خانه / مقالات / دنیای ترکان / سلسله هخامنشی و آذربایجان

سلسله هخامنشی و آذربایجان

زمانی محمدرضاشاه کوروش را جد تاجدار خود نامید و امروز نیز علاقه‌مندان قاسم سلیمانی وی را فرزند کوروش نامیده‌اند. پناهندگی این افراد به سلسله هخامنشی از آنجا نشئت میگیرد که تاریخ نگاری ایرانی هخامنشیها را به عنوان آغازگران تاریخ ایران جازده است؛ و همه چهره‌های سیاسی سعی میکنند از سایه‌سار این بنیانگذاران ایران بهره‌مند شوند. در این میان تکلیف ساکنان آذربایجان با این سلسله بسیار روشن و ساده است. این سلسله به مثابه حکومتی قدرتمند در همسایگی آذربایجان شکل گرفته بود؛ و به مانند همه جهانگشایان در صدد گسترش قلمرو خود بود که با شکست در برابر سکاها به مواضع خود عقب‌نشینی کرده، نتوانست آذربایجان را ضمیمه متصرفات خود نماید.
عدم حضور هخامنشیها در آذربایجان مورد تایید باستانشناسانی است که در منطقه آذربایجان کارهای تحقیقاتی انجام داده‌اند.ولفرام کلایس که به مدت سی سال مدیریت « موسسه باستانشناسی آلمان» در تهران را برعهده داشت؛ مینویسد: هخامنشیان در مقایسه با سایر حکومتها بقایای بسیار کمی در آذربایجان به جا گذاشته‌اند.
استوارت سوئینی که در سال 1971؛ از طریق بورس تحقیقاتی « موسسه مطالعاتی ایران» انگلستان به بررسی شمالغرب ایران پرداخته است، بعد از بررسی 93 ظرف مختلف بدست آمده، تنها در مورد یک ظرف سفالی بدست آمده از محوطه بیگ اوباسی 3 بوکان، از ناشناخته بودن ظرف گفته و احتمال هخامنشی بودن آن را داده است.
اینا مدودسکایا، مدیر بخش مطالعات شرق باستان در آکادمی سن‌پترزبورگ روسیه، که بیش از 50 اثر درمورد تاریخ باستان به چاپ رسانده است و تحقیقات گسترده‌ای را به حوزه دریاچه اورمیه اختصاص داده نشانی از آثار باستانی متعلق به دوره هخامنشی در این منطقه پیدا نکرده است.
در این برهوت فقدان سند تاریخی مرتبط با هخامنشی‌ها در جغرافیایی آذربایجان برخی در صددند، ظروف مثلثی را به هخامنشیها نسبت داده؛ و پیدا شدن مقادیر بسیار ناچیزی ازاین ظروف را سند حضور هخامنشیها درآذربایجان قمدداد کنند؛
اما رابرت دایسون، استاد گروه انسانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا و مدیر بخش خاور نزدیک موزه پنسیلوانیا و سرپرست پروژه حسنلو با همکاری «مرکز علوم کاربردی باستانشناسی» موزه دانشگاه پنسیلوانیا و موزه رویال اونتاریو آزمایش شیمیایی تخصصی«فعال سازی نوترون» را بر روی بیش از پانصد تکه سفالی حسنلو انجام داده است. نتیجه آزمایش حیرت آور بود و آن اینکه نوعی فینگرپرینت شیمیایی که بومی منطقه سولدوز می‌باشد در تمامی انواع سفالهای حسنلو به استثنای همان یک مورد ظروف مثلثی کلاسیک یافت شده است. یعنی ظروف مثلثی کلاسیک از مناطق دیگری به حسنلو وارد شده است .
چارلز آلن برنی، استاد باستانشناسی دانشگاه منچسترکه به درخواست و مساعدت « مرکز پژوهشهای باستانشناسی ایران» در سال 1978، تحقیقاتی در دشت مشکین‌شهر انجام داده است مینویسد: شهریئری مرکز منطقه‌ای بود که معاصر با امپراطوری هخامنشی اما خارج از مرزهای آن واقع بوده است.
اشتفان کرول در مقاله‌ای که پیرامون باستانشناسی شمالغرب ایران و ماورای قفقاز در سال 2002 منتشر نموده است مینوسید:در منطقه شمالغرب ایران(آذربایجان) به غیر از برخی فرضیات، هیچ مدرک قطعی در مورد دوره هخامنشی وجود دارد”

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن