خانه / ایران / شانزدهم مهرروز شهادت صولت الدوله قشقایی ،   “نامرد، نشان سپه تو  به دستم رسید، باش تاصبح دولتت بدمد.”

شانزدهم مهرروز شهادت صولت الدوله قشقایی ،   “نامرد، نشان سپه تو  به دستم رسید، باش تاصبح دولتت بدمد.”

اینک روزی رسیده است که بعون الله تعالی ایل مهم قشقایی که سالهای دراز در این آب و خاک پرورش یافته وهمواره به شجاعت مشهور بوده اند به مدد برادران وطنی خود تنگستانی ها و دشتستانی هاي دلاور دست ازآستین مردمی برآرند و چنان چشم زخمی به قشون دشمن و خائنین برسانند که آوازه آن در جهان پیچیده وجهانیان بدانند که ایران بردنی و خوردنی نیست.

ازسخنان صولت الدوله قشقايي

‫صولت الدوله قشقایی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

بایداق – در سال 1252 در شهر فیروز اباد٬ مرکز کنونی و گذشته مردم قشقایی متولد شد .اسماعیل قشقایی معروف به صولت الدوله  از سرداران ایل قشقایی بود ، پدرش داراب خان رئیس ایل ترک قشقایی و مردی رشید و فدایی ایل و وطن بود.
به علت رشادت و دلیری اسمعیل در تیراندازی و جنگ‌های پارتیزانی ، در اواخر سلطنت مرحوم مظفرالدین شاه قاجار٬ به وی لقب صولت الدوله داده شد.
او از طرف پدر مأمور ادارة ایل شد. همین ایل بود که امنیت جنوب فلات ایران را از هر جهت حفظ کرد.پس از مرگ پدر، مستقلا ریاست ایل به او داده شد و به این ترتیب تمام ایالات جنوب ایران از او تمکین‌کردند.

وی از پیشقدمان جنبش مشروطیت ایران و از طرفداران  معتقد مشروطه و اعضا اصلی فرقه دمکرات بود که قرآن ممهور به مهر وی برای ایستادگی در برابر ضدمشروطه ها هنوز باقی است.

 از سن 17 سالگی وارد خدمات دولتی شد و مدتی حکومت منطقه بهبهان راداشت و در سال 1324 ه. ق هم زمان با اعلام مشروطیت ایران رسما به عنوان ایلخانی ایل قشقایی منصوب شد و در انقلاب مشروطیت در به ثمر رساندن و حفظ انقلاب درفارس بسیار کوشا بود. همسر صولت الدوله، خدیجه بی بی دختر عبدالله بیگ کشکولی،زنی شجاع و بی باک، سیّاس و سخندان و دوراندیش بود که در دوران تبعید و زندانی شدن صولت الدوله مسئولیت سنگین ایل را بر عهده گرفت. احمد شاه به او لقب احتجاب السلطنه داده و رضا شاه گفته بود : (( که در طول دوران زندگیم دو نفر مرد دیدم یکی مادر دکتر امینی و دیگری همسر سردار عشایر خدیجه بی بی که باید به آن ها نشان سپه بدهم )). وی پس از تشکیل پلیس جنوب توسط انگلیسیها در مناطق جنوب ایران و اقدامات حاد آنان در دستگیری و اعدام مخالفین خود، صولت الدوله، که به غایت وطن پرست بود به انگلیسیها اعتراض کرد و با همکاری سایر ایالات با انگلیسیها به جنگ پرداخت .

صولت الدوله در دوره پنجم و هشت قانون گذاری از طرف مردم جهرم به مجلس راه یافت، اما به موجب لایحه ای که علی منصور – وزیرکشور وقت-  تهیه و تنظیم نمود و به مجلس داد نمایندگان خود فروخته به دستور اربابان خود بدون هیچ گفتگویی درشهریورماه 1311 به اتفاق آرا، تصویب و از وی که در آن زمان در زندان رضاشاه بود سلب مصونیت نمودند  این اولین سلب مصونیت درتاریخ مجلس ایران است.

صولت الدوله قریب شش ماه در زندان قصر در شرایط شکنجه به سر برد .او سرانجام در اثر یک بیماری عفونی که در زندان عارض شده بود پس از ممانعت زندانبانان به دستور مستقیم شاه  از دسترسی به دکتر و دارو در 16 مهر 1311 در زندان به (قتل)شهادت رسید. قشقایی ها که با دولت پهلوی میانه خوبی نداشتند بیزاریشان از این دولت بیشتر و بیشتر شد . تحویل جنازه صولت قشقایی به همسر وفادار وی مرحوم خدیجه بی بی با یک پیام ماندگار تاریخی به رضاخان  روبرو شد :‫صولت الدوله قشقایی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

خدیجه بی بی خطاب به رضا شاه :

  “نامرد، نشان سپه تو  به دستم رسید، باش تاصبح دولتت بدمد.”

این مطلب را شیر کنید

Check Also

آزادی مشروط منصوری در رومانی؛ دادگاه به ایران مهلت یک ماهه داد‎

 به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن