خانه / ایران / سازمان دیده‌بان حقوق بشر: بازار کار ایران مردانه است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر: بازار کار ایران مردانه است

دیده بان حقوق بشر یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است که بر وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان نظارت می‌کند و در پژوهش‌های خود موارد نقض حقوق شهروندان را گزارش می‌دهد.

یکی از تازه‌ترین پژوهش‌های این سازمان به بررسی وضعیت زنان در بازار کار ایران در فاصله ماه مارس ۲۰۱۶ تا ماه مشابه در سال جاری میلادی اختصاص دارد.

نتیجه این پژوهش یک گزارش ۴۵ صفحه‌ای است که نسخه‌ای از آن پنجشنبه (۲۵ مه/ ۴ خرداد) در وب‌گاه دیده‌بان حقوق بشر منتشر شد. این گزارش بر اساس “آخرین آمار رسمی قابل دسترسی” تهیه شده است.

 در بخشی از این گزارش آمده است: «زنان ایرانی با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، مثل محدودیت سفر به خارج از کشور، ممنوعیت اشتغال در حرفه‌های خاص، و نبود حفاظت‌های قانونی اولیه روبه‌رو هستند.»

اشتغال زنان کمتر از میانگین منطقه

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، در فاصله زمانی یاد‌شده که تقریبا کل  سال ۱۳۹۵ خورشیدی را شامل می‌شود، میزان اشتغال در میان مردان ایرانی اندکی بیش از ۶۴ درصد بوده، در حالی که سهم زنان در بازار کار تنها به نزدیک ۱۵ درصد می‌رسیده است.

بر پایه این گزارش در حال حاضر میانگین اشتغال زنان در کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه ۲۰ درصد، و شمار زنان شاغل در جمهوری اسلامی یک چهارم کمتر از این میزان است.

به گفته‌ی سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، موفقیت‌های زنان ایرانی در تحصیلات عالی نشان‌دهنده‌ی ظرفیت و انگیزه‌ی آنها برای مشارکت در ساختن کشوری بهتر است، اما قوانین تبعیض‌آمیز آنها را عقب نگاه می‌دارد.

او خاطر نشان می‌کند، شناسایی رسمی این معضل در میان مسئولان ایرانی آغاز شده، اما لازم است که برای برداشتن موانعی که زنان را در بازار کار به حاشیه می‌راند، گام‌های جدی برداشته شود.

ایجاد شغل برای جوانان و زنان یکی از موضوع‌های محوری مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود. دو رقیب اصلی حسن روحانی در این انتخابات، محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی وعده می‌دادند، در صورت پیروزی سالی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک و نیم شغل جدید ایجاد کنند.

پژوهش دیده‌بان حقوق بشر بر اساس بررسی قوانین و سیاست‌های جاری در جمهوری اسلامی و گفت‌وگو با ۴۴ زن و مرد ایرانی از جمله وکیلان، کارشناسان اقتصادی، صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارمندان بخش‌های دولتی و خصوصی تنظیم شده است.

عنوان این گزارش «اینجا جمعی مردانه است: تبعیض علیه زنان در بازار کار ایران» انتخاب شده و بخشی از آن به بررسی محدودیت‌های اعمال شده بر زنان در قوانین مدنی جمهوری اسلامی اختصاص دارد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن