خانه / ایران / سه دروغ در یک خبر برای بسیج دلواپسان فارسی

سه دروغ در یک خبر برای بسیج دلواپسان فارسی

محمد حضرت‌پور؛ شهردار اورمیه می‌گوید که تسلط کافی به فارسی برای انتقال مفاهیم ندارم و ترکی صحبت می‌کنم. این جمله دروغی بیش نیست و زبانی که جناب شهردار تسلط کافی به آن
ندارد ترکی است نه فارسی.

محمدخالد حاتمی؛ عضو شورای شهر اورمیه نیز از شهردار می‌خواهد که ترکی صحبت نکند تا او هم متوجه شود. این جمله هم دروغ آشکاری است. آنهایی که حاتمی را درجلسات تبلیغاتی شورای شهر دیده‌اند، خوب می‌دانند که او ترکی را متوجه می‌شود و هم به راحتی صحبت می‌کند. ایشان مدت‌ها کارشناس برنامه‌های ترکی رادیوی مرکز آذربایجان‌غربی بود و در برنامه‌هایی که جهت مشاوره و راهنمایی کشاورزان از رادیو پخش می‌شد گاهی در مقام کارشناس و گاهی در نقش مجری شرکت می‌کرد که آن برنامه‌های رادیویی به زبان‌های فارسی و ترکی بود. حتی خود ایشان به عنوان کارشناس کشاورزی در روستاها حاضر شده و مشاوره‌هایی به زبان ترکی به روستاییان می‌داد.

منتشر کنندگان ویدیو نیز تاکید می‌کنند که شهردار اورمیه “اصل مصرح قانون اساسی در لزوم استفاده از زبان فارسی در جلسات رسمی” را نقض کرده است. این هم دروغ سوم است. قانون اساسی چنین اصلی ندارد و تنها فارسی بودن “اسناد، مکاتبات، متون رسمی و کتب درسی” در قانون اساسی ذکر شده و جلسات اداری در جای جای ایران به زبان رایج آن مناطق برگزار می‌شود.

و اما بعد:
هرچه به انتخابات نزدیکتر شویم شاهد مشاجرات زیادی خواهیم بود. به باور بنده این مشاجره‌ها هماهنگ و از پیش طراحی شده‌اند و هر دو طرف مشاجره از منتشر شدن این ویدیوها نفع خواهند برد و آن را به مانند کارنامه‌ای به هواداران خود ارائه خواهند کرد. وگرنه بیش از دو سال است که حضرت‌پور در این جلسات ترکی صحبت می‌کند و حاتمی نیز هنگام ابقا او در پست شهرداری و اخذ مناصبی برای نزدیکانش، به همان زبان ترکی با وی همکاری می‌کرد. همه این وقایع، از جمله مشاجره بهادری (نماینده اورمیه) و استاندار آذربایجان‌غربی نیز که پیش از این در فضای مجازی پیچیده بود شوی تبلیغاتی بیش نیستند. با این تفاوت که این بار حاتمی توانسته است دلواپسان فارسی را نیز به نفع خود بسیج نماید.

ابراهیم ساوالان

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن