خانه / بین الملل / سرآشپز پوتین در لیست متهمان آمریکا

سرآشپز پوتین در لیست متهمان آمریکا

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز جمعه “یوگنی پریگوژین”، سرآشپز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنار ۱۲ چهره روس دیگر و سه سازمان این کشور در ارتباط با تحقیقات رابرت مولر درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا متهم شد.

براساس کیفرخواست، پریگوژین و شرکت‌هایش، پشتیبانی مالی چشمگیری برای یک گروه مستقر در سن‌پترزبورگ به عمل می‌آوردند که برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست به استفاده از تحقیقات گسترده جعلی به نام آمریکایی‌ها در فضای مجازی می‌زد.

پریگوژین روز جمعه به خبرگزاری ریانووستی گفت: آمریکایی‌ها مردمی بسیاری تاثیر پذیر هستند و هرچیزی را که می‌خواهند ببینند می‌بینند. من با احترام زیادی با آنها رفتار می‌کنم و از اینکه در این فهرست قرار دارم ناراحت نیستم. اگر آنها می‌خواهند شرارت را ببینند بگذارید ببینند.

پریگوژین زمانی کارش را با یک کیوسک هات‌داگ فروشی شروع کرد اما بعدا کارش رونق گرفت و رستوران مجللی در سن‌پترزبورگ باز کرده و نظر ولادیمیر پوتین را به خود جلب کرد.

پوتین در زمان دولت اولش یکبار با ژاک شیراک، رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در یکی از رستوران‌های پریگوژین شام خورده بود.

پریگوژین در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۱ گفته بود: ولادیمیر پوتین می‌داند که من چطور این بیزینس را از یک کیوسک شروع کردم و می‌داند که من هرکسی که مهمانم باشد اعم از افراد برجسته از او استقبال می‌کنم.

پوتین در سال ۲۰۱۱ اقدام به افتتاح یک کارخانه تولید بسته‌های ناهار مدارس متعلق به پریگوژین در شهر سن‌پترزبورگ کرد؛ کارخانه‌ای که با وام‌های سخاوتمندانه بانک‌های دولتی روسیه افتتاح شد.

او در حال حاضر در پایتخت روسیه یک شرکت به نام کنکورد دارد که اخیرا ۲۷ میلیون دلار از قراردادهای تامین ناهار مدارس دولتی درآمد کسب کرده است.پریگوژین همچنین اقدام به تامین غذای مراسم‌های کرملین برای مدت چندین سال کرده و در این زمینه با ارتش روسیه نیز همکاری داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا ماه دسامبر گذشته پریگوژین را به همراه چند تن دیگر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه گفته بود این افراد اقدام به حمایت مادی، مالی، فنی یا تجهیزاتی چه با خدمات و چه با اجناس از مقام‌های ارشد فدراسیون روسیه کردند.

این وزارتخانه گفته بود که پریگوژین معاملات تجاری گسترده با وزارت دفاع روسیه دارد.

از جمله شرکت‌های مرتبط با پریگوژین شرکت اورو پلیس ثبت شده در مسکو است که براساس گزارش وب‌سایت خبری فونتانکا یکی از پشتیبان‌های عملیات‌های سوریه محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ شرکت “اورو پلیس” فروش محصولات غذایی را به عنوان فعالیت‌های اصلی خود لیست کرده بود اما در سال ۲۰۱۷ این شرکت فعالیت‌های دیگری شامل معدن کاری، تولید نفت و گاز را به عنوان فهرست فعالیت‌هایش ذکر کرد و دست به گشایش دفتری در شهر دمشق پایتخت سوریه زد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن