خانه / ایران / «سیامک سیفی» فعال آذربایجانی بازداشت شده در اعتراضات آبان تبرئه شد

«سیامک سیفی» فعال آذربایجانی بازداشت شده در اعتراضات آبان تبرئه شد

«سیامک سیفی» فعال ملی مدنی آذربایجان که به بهانه اعتراضات آبان بازداشت شده بود از اتهامات وارده تبرئه شد.

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق » این فعال ترک آذربایجانی به بهانه اعتراضات آبان ۹۸ در خیاو (مشکین شهر) توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر و پس از ۱۰ روز بازداشت، با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

بر اساس پرونده تشکیل شده آقای سیفی با شکایت پلیس اطلاعات شهرستان مشکین شهر به «تحریک به اغتشاش مردم» متهم شده بود که شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری مشکین شهر او را از همه اتهامات تبرئه کرد.

دادگاه، گزارش پلیس اطلاعات مشکین شهر درباره نقش آقای سیفی در «تحریک مردم به تجمع و اغتشاش به بهانه افزایش بنزین» را رد کرد و نوشت: «گوشی همراه متهم بررسی و با توجه به قطعی اینترنت دلایل و مدارکی در خصوص تشویش اذهان عمومی و اعلام فراخوان و غیره مشاهده نگردیده» و «هیچگونه تحرک و اغتشاشی که ناشی از تحریک متهم باشد در سطح شهرستان مشاهده نشده است.»

در پایان دادگاه تاکید کرده با توجه به «عدم وجود دلائل کافی جهت اثبات اتهام انتسابی در پرونده امر و عدم حصول یقین قاضی برای محاکمه» آقای سیفی را از اتهامات وارده تبرئه کرده است.

در آبانماه ۹۸ به بهانه اعتراضات به گرانی کردن بنزین، شمار زیادی از فعالین ملی مدنی ترک در شهرهای مختلف آذربایجان جنوبی دستگیر و مورد شکنجه قرار گرفتند که تعدادی از آنان همچنان با اتهامات واهی در بازداشت به سر می برند.

پیشتر فعالین حقوق بشر تنها اسامی حدود ۳۰ نفر از فعالین بازداشت شده آذربایجانی در شهرهای زنجان، اورمیه، تبریز، خیاو، اردبیل، قوشاچای و تهران منتشر کرده بودند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن