی رفتارهای سرکوبگرانه و فاشیستی را اعمال می کند.
در واقع این نوع حرکتها نشان دهنده این امر مسلم است که سرعت سیاستهای شونیستی در آزربایجان بسیار کند شده است و شونیسم فارس دیگر قادر نیست نتایج دلخواه خود را از به کار بردن این سیاست‌ها بگیرد. روندی که امید می رود با تلاش های همه جانبه فعالین ملی آزربایجان در آینده ای نه چندان دور کاملا بر عکس نتیجه داده و بساط شونیسم فارس و کباده کشان نژاد پرستش را برای همیشه از وطنمان آزربایجان برچیند.

یازار : آیدینلیق.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن